لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۳

گسترش آمار افسردگی در سطح جهان


گسترش آمار افسردگی در سطح جهان
گسترش آمار افسردگی در سطح جهان

بر پایه یک نظرسنجی که با شرکت ۸۹ هزار نفر در هجده کشور جهان صورت گرفته است، خطر ابتلا به افسردگی در میان مردم جهان رو به افزایش است.

این نظرسنجی نشان می دهد که پانزده درصد شهروندان کشورهای پردرآمدی مانند آمریکا و ژاپن، حداقل یک بار در زندگی دچار افسردگی شدید می شوند. در حالی که این رقم در میان مردمان کشورهای کم درآمد تر مانند هند، لبنان و اوکراین حدود یازده درصد است.

اولین برومت، پژوهشگر دانشگاه نیویورک که در انتشار نتایج این نظرسنجی همکاری کرده است، افسردگی شدید را چنین تعریف می کند: «بروز همزمان و هر روز چند ین علامت افسردگی به مدت دو هفته حاکی از افسردگی شدید بیمار است.»

متخصصین، بی اشتهایی، عدم تمرکز، کم خوابی، بدخوابی و فکر خودکشی را از جمله نشانه های بارز افسردگی می دانند.

اولین می گوید: «خطر ابتلا به افسردگی در زنان جهان بالاتر از مردان است. همچنین احتمال افسردگی در نخستین سال پس از جدایی و طلاق بالاتر می رود.»

این نظرسنجی نشان می دهد که میزان ابتلا به افسردگی در کشورهای ثروتمند مانند آمریکا و اروپای غربی در میان جوانان بالاتر از سالخوردگان است. در حالی که در کشورهای کم درآمد، سالخوردگان بیش از جوانان به افسردگی دچار می شوند.

برومت که سرپرستی تیم این نظرسنجی در اوکراین را بر عهده داشته است، می گوید یکی از دلایل افسردگی سالخوردگان در اوکراین مشکلات و دشواری های سازش و تطبیق با شرایط پس از فروپاشی دوران کمونیستی است.

XS
SM
MD
LG