لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۲

ارتباط بین موسیقی با ابتلای به افسردگی


ارتباط بین موسیقی با ابتلای به افسردگی

نتایج یک پژوهش جدید در ایالات متحده حاکی از آن است که ممکن است گوش کردن موسیقی عامل افسردگی در بزرگسالان باشد.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه پیتزبرگ دریافته اند که احتمال ابتلای افراد بزرگسال به بیماری افسردگی، بین افرادی که وقت بیشتری را صرف موسیقی گوش کردن می کنند، بیشتر است. در این تحقیق یادآوری شده است که احتمال افسردگی جوانانی که بیشتر کتاب می خوانند به مراتب کمتر است.

براساس گزارش «موسسه ملی سلامت روان ایالات متحده»، از هر دوازده نوجوان، یک نوجوان به افسردگی جدی مبتلا است.

یافته های این پژوهش، بخشی از تحقیقات گسترده و روزافزونی است که به ارتباط بین سلامت روانی افراد با میزان بهره گیری از رسانه ها می پردازند.

دکتر برایان پریمک، پژوهشگر ارشد این تحقیق گفته است: «مشخص نیست که افراد افسرده برای رهایی از این بیماری بیشتر موسیقی گوش می دهند و یا گوش کردن موسیقی برای ساعت های طولانی به افسردگی منتهی می شود و یا هر دو عامل موثری در این زمینه هستند. به هر حال، ممکن است این یافته ها به والدین و پزشکان کمک کند تا ارتباط بین رسانه ها و افسردگی را دریابند.»

محققان دریافته اند که احتمال بروز افسردگی در جوانانی که بیشتر وقت خود صرف گوش دادن به موسیقی می کنند ۸/۳ بار بیشتر از افرادی است که زمان اندکی را صرف موسیقی می کنند و این احتمال در افرادی که بیشتر اوقات کتاب می خوانند، یک دهم است.

۱۰۶ فرد بزرگسال که ۴۶ نفر از آن ها افسردگی جدی داشتند، در این تحقیق شرکت کردند.

تفاوت این تحقیق با بیشتر پژوهش هایی که در این زمینه انجام شده اند این بود که پژوهشگران از شیوه ای به نام «زندگی واقعی» استفاده کردند. آن ها در این روش بیش از شصت بار در یک دوره متمادی در پنج آخر هفته با شرکت کنندگان تماس می گرفتند تا دریابند در حال استفاده از چه نوع رسانه ای هستند.

نتایج این تحقیق در شماره ماه آوریل نشریه «Archives of Pediatric and Adolescent Medicine» منتشر شده است.

«موسسه ملی سرطان»، «موسسه ملی سلامت روان» و موسسه بهداشت دانشگاه پیتزبرگ بودجه این تحقیق را فراهم کردند.

XS
SM
MD
LG