لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۴

مردم دنیا در بیستمین سالگرد مرگ دایانا از او یاد می‌کنند


پرنسس دایانا
پرنسس دایانا

پرنسس دایانا، همسر سابق ولیعهد بریتانیا در ۳۱ماه اوت سال ۱۹۹۷ در تصادف اتومبیل در گذشت. خبر مرگ این چهره دوست داشتنی نه تنها برای مردم انگلیس بلکه برای مردم در سراسر دنیا خبری تکان دهنده بود.

بر اساس آمار دو و نیم میلیارد نفر در دنیا مراسم تشییع جنازه او را تماشا کردند.

​پسران او، ویلیام و هری که در آن زمان ۱۵ و ۱۲ سال داشتند روز چهارشنبه به یاد مادرشان دایانا به کاخ کنزینگتون در لندن رفتند تا از باغ یادبود دایانا دیدن کنند.

ویلیام و هری در سال جاری در مستندی ساخت شبکه بی بی سی شرکت کردند به نام «دایانا، هفت روز» که به یک هفته ی بعد از مرگ پرنسس دایانا می پردازد. این مستند روز جمعه، یک روز بعد از سالگرد مرگ دایانا از این شبکه پخش شود.

ویلیام و هری همچنین در مستندی به نام «دایانا، مادر ما: زندگی و میراثش» شرکت کرده اند که ساخت شبکه «اچ بی او» است و ماه گذشته پخش شد. دو پرنس جوان در این دو مستند از خاطراتشان از دایانا می گویند.

ویلیام در یک مصاحبه گفت در زمان مرگ مادرش درک نمی کرد که چرا مردم آن گونه برای او اشک می ریختند و سوگواری می کردند. چرا که مردم او را نمی شناختند. اما او می گوید حال که بزرگ شده و با دستاوردها و آرمان های مادرش آشنایی دارد، درک می کند که چرا دنیا این قدر دایانا را دوست دارد.

در سراسر دنیا مراسم مختلف برای بزرگداشت دایانا برگزار می شود و چهره های معروف نیز از پرنسس ویلز یاد کرده اند.

التون جان خواننده بریتانیایی که بعد از مرگ دایانا ترانه «شمعی در باد» را به یاد او خواند یکی از این افراد بود. او که خود از فعالان مبارزه با ایدز است از تلاش های دایانا برای مبارزه با این بیماری یاد کرد.

التون جان در توئیتر نوشت «بیست سال پیش در چنین روزی، دنیا یک فرشته را از دست داد.»

پیرس مورگان خبرنگار بریتانیایی نیز با پست عکسی از اولین دیدارش با دایانا از اوبه عنوان بزرگ ترین ستاره یاد کرد.

ریچارد برنسون میلیاردر بریتانیایی نیز که در جزیره خود بارها میزبان دایانا بود نوشت دایانا زنی شگفت انگیز بود که مردم را دوست داشت و برای همه وقت می گذاشت.

در همین حال مراسم مختلف نیز به یاد پرنسس دایانا برگزار شده است.

کاخ باکینگهام به افتخار او، میز کارش را از اتاق دایانا در کاخ کنزینگتون در یکی از اتاقهایش به نمایش در اورده است.

روی میز عکسهای دایانا دیده می شود. همچنین کیف چرمی اش، کفشهای باله، و یک جعبه از نوارهای کاست او شامل آلبومهای التون جان، دایانا راس و جرج مایکل در این بخش به چشم می خورد.

کاخ کنزینگتون هم در ماه آوریل یکی از باغهایش را به یاد دایانا «باغ سفید» نامگذاری کرد و در آن گل و گیاههایی را کاشته است که از سبک زندگی دایانا الهام گرفته شده اند. نمایشگاهی از لباسهای دایانا نیز در این کاخ برپاست که سبک مد او را به تصویر می کشد.

کتابخانه ریاست جمهوری آمریکا نیز عکسهایی از دایانا را در توئیتر به اشتراک گذاشته است.

از جمله عکسی که دایانا چند ماه پیش از مرگش با هیلاری کلینتون گرفته بود و یا عکسی از دایانا در میهمانی کاخ سفید در سال ۱۹۸۵ که او را در حال رقص با رونالد ریگان رئیس جمهوری پیشین آمریکا و جان تروالتا بازیگر سینما نشان می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG