لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

آخرین سفر دیسکاوری


آخرین سفر دیسکاوری
آخرین سفر دیسکاوری

سفینه فضایی دیسکاوری سازمان هوا- فضای آمریکا(ناسا) که تاکنون بیش از ۲۳۸ میلیون کیلومتر در فضا پیموده و با طی کردن ۱۰۰۰ کیلومتر دیگر بازنشسته خواهد شد. این سفینه روز ۲۹ فروردين (۱۷ آوریل) امسال به قصد موزه، مرکز فضایی کندی را ترک خواهد کرد.

دیسکاوری که ۲۸ ساله است برای آخرین بار از فلوریدا به فضا پرتاب خواهد شد. اما برای این سفر، بر یک جامبوجت بوئینگ ۷۴۷ سوار خواهد شد.

والری نیل که درموزه هوا-فضای اسمیتسونین در واشنگتن کار می کند می گوید این سفر هیجان انگیز و جالب است و روشن است که بسیاری مشتاق دیدن این فضاپیما خواهند بود.

درپی این پرواز و درروز ۱۹ آوریل، از دیسکاوری به عنوان بخشی از مرکز اودوار هیزی که مجموعه ای خاص در موزه هوا-فضاست، رونمایی خواهد شد. برخی از سرنشینان سابق این سفینه که شناخته شده نیز هستند، درمیان آنان خواهد بود که برای بازدید از این رونمایی به موزه خواهند آمد.
این درحالی است که خود این موزه سالانه بیش از یک میلیون بازدیدکننده را جلب می کند.

اما این موزه همزمان با به دست آوردن یک قطعه مشهور، عضوی دیرینه را از دست می دهد. اینترپرایز که بخشی از مجموعه اسمیتسونین بوده و از سال ۱۹۸۵ در این موزه نمایش داده شده، بر بوئینگ ۷۴۷ دیگری سوار می شود تا به موزه هوا- فضا و دریای نیویورک برسد و درآنجا به معرض نمایش درآید. والری نیل می گوید که تفاوت اینترپرایز با اندورآن است که اینترپرایز هرگز فضاپیمایی نکرده و وارد میدان عمل نشده است. با این وصف، اینترپرایز را به گونه ای ساخته اند و رنگ کرده اند که ظاهری شبیه آن یافته که بارها به فضا رفته و بازگشته است.

چلنجر و کلمبیا دو سفینه فضایی دیگرند که طی پرتاب نابود شدند و تمامی فضانوردان آن کشته شدند. ایندورو اتلانتیس دو فضاپیمایی هستند که توانسته اند مأموریتهای فضایی خود را با موفقیت انجام دهند.

XS
SM
MD
LG