لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۷

به گزارش نیویورک تایمز دیپلمات‌های آمریکایی اوکراین را مجبور به تحقیق درباره بایدن و دیگران کرده بودند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - نیویورک تایمز گزارش می دهد که دو نماینده ارشد پرزیدنت دونالد ترامپ در امور اوکراین، در ماه اوت پیش نویس بیانیه ای را تهیه کرده بودند که به موجب آن اوکراین متعهد به آغاز تحقیق درباره جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری، می‌شد.

به گزارش نیویورک تایمز، این بیانیه توسط گوردن ساندلند، سفیر ایالات متحده در اتحادیه اروپا، و کرت ولکر، نماینده آمریکا در امور اوکراین، تنظیم شده بود.

ولکر پنج شنبه در جلسه ای خصوصی با کمیته های مجلس نمایندگان ایالات متحده به پرسش های اعضای این کمیته‌ها پاسخ داد. نام ولکر در شکایت یک افشاگر ناشناس درباره مکالمه تلفنی پرزیدنت ترامپ و ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، ذکر شده است.

در جریان آن تماس تلفنی پرزیدنت ترامپ از زلنسکی خواسته بود تحقیقاتی را درباره فساد در مورد جو بایدن و پسرش، هانتر بایدن، عضو سابق هیات مدیره یک شرکت گاز در اوکراین، آغاز کند.

پرزیدنت ترامپ ادعا می کند که جو بایدن در مقام معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، دادستان های اوکراینی را برای متوقف کردن تحقیقات درباره آن شرکت گاز تحت فشار گذاشته بود.

بنا بر گزارش نیویورک تایمز، پیش نویس بیانیه ساندلند و ولکر اوکراین را مجبور می کرد تا شرکت انرژی مذکور را دوباره هدف تحقیق قرار دهد. این پیش نویس همچنین اوکراین را به بررسی ادعاهای پرزیدنت ترامپ درباره مداخله اوکراین در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶، به نفع هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات، متعهد می کرد.

به گزارش نیویورک تایمز، رودی جولیانی، وکیل پرزیدنت ترامپ، و یک مشاور ارشد زلنسکی در جریان این بیانیه بودند؛ اما این که آیا زلنسکی هرگز آن را دیده بود یا نه، این که چه کسی از آن دو دیپلمات خواسته بود چنین بیانیه ای را تنظیم کنند، و نیز این که آیا موضوع این پیش نویس در جلسه کنگره با ولکر مطرح شده است یا نه، روشن نیست.

گویا ولکر در جلسه دیروز در کنگره به قانونگذاران گفته است که به اوکراین هشدار داده بود خود را درگیر مسائل سیاسی آمریکا نکنند.

پس از دعوت پرزیدنت ترامپ از چین برای تحقیق درباره نقش هانتر بایدن در سرمایه گذاری بیش از یک میلیارد دلاری چین در یک صندوق سرمایه گذاری در دوره معاونت ریاست جمهوری بایدن، یک مقام چینی گفت پکن سیاست دیرینه‌ای برای پرهیز از مداخله در امور داخلی دیگر کشورها دارد.

پنتاگون پنج شنبه اعلام کرد تمام اسناد و مکاتبات به تعویق انداختن کمک نظامی به اوکراین را تحویل خواهد داد.

سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده گفت که هیچ نماینده ای از پنتاگون هنگام مکالمه تلفنی پرزیدنت ترامپ و زلنسکی در کاخ سفید حضور نداشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG