لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۳

دهمین دوره جشنواره جهانی فیلم آوارگان و مهاجران - تورنتو کانادا


دهمین دوره جشنواره جهانی فیلم آوارگان و مهاجران - تورنتو کانادا
دهمین دوره جشنواره جهانی فیلم آوارگان و مهاجران - تورنتو کانادا

دهمین دوره جشنواره جهانی فیلم آوارگان و مهاجران(International Diaspora Film Festival)در تورنتو کانادا روز یکشنبه به پایان رسید. این جشنواره ویژه نمایش فیلمهایی با درونمایه آوارگی، مهاجرت و پناهندگی در جهان است.

در این دوره از جشنواره جهانی فیلم آوارگان و مهاجران کانادا نیز فیلمهایی از فیلمسازان ایرانی با درونمایه آوارگی، و دربدری به نمایش درآمد. فیلمهای: «تهران من برای فروش»، «20 روزی که تهران را تکان داد»، «چیکاس» ساخته یاسمینا رضا.

مستند «نافرمان های تالی وود» ساخته جورج جیتوس، هنرمند استرالیایی نیز از جمله فیلمهای به نمایش درآمده در جشنواره فیلم دیاسپورای تورنتو بود که مورد توجه منتقدان قرارگرفته است. فیلم «نافرمان های تالی وود» به چگونگی ساخت فیلمهای کم هزینه در پیشاور پاکستان و برخورد بنیادگرایان پاکستانی به تالی وود می پردازد که به نحوی شبیه سازی «بالیوود هند» بشمار می آید. پیشاور که از دیرباز مرکز فعالیتهای هنری هنرمندان پاکستانی بوده، امروزه به مرکز تولید فیلمهای فوق العاده کم هزینه در جهان تبدیل شده است.

مستند «نافرمان های تالی وود» سال گذشته نیز جایزه ویژه جشنواره «تلوراید» ایالت کلورادوی آمریکا شد، روایتگر تصویر خونین رخداد گروگانگیری در مسجد لعل پاکستان و بمبگذاریهای بنیادگرایان لشگرطیبه و طالبان پاکستانی در شهرهای بزرگ و کوچک این کشور است.

این فیلم مستند نام خود را از فیلمی پاکستانی به نام «نافرمان» گرفته که روایتی از زندگی روزمره تحت فرمان بنیادگرایان اسلامی از جمله طالبان پاکستانی را در شمال این سرزمین به تصویر کشیده است. براساس حکم یک دادگاه شرع طالبان پاکستانی کلیه دست اندرکاران و عوامل ساخت فیلم «نافرمان» به اتهام نقض قوانین شرع و استفاده از رقص و آواز محکوم به مرگ شده اند.

بیشتر مدیران و دست اندرکاران جشنواره جهانی فیلم آوارگان و پناهندگان تورنتو را هنرمندان و فعالان ایرانی تبار ساکن کانادا تشکیل می دهند. شهرام تابی، مدیر این جشنواره و بابک سالاری عکاس ایرانی کانادایی ساکن مونترال و سهیلا پارسی از جمله ساماندگان این جشنواره اند. آرسینه خانچیان، علی کامران و مژگان شریفی از دیگر همکاران این جشنواره بشمار می آیند.

XS
SM
MD
LG