لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۱

سهمیه بندی گازوئیل با سقوط ریال


گازوئیل در ایران سهمیه بندی می شود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00
دانلود
وزیر نفت ایران روز چهارشنبه ۲۴ آبان ماه از جیره بندی گازوئیل خبر داد. رستم قاسمی در مراسم رونمایی از «کارت جدید هوشمند بنزین»گفت ،«گازوئیل حمل و نقل عمومی و صنایع از طریق کارت هوشمند سوخت و به صورت سهمیه ای عرضه خواهد شد».

وزیر نفت با اشاره به سقوط ریال افزود،« افزایش نرخ ارز موجب شده است قاچاق بنزین نیز که روند کاهشی داشت به یکباره روند افزایشی به خود بگیرد ».

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا) ، رستم قاسمی، اختلاف قیمت گازوئیل تولید داخل با کشورهای همسایه و نیز متوقف شدن مرحله دوم اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها را عامل دیگری دانست که « باعث شده دوباره قاچاق گازوئیل افزایش چشم گیری داشته باشد».

به گفته وی « در حالی که قیمت یک لیتر آب در ایران ۵۰۰ تومان است سه لیتر گازوئیل ۴۵۰ تومان عرضه می شود ».

هم زمان محمد رویانیان ، رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور نیز ، در گفت و گو با خبرگزاری مهر ، احتمال سهمیه بندی گازوئیل را در بهمن یا اسفند ماه سال جاری داد و گفت ، « با وجود اعمال محدودیت در مصرف گازوئیل اما تغییری در قیمت این فرآورده نفتی حاصل نخواهد شد».

پیشتر شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در ۹ آبان ماه گفته بود،« در پی نوسانات نرخ ارز ، شکاف قیمت حامل های انرژی در داخل و خارج بیشتر شده و در مجموع مشکلاتی که در مورد قاچاق بنزین به خارج تا حدودی حل شده بود دوباره شده است».

« سوخت نسیه داده نمی شود»

امروز ( چهارشنبه ۲۴ آبان ماه ) در کنار اعلام محدودیت در مصرف گازوئیل ، بر افزایش قیمت سوخت هواپیما نیز تاکید شد.

رستم قاسمی، وزیر نفت با اشاره به افزایش قیمت سوخت هواپیما از ۴۰۰ تومان به ۷۰۰ تومان گفته است ، «به دلیل آن که نرخ سوخت هواپیما در کشورهای مختلف قیمت بالایی را دارد ، تصمیم گرفته شد قیمت سوخت هواپیما نیز افزایش پیدا کند»

وزیر نفت با تاکید بر این که از اول آذر ماه قیمت سوخت هواپیما ۷۰۰ تومان در هر لیتر خواهد شد » شرکت های هواپیمایی را تهدید کرد ، که اگر این شرکت ها این مبلغ را پرداخت نکنند ، شرکت پخش فرآورده های نفتی نیز نمی تواند به آنها سوخت رسانی کند.

در این میان به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا ) ، « علیرضا ضیغمی ، معاون وزیر نفت از فروش نقدی سوخت به مصرف کنندگان عمده خبر داده و گفته است ، از این پس حتی به شرکت ها و سازمان های دولتی سوخت نسیه داده نمی شود».

این اظهارات در حالی بیان می شود که به گزارش خبرگزاری مجلس شورای اسلامی ، کمیسیون عمران مجلس ، از پاسخ وزیر راه و شهر سازی در مورد افزایش قیمت بلیط هواپیما قانع نشده است.

علی نیکزاد ، روز سه شنبه ۲۳ آبان ماه در نشست با کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی « بدهی شرکت های هواپیمایی و نوسانات نرخ ارز را علت اصلی جهشی قیمت بلیط هواپیما عنوان کرد ».

« بی تدبیری دولت سوخت را گران کرد »

در حالی گزارش ها حکایت از افزایش ۶۵ درصدی قیمت بلیط هواپیما دارد ، که شریف حسینی ، عضو هیئت رئیسه مجلس ، افزایش قیمت را « به دلیل تحریم ها و نبود تدبیر از سوی مسئولان دانست » و به خبرگزاری مجلس شورای اسلامی گفته است ، « واقعیت این است که تاثیر تحریم ها بر افزایش قیمت بلیط هواپیما بسیار کم تر از بی تدبیری و ناهماهنگی مسئولان است ».

مجلس شورای اسلامی با افزایش قیمت بلیت هواپیما تا حداکثر ۳۵ درصد موافقت دارد هر چند افزایش ۶۵ درصدی بلیط هواپیما را « جهشی و ناگهانی» عنوان کرده است .
XS
SM
MD
LG