لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۷

داستان «یک سرود کریسمس»، میراث فراموش نشدنی چارلز دیکنز برای مردم جهان


Children in London perform for the premiere for the latest movie version of Charles Dickens' "A Christmas Carol"
Children in London perform for the premiere for the latest movie version of Charles Dickens' "A Christmas Carol"

چارلز دیکنز داستان اصلی «یک سرود کریسمس» را بیش از یک قرن و نیم پیش نوشت اما حتی همین امروزهم دیکنز و داستان هایش دراذهان مردم جهان زنده اند واین هفته یک بار دیگرفیلم تازه ای از روی داستان یک سرود کریسمس او بر روی اکران آمده است.

پیش از نمایش این فیلم درآخرهفته گذشته درلندن، گروه کثیری از کودکان سرودخوان، با لباس ها و کلاه های قدیمی برروی صحنه آمدند تا به مناسبت اولین شب گشایش آن یک آواز دستجمعی را به شیوه زمان چارلز دیکنز بخوانند.

یکی از معروف ترین شخصیت های خلق شده توسط چارلز دیکنز در داستان «یک سرود کریسمس» به نام «ابنیزر اسکروج» به صورت یک مجسمه بزرگ چراغانی شده در مرکز پایتخت انگلستان به نمایش گذاشته شده است. این مجسمه هم فرارسیدن زادروز مسیح را یادآور می شود و هم سرسپاری است به این شخصیت مورد توجه کتاب معروف چارلز دیکنز.

فیلم «یک سرود کریسمس»، یک بار دیگر تفسیر تازه ای از قصه قدیمی دیکنز است که نقش قهرمان اول آن «اسکروج» را کمدین معروف «جیم کری» ایفا کرده است. جیم کری دریک گفتگو با «جنیفر گلاس» خبرنگار صدای آمریکا گفت:«من بی نهایت خوشحالم ازاین که می توانم بخشی ازافسانه ها و روایات بی نظیر چارلزدیکنز را برروی پرده سینما به نمایش بگذارم و بیانگر این میراث فرهنگی با ارزش باشم.»

جیم کری می گوید:«آثار این نابغه عالم ادب برای میلیون ها تن از مردم جهان درجوامع مختلف بشری عاملی برانگیزنده بوده است. من فکر می کنم این آثار درخون یکایک ما جریان دارند و هریک از ما را به صورتی وارد دنیای غیرمادی وروحانی زندگی و بشریت می کنند. آن ها به ما می آموزند که آدم های بهتری باشیم و به ما می آموزند که اگر ما عشق داشته باشیم ثروتمند هستیم نه هیچ چیز دیگر!»

کالین فیرث که دراین فیلم با جیم کری هم بازی است هم داستان مرد خسیسی که یاد می گیرد دارائی هایش را با دیگران تقسیم کند را بی نهایت دوست دارد. او می گوید:« بنظر من این یک قصه فوق العاده است که درعین حال یکی از محبوب ترین افسانه های آموزنده ای است که تا به حال گفته شده .»

بازیگر دیگر این فیلم «باب هاسکینز» که درمراسم گشایش فیلم در لندن شرکت داشته می گوید چارلز دیکنز همواره بخش جدانشدنی از زندگی خود او بوده است:«وقتی شما به مدرسه ابتدایی می روید و خواندن را یاد می گیرید، اولین کتاب هایی را که می خوانید معمولا کتاب های سنتی و کلاسیک چارلز دیکنز هستند. من فکر می کنم این مسئله در اغلب جوامع دنیا به همین صورت رایج باشد. تقریبا همه مردم اولین کتاب هایشان را از بین آثار دیکنز انتخاب می کنند.»

چارلز دیکنز بیش از یکصد سال پیش درگذشته است اما هنوز هم ارتباطی
زنده با او وجود دارد. یکی از نبیره های چارلز دیکنز به نام «لوسیندا دیکنز هاوسلی» هم عاشق «یک سرود کریسمس» است:« این واقعا یکی از کتاب های مورد علاقه من است و هربارکه آن را می خوانم به همان اندازه بار اول آن را دوست می دارم.»

لوسیندا می گوید:«من هر سال هنگام کریسمس یک بار دیگر این کتاب را می خوانم و بعد به صورت یک برنامه قصه خوانی آن را برای بچه های زیادی می خوانم. برای من عجیب است که حتی کوچکترین بچه ها هم از این قصه لذت می برند. برای همین هم به نظر من این یک قصه بی نظیر است.»

لوسیندا معتقد است دیکنز این داستان را از عمیق ترین گوشه های درونی خود بیرون کشیده است. داستانی است که مفهوم واقعی کریسمس و ایام تعطیلات را بازگو می کند. دورانی که درزمان چارلز دیکنز هنوز به صورت امروزی جنبه های تجارتی پیدا نکرده بود.

لوسیندا می گوید:«چارلز دیکنز واقعا کریسمس را دوست داشت. او هرسال پیش از فرارسیدن شب کریسمس بچه هایش را به یک اسباب بازی فروشی در «هولبورن» لندن می برد. اسباب بازی فروشی که متاسفانه دیگر در آن محل نیست. هریک از بچه ها اجازه داشتند یک اسباب بازی که واقعا دوست دارند را انتخاب کنند. اسباب بازی که احتمالا تمام سال آرزوی داشتن آن را داشتند. بعد دیکنز همان را برایشان می خرید و نه هیچ چیز بیشتر. این هدیه کریسمسی بود که هریک از بچه ها از طرف همه اعضای خانواده دریافت می کردند.»

درگوشه و کنار خیابان های لندن هنوزPub ها یا میخانه هایی وجود دارند که چارلز دیکنز اغلب به آنجا می رفته است. بسیاری از این اماکن در داستان های او جلوه گر شده اند. لوسیندا می گوید:«چارلز دیکنز شدیدا تحت تاثیر فاصله طبقاتی که بین اعیان و مردم فقیر وجود داشت بوده است. برای همین هم دو شخصیت اصلی از چندین شخصیت قصه«یک سرود کریسمس» او نام «جهل» و «نیازمندی» را به خود گرفته اند.»

لوسیندا می گوید:«مطمئن باشید حتی هنگامی که فصل کریسمس به پایان می رسد، چراغانی ها برچیده می شوند ونمایش فیلم به پایان می رسد، هنوزهم قصه بی انتهای چارلز دیکنز در کوچه وخیابان های پایتخت بریتانیا ادامه خواهد یافت.»XS
SM
MD
LG