لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۴

بعضی قانونگذاران آمریکایی در نظر دارند سفیدبرترانگاران را تروریست اعلام کنند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - کانادا در ماه ژوئن گروه سفیدبرترانگار «خون و غرور» و شاخه نظامی آن «رزم ۱۸» را به عنوان سازمان های تروریستی اعلام کرد.

وزارت ایمنی عمومی کانادا در اعلام این خبر گفت که «خون و غرور» ایدئولوژی‌‌اش را از «دکترین سوسیالیست های ملی‌گرای آلمان نازی» گرفته و به جنایات و بمبگذاری‌هایی دست زده است.

اما دولت آمریکا به دلیل «متمم اول قانون اساسی ایالات متحده» قادر به چنین اقدامی نیست؛ هر چند با چنین اقدامی دست مجریان قانون در سرکوب گروه های افراطی تقویت می شود.

مایکل مک گریتی، مدیرکل اف بی آی، ماه مه در جلسه ای در «کمیته امنیت ملی مجلس نمایندگان ایالات متحده» گفته بود: «یک سازمان سفیدبرترانگار یک ایدئولوژی است. اما به عنوان یک سازمان تروریستی تعیین نشده است.»

دادستان ها در آمریکا بر مبنای «حمایت عملی» طرفداران داعش از یک سازمان تروریستی خارجی علیه عده ای از آنها با موفقیت ایراد اتهام کرده اند، ولی نمی توانند علیه طرفداران ملی‌‌گرایی سفیدپوستی چنین کنند.

کارشناسان و بعضی قانونگذاران می گویند اگر آمریکا گروه هایی مانند «خون و غرور» را به فهرست «سازمان های تروریستی خارجی»اش اضافه کند، این وضعیت ممکن است عوض شود. در حال حاضر ۶۸ گروه در فهرست آمریکا قرار دارند. عمده آنها گروه های اسلامگرا مانند داعش و القاعده هستند و حتی یک گروه طرفدار ملی‌گرایی سفیدپوستی نیز در آن فهرست نیست.

درگیر بودن در تروریسم و تهدید امنیت اتباع ایالات متحده یا امنیت ملی ایالات متحده لازمه اعلام یک گروه به عنوان سازمان تروریستی خارجی است. کارشناسان می گویند گروه «خون و غرور» که اعضای آن در فلوریدا در سال ۲۰۱۲ در قتل دو بی خانمان محکوم شدند، مشمول این شرایط می شود.

یک مامور پیشین اف بی آی می گوید: «متحدان آمریکا از جمله آلمان، کانادا، و بریتانیا گروه هایی را به عنوان سازمان‌‌های تروریستی داخلی اعلام کرده اند. ما هم باید چنین کنیم یا دست کم گروه هایی که متحدان ما تروریستی اعلام کرده اند را در فهرست خود قرار دهیم. این امر به پلیس امکان زیر نظر گرفتن کامل این گروه ها را می دهد و دادستان ها می توانند اتهامات جدی علیه شان وارد کنند.»

در این صورت حتی شهروندان آمریکا می توانند در خاک ایالات متحده زیر نظر گرفته شوند.

مکس رز، نماینده کنگره ایالات متحده از ایالت نیویورک، یکی از حامیان این رویکرد است. او می‌‌گوید: «تروریسم، تروریسم است و باید آن را دفع کنیم. و به باور من گام اول شروع به اعلام بعضی از این سازمان ها به عنوان سازمان های تروریستی خارجی است.»

بعضی قانونگذاران جمهوریخواه هم از این ایده استقبال می کنند.

«مرکز مطالعات نفرت و افراط گرایی» در «دانشگاه ایالتی کالیفرنیا» می گوید سفیدبرترانگاران طی سال ۲۰۱۹ تاکنون ۲۶ نفر را کشته و در سال ۲۰۱۸ دست به قتل ۱۷ نفر زده اند. به این ترتیب تلفات ناشی از اقدامات این آنها از افراطیون اسلامگرا هم بیشتر شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG