لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

سرقت الماس در فرودگاه بلژیک


دزدانی نقابداری که یونیفورم پلیس به تن داشتند و به سلاح های خودکار مجهز بودند، ۱۲۰ بسته الماس به ارزش میلیون ها دلار را از فرودگاه بروکسل و از هواپیمایی به سرقت بردند که عازم سوئیس بود. این دزدی مسلحانه یکی از بزرگترین موارد سرقت الماس به شمار می رود.

بنا به اعلام مقامات بلژیک، ساعت هشت شب دوشنبه دو خودروی سیاه حامل هشت مرد مسلح کنار وانت متعلق به شرکت امنیتی «Brinks» در کنار هواپیمای حامل الماس ها پارک و پرسنل امنیتی را وادار کردند تا بخش بار هواپیما را باز کنند تا آن ها بتوانند ۱۲۰ بسته الماس را به میل خود انتخاب کنند. هر دو خودرو پس از سرقت متواری شدند و بعداً لاشه سوخته یکی از آن ها در حومه بروکسل پیدا شد.

سخنگوی دفتر دادستان بروکسل گفته است دو مرد که نقاب به صورت زده بودند اما یونیفورم پلیس به تن داشتند، حتی یک گلوله هم شلیک نکردند و کل عملیات سرقت کمتر از پنج دقیقه طول کشیده بود. او گفته است سارقان آمادگی کامل داشتند و بسیار حرفه ای بودند و با وجودی که مسافران در هواپیما نشسته بودند، اما متوجه سرقت الماس ها و این عملیات نشدند.

بنا به گفته یکی از افرادی که با روند چنین سرقت هایی آشنا است، به نظر می رسد که سارقان از کمک افراد آشنا به این امر در داخل و خارج از فرودگاه بهره مند شده اند. با وجود افزایش تدابیر امنیتی در فرودگاه بروکسل در اطراف منطقه امنیتی ممنوعه باند فرودگاه، سارقان می دانستند که به دلیل عملیات ساخت و ساز اطراف فرودگاه دوشنبه شب بخشی از این منطقه قابل عبور خواهد بود.

با وجودی که دادستان هنوز در مورد ارزش الماس های به سرقت رفته و یا مالک اصلی آن ها اظهار نظری نکرده اما تلویزیون دولتی بلژیک، ارزش کل آن ها را حدود ۳۵۰ میلیون یورو (۴۶۷ میلیون دلار) تخمین زده است.
XS
SM
MD
LG