لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۰

خداحافظی با شاتل بازنشسته دیسکاوری


خداحافظی با شاتل بازنشسته دیسکاوری
خداحافظی با شاتل بازنشسته دیسکاوری

شاتل دیسکاوری، کیهان پیمای بازنشسته آمریکا، برای طی دوران بازنشتگی در خانه جدیدش در یک موزه هوا و فضا در منطقه واشنگتن، در فرودگاه بین المللی دالاس در ویرجینیای شمالی فرود آمد.

این مدارگرد ۲۸ ساله، روز سه شنبه مرکز فضایی کندی در فلوریدا را ترک کرد و بر پشت یکی از هواپیماهای بوئینگ ۷۴۷ ناسا، برای آخرین بار پرواز کرد.

شاتل دیسکاوری پیش از آن که در فرودگاه دالاس فرود آید بر فراز مجموعه ای از بناها و نقاط مهم پایتخت آمریکا، از جمله «نشنال مال» پرواز کرد: بلوار وسیع و سرسبزی که ساختمان کنگره در یک سو و بنای یادبود آبراهام لینکلن در سوی دیگر آن قرار دارد و در اطراف آن بسیاری از بناهای دولتی آمریکا و موزه های این کشور جای گرفته اند. در این فضا هزاران نفر برای تماشای سفینه گرد آمدند. دیسکاوری همچنین چندبار بر فراز بنای یادبود واشنگتن چرخید.

دیسکاوری کمتر از یک سال پیش مرکز فضایی کندی را برای انجام ماموریت نهایی خود ترک کرد.

ناسا، ناوگان شاتل هایش را یک سال پیش بازنشسته کرد تا بر توسعه نسل جدید فضاپیماهایی تمرکز کند که قادر به سفر به ماورای مدار پایین زمین باشند.

روز ۳۱ فروردین (۱۹ آوریل) شاتل دیسکاوری بعنوان بخشی از مجموعه مرکز هوا و فضای موزه اسمیتسونین در حومه واشنگتن، پرده برداری خواهد شد. قرار است شماری از مسافران و سرنشینان مشهور این شاتل در مراسم پرده برداری از آن در موزه حاضر شوند. جان گلن، فضانوردی که در سال ۱۹۸۲ بعنوان آمریکایی گرد زمین را طی کرد از جمله این میهمانان است. او در سال ۱۹۹۸ سوار بر دیسکاوری به فضا بازگشت.

موزه هوا و فضای آمریکا یکی از محبوب ترین و پربیننده ترین موزه های جهان است و محل اصلی آن در «نشنال مال» در مرکز واشنگتن دی.سی است.

در این موزه، دیسکاوری همسایه «انترپراز» اولین فضاپیمای جهان خواهد شد. انترپرایز از سال ۱۹۸۵ جزو مجموعه های موزه اسمیتسونین قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG