لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۲

قدردانی موزه سن فرانسیسکو از خالق میکی ماوس


قدردانی موزه سن فرانسیسکو از خالق میکی ماوس
قدردانی موزه سن فرانسیسکو از خالق میکی ماوس

موزه خانوادگی «والت دیسنی» در شهر سن فرانسیسکو از والت دیسنی، خالق «میکی ماوس» و کارتون های معروف دیگر قدردانی می کند.

دیدارکنندگان از این موزه البته نباید انتظار داشته باشند تا به شیوه پارک های تفریحی «دیسنی لند» سرگرم شوند اما می توانند با ابعاد تازه ای از شخصیت مردی که سوپراستارهای جهان «کارتون» را بوجود آورد آشنا شوند.

بسیاری از مردم با شنیدن نام «والت دیسنی» به یاد میکی و دوستان دیگر او ، دونالد داک، پینوکیو، سفیدبرفی و هفت کوتوله و پارک های تفریحی دیسنی لند می افتند.

اما دراواخر سال گذشته، موزه خانوادگی دیسنی، در نزدیکی پل گلدن گیت شهر سن فرانسیکسو در یک ساختمان آجری ساده پایه گذاری شد. ریچارد بنفیلد رئیس این موزه است:«این موزه درواقع به نوعی قدردانی ازخود والت دیسنی است. مردی که در طول دوران حیات خود توانست به ٩٢٣ جایزه مختلف بخاطر دستاوردهای هنری، حرفه ای و برای خدمت به بشریت دریافت کند و امروز شما می توانید بخشی اعظم این جوایز را در تالارورودی موزه تماشا کنید.»

بیش از ٣٠ قطعه از این جوایز به نمایش گذاشته شده را مجسمه های طلائی اسکار تشکیل می دهند. والت دیسنی بیش از هر فرد دیگری جایزه اسکار دریافت کرده است:«تمام طراحی هایی که روی این دیوار بزرگ می بینید هم اختصاص به نقاشی هایی دارد که والت دیسنی در دوران دبیرستان کشیده است.»

والت دیسنی در سال ١٩٠١ در شهر شیکاگو به دنیا آمد اما دربیست سالگی، این مرد جوان که عشق عمیقی به نقاشی و طراحی داشت راهی هالیوود شد:«روی این دیوار آغاز کار دیسنی را می بینید و نقاشی هایی که او در اول حرفه کارتون سازی به نام کمدی های آلیس می کشید.»

کمدی های آلیس شامل تصاویری متحرکی از شخصیت «آلیس» است که یک بچه گربه او را همراهی می کند. اما بزرگ ترین و مهم ترین ابتکار والت دیسنی ساختن یکی از کارتون های اولیه با شرکت یک موش بود.

دیسنی و همسرش «لیلی» هنگام مسافرت از نیویورک به هالیوود تصمیم گرفتند نامی برای این موش انتخاب کنند:«در این سفرسرنوشت ساز بود که والت تصمیم گرفت از یک موش به عنوان شخصیت اصلی کارتون های خود استفاده کند. او به همسرش لیلی گفت راستی میکی ماوس چطور است؟ و لیلی جواب داد: خیلی خوب است فکر می کنم اسم جالبی است و به این صورت بود که میکی ماوس درسال ١٩٢٨ دریک قطار مسافربری بین نیویورک و لس آنجلس خلق شد. »

اما ساختن«شاه نشین دیسنی» به این آسانی انجام نگرفت :«در سال ١٩٤٠ دیسنی پدر ومادر خود را ازدست داد. کمی بعد کمپانی دیسنی دچار مشکلات داخلی از جمله اعتصاب کارگری شد. این واقعه در نخستین روزهای جنبش های کارگری در ایالات متحده به وقوع پیوست. والت دیسنی از این حوادث سرخورده و دلشکسته شد. چرا که این اعتصاب ها باعث شد تا کارهای استودیوی او برای مدت ها تعطیل شود.»

بنفیلد رئیس موزه والت دیسنی سن فرانسیسکو در ادامه می گوید:«اما دیسنی علیرغم همه این مشکلات دوام آورد و استودیوی او محصولات برجسته ای چون «پیترپن»، «شیرشاه» و «صد و یک سگ» را به بازار داد و هم زمان پارک تفریحی دیسنی لند را دایر ساخت. پارکی که درکالیفرنیای جنوبی برای نخستین بار مردم را درمقابل شخصیت های کارتونی و خیالی قرار می داد.»

بنا برگفته بنفیلد:«در این بخش از موزه هم ما بزرگ ترین عشق والت دیسنی که عشق به ترن بود را به نمایش گذاشته ایم. همین علاقمندی به قطار باعث شد که والت دیسنی پارک تفریحی دیسنی لند را پایه گذاری کند و قطاری بسازد که دیدارکنندگان بتوانند سوار بر آن دورتا دورپارک گردش کنند. این یکی از اولین تفریحات پارک دیسنی به شمار می رود.»

دنیای جادویی انیمیشن دیسنی در سال ١٩٦٦ با مرگ والت دیسنی بزرگ ترین حامی خود را ازدست داد. والت دیسنی از بیماری سرطان ریه درگذشت.

در آن زمان یکی از گویندگان تلویزیونی در این مورد گفته بود:«والت دیسنی ، استاد امپراطوری تفریحات سالم، مهم ترین و اثرگذارترین شخصیت هنری زمان خود درگذشت.»

میلیون ها تن ازمردم در سراسر جهان در آن زمان از درگذشت مردی که در طول زندگی شادی و خوشحالی برایشان به ارمغان آورده بود متاسف شدند.

XS
SM
MD
LG