لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۷

شکایت میلیاردر روسی از حراجخانه ساتبی


«دیمیتری ریبولوولف» میلیاردر روسی از حراجخانه ساتبی به دلیل کلاهبرداری و سوءاستفاده مالی شکایت کرد.

این اولیگارش مشهور که مالک باشگاه فوتبال «موناکو» در فرانسه نیز هست، این حراجخانه را به همدستی با مشاور هنری پیشین خود متهم کرد.

به گفته او «ایو بووایه» دلال سوئیسی با مشارکت ساتبی، آثار هنری را با ارزشی به مراتب بیش از قیمت واقعی به او فروختند؛ ایو بووایه و حراخانه ساتبی این اتهامات را تکذیب کردند.

وکلای شرکت دیمیتری ریبولوولف که دفتر مرکزی آن در جزایر ویرجین بریتانیا است؛ با مراجعه به دادگاهی در نیویورک رسمأ از ساتبی شکایت کردند؛ آنها از این حراجخانه بیش از ۳۸۰ میلیون دلار غرامت خواستند.

دیمیتری ریبولوولف از اولیگارش هایی است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و موفقیت در معاملات تجاری به ثروت زیادی رسید؛ مجله فوربز ارزش دارایی های او را نزدیک به ۷ میلیارد دلار تخمین می زند.

این ثروتمند روسی بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۴ حدود ۳۸ اثر هنری مشهور جهان را به ارزش بیش از ۲ میلیارد دلار خرید که فروشنده ۱۲ اثر حراجخانه ساتبی و کارگزار هنری او ایو بووایه بود.

خرید تابلوی مشهور «سالواتور موندی» اثر لئوناردوی داووینچی مشهور از موفق ترین معامله های هنری دیمیتری ریبولوولف بود. او این اثر را ۱۲۷ میلیون دلار خرید و به مبلغ ۴۵۰ میلیون دلار فروخت و رکورد فروش آثار هنری جهان را شکست.

البته او در سایر موارد چندان موفق نبود و برخی خریدهای او با ضررهای مالی هنگفتی مواجه شد.

هنوز مشخص نیست شکایت دیمیتری ریبولوولف بر چه پایه ای استوار است و او چه دلایلی برای اثبات ادعای کلاهبرداری و سواستفاده مالی در دست دارد.

این در حالی است که حراجخانه ساتبی ضمن تکذیب این اتهامات، از دیمیتری ریبولوولف به دادگاه شکایت کرد. این مرکز فروش آثار هنری با اشاره به مشکلاتی که میان این ثروتند روسی و ایو بووایه وجود دارد، از آنها خواست این سازمان معتبر را درگیر اختلافات شخصی خود نکنند.

در ماههای اخیر وکلای دیمیتری ریبولوولف در سنگاپور، موناکو، سوئیس و هنگ کنگ از ایو بووایه شکایت کردند و اختلافات طرفین به یک جنگ تمام عیار حقوقی تبدیل شده است.

وکیل این دلال سوئیسی می گوید که هیچ قراردادی میان این اولیگارش روس و موکلش امضاء نشده و او کارگزار هنری دیمیتری ریبولوولف نبوده که در این معامله ها منافع او را در نظر بگیرد.

به عبارتی فقط واسطه ای بوده که سود شخصی خود را در نظر داشته و هیچ تعهدی به خریدار نداشته و به همین دلیل هیچ جرمی مرتکب نشده است.

دیمیتری ریبولوولف به شکایت های جنجالی و اختلافات حقوقی پر سر و صدا مشهور است.

او چندی پیش در یک دادگاه پرحاشیه در سوئیس از همسرش جدا شد، ولی به حکم قاضی بیش از ۴ میلیارد دلار به وی پرداخت و رکورد گران ترین طلاق تاریخ را ثبت کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG