لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۷

جنبش سبز ایران در مرکز توجه «جشنواره بین المللی فیلم دیاسپورا» در تورنتو


جنبش سبز ایران در مرکز توجه «جشنواره بین المللی فیلم دیاسپورا» در تورنتو
جنبش سبز ایران در مرکز توجه «جشنواره بین المللی فیلم دیاسپورا» در تورنتو

«جشنواره بین المللی فیلم دیاسپورا»، جنبش سبز ایران و چالش های مردم این کشور برای دستیابی به آزادی و دموکراسی را در نقطه عطف فعالیت های دهمین سال برگزاری خود قرار داده است.

«جشنواره بین المللی فیلم دیاسپورا» با فیلم مستند «بیست روز که تهران را تکان داد» افتتاح خواهد شد. این فیلم یک مستند زیرزمینی ست که تحولات بیست روز پیش از انتخابات دهم ریاست جمهوری اسلامی را از دیدگاه یک گروه نمایشی در ایران ارزیابی می کند.

«تهران من، حراج» دیگر فیلمی است که در این جشنواره بین المللی اکران خواهد شد. گراناز موسوی، کارگردان ایرانی - استرالیایی، این فیلم را در خیابان های تهران و در شرایط دشوار و بحرانی اعتراض های خیابانی سال گذشته در ایران، فیلمبرداری کرده است.

«نجوا با باد» ساخته شهرام علیدی نیز در دهمین سالگرد برگزاری جشنواره فیلم دیاسپورا در تورنتو اکران خواهد شد. این فیلم در منطقه کردستان عراق فیلمبرداری شده و روایت یک پستچی مبتکر و خارق العاده است که صدای سربازها و آوارگان را ضبط می کند و پیام آن ها را به خانواده هایشان می رساند. این مستند از سوی منتقدان «جشنواره فیلم کن» مورد ستایش قرار گرفته است.

فیلم «چیکاس» اثر یاسمینا رضا، فیلمساز و فیلمنامه نویس ایرانی تبار مقیم فرانسه نیز در این جشنواره اکران خواهد شد. این فیلم روایت یک زن اسپانیایی سالخورده و سه دختر بزرگسال اوست که در فرانسه اقامت دارند اما هنوز در جستجوی ریشه های خود هستند.

کمدی «زندگی پس از مرگ عالی است» ساخته گوریندر چاندها نیز در جشنواره فیلم دیاسپورا در تورنتو، چند فرهنگی ترین شهر کانادا به نمایش درخواهد آمد. این کمدی داستان یک مادر هندی تبار در بریتانیا است که تلاش های او در یافتن همسر برای دخترش پیامدهای مرگباری به همراه دارد.

در بخشی از نمایش فیلم های کوتاه جشنواره فیلم دیاسپورا، پروژه «ریشه ها» برگزار می شود. این پروژه آمیزه ای از آثار فیلمسازان جوان کانادایی است که در برابر لنز دوربین های خود درباره پیشینه های قومی و نژادی شان صحبت می کنند.

مسائل سیاسی و اجتماعی در کشورهای همسایه ایران همچون پاکستان، افغانستان و عراق نیز موضوع فیلم های دیگر «جشنواره بین المللی فیلم دیاسپورا» در تورنتو خواهد بود که چالش های حیات مردم این کشورها، عشق، درد، خنده و پشیمانی آن ها را به نمایش می گذارد.

اجرای «نور شرق: یک کنسرت موسیقی» پایانگر دهمین جشنواره بین المللی فیلم دیاسپورا خواهد بود. این گروه موسیقی بین المللی، آواهای سنتی، کلاسیک، مدرن و مردمی مناطق خاورنزدیک و خاورمیانه را اجرا خواهند کرد.

دست اندرکاران جشنواره بین المللی فیلم دیاسپورا در تورنتو در بیانیه روز سه شنبه (١٩ اکتبر) خود اعلام کردند این جشنواره در دهمین سالگرد برگزاری، با ادای احترام به ریشه های ایرانی خود، به امیدها و آرمان های ملت ها برای دستیابی به یک زندگی بهتر در یک کشور جدید، چالش های اختلاط فرهنگ ها و نوستالژی بازگشت به وطن توجه خواهد کرد.

جشنواره بین المللی فیلم دیاسپورا که به مسائل مربوط به مهاجرت و چالش های کوچ، نوستالژی و آرزوهای دور دست مهاجران برای بازگشت به ریشه ها و کشورهای مادری شان می پردازد، از دوم تا هفتم ماه نوامبر برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG