لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۸

طاهر نقوی، وکیل دادگستری و زندانی سیاسی، در هفتمین روز اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد


طاهر نقوی
طاهر نقوی

طاهر نقوی، وکیل دادگستری که در اوین زندانی است، چهارشنبه ۳۰ خردادماه و در هفتمین روز اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد.

خبرگزاری هرانا به نقل از یک منبع مطلع اعلام کرد این زندانی سیاسی که برای اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی دست به اعتصاب غذا زده است «در پی وخامت حال جسمانی به بهداری زندان منتقل و کمی بعد از زندان به بیمارستان طالقانی اعزام شد.»

به نوشته هرانا، پزشکان بیمارستان تشخیص دادند که آقای نقوی را بستری کنند. اما او برای «تداوم اعتصاب خود جهت رسیدگی به مطالباتش، از این اقدام خودداری کرد» و پس از ساعاتی از بیمارستان به زندان اوین بازگردانده شد.

به گفته این منبع، طاهر نقوی که به همراه دو کنشگر آذربایجانی دیگر از روز پنجشنبه ۲۴ خرداد دست به اعتصاب غذا زده است «از مصرف داروهای مورد نیازش امتناع می‌کند.»

به گزارش هرانا این وکیل دادگستری طی روزهای اخیر، توسط مامورین زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به قرنطینه زندان اوین منتقل شده بود.

طاهر نقوی که وکیل دادگستری اهل آذربایجان و ساکن کرج است، در ۱۷ بهمن ۱۴۰۲، توسط نیروهای حکومتی در کرج بازداشت شد.

تفهیم اتهام او در دادسرای اوین تحت عناوین «تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی به‌قصد برهم زدن امنیت ملی» انجام شد.

پرونده این وکیل دادگستری به ابوالقاسم صلواتی، قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، ارجاع شده است.

طاهر نقوی که وکالت شماری از خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات سراسری «زن، زندگی، آزادی» را بر عهده داشته، با اتهاماتی از جمله «جاسوسی» مواجه است.

سوءقصد به وکلا در ایران

در دو سال گذشته دست‌کم ۲۱ وکیل دادگستری در ایران مورد سوءقصد قرار گرفته‌اند و شش تن از آنان به قتل رسیده‌اند. افزایش خطر جانی برای وکلا در حالی است که فشار نهادهای قضایی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی بر آنان نیز در این مدت بیشتر شده است.

بر اساس بررسی‌های روزنامه اعتماد چاپ تهران، در سال ۱۴۰۱ چهار قتل و ۱۰ مورد سوءقصد در مورد وکلا روی داده است و در سال ۱۴۰۲ نیز دو قتل، یک مرگ مشکوک و چهار مورد سوءقصد گزارش شده است. این، تنها آماری است که در دسترس رسانه‌ها قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG