لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۷

محکومیت حسین درخشان به نوزده سال و نیم زندان


محکومیت حسین درخشان به نوزده سال و نیم زندان
محکومیت حسین درخشان به نوزده سال و نیم زندان

براساس گزارش رسانه های فارسی زبان، حکم محکومیت نوزده سال و نیم زندان برای حسین درخشان، وبلاگ نویس در بند در زندان اوین روز سه شنبه ( ٦ مهر ) به وی ابلاغ شده است.

حسین درخشان، وبلاگ نویس ایرانی کانادایی پس از بازگشت به ایران، روز اول نوامبر سال ٢٠٠٨ بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در بازداشت مقامات امنیتی ایران بوده است.

بنا به گزارش منابع قضایی، در کیفرخواست حسین درخشان اتهاماتی از قبیل « سب النبی»، « توهین به مقدسات»، «همکاری با دولت ها و گروه های متخاصم»، «تبلیغ علیه نظام اسلامی»، «تبلیغ به نفع گروهک های ضدانقلاب»، «توهین به رهبری و رئیس جمهور» و «راه اندازی و مدیریت سایت های مبتذل و مستهجن» مطرح شده بود.

در تارنمای اینترنتی نشریه « مشرق » از یک منبع قضایی آگاه نقل شده است که بنا به حکم شعبه پانزده دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی، « حسین درخشان به نوزده سال و نیم حبس تعزیری، پنج سال محرومیت از عضویت در احزاب و فعالیت در رسانه ها و بازگرداندن وجوه اخذ شده به مبلغ ۳٠ هزار و ۷۵٠ یورو، ٢ هزار و ٩٠٠ دلار و ٢٠٠ پوند انگلیس محکوم شده است ».

بنا به این گزارش، حسین درخشان و یا وکیل وی می توانند نسبت به صدور این حکم اعتراض و آن را به دادگاه بدوی ارجاع کنند.

بنا به اعلام « کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران »، یک منبع نزدیک به خانواده آقای درخشان این خبر را تائید کرده و گفته است خانواده این وبلاگ نویس ایرانی کانادایی در شوک به سر می برند.

این منبع افزوده است نه خانواده و نه وکیل حسین درخشان از صدور این حکم مطلع نشده بودند و خبر محکومیت طولانی وی را از طریق رسانه ها دریافت کرده اند.

« کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران » در بیانیه ای که در مورد صدور حکم محکومیت حسین درخشان صادر کرده، وی را زندانی عقیدتی نامیده است که صرفاً به دلیل ابراز دیدگاههای خود در نوشته هایش زندانی شده است.

این سازمان مدافع حقوق بشر در ایران خواستار عفو و آزادی حسین درخشان در دادگاه تجدید نظر شده است.

طی هفته های گذشته اخباری مربوط به احتمال صدور حکم اعدام برای حسین درخشان در ایران صادر شده بود.

مقامات دولت فدرال کانادا و سازمان های مدافع حقوق خبرنگاران و آزادی بیان نیز نسبت به سرنوشت این وبلاگ نویس ایرانی کانادایی ابراز نگرانی کرده بودند.

حسین درخشان وبلاگ نویس ایرانی کانادایی از منتقدان و مخالفان حکومت ایران بود اما مدتی پیش از سفر به ایران، موضع گیری سیاسی خود را به طور ناگهانی تغییر داد و به یکی از طرفداران جمهوری اسلامی بدل شد.

آقای درخشان در وبلاگ خود از فعالان جنبش های مدنی ایران در داخل و خارج از کشور از جمله جنبش زنان ایران و کمپین یک میلیون امضا انتقاد کرده بود و به طورعلنی از محمود احمدی نژاد و سیاست های او حمایت می کرد.

XS
SM
MD
LG