لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۳

احتمال ابتلای پدران به افسردگی به هنگام تواد نوزاد


براساس یافته های یک پژوهش جدید، حدود ده درصد پدران پیش و یا پس از تولد نوزاد به افسردگی مبتلا می شوند.

پژوهشگران آمریکایی دریافته اند که حدود ۱۰/۴ درصد مردان پس ازتولد نوزاد به افسردگی مبتلا می شوند و بیشترین میزان افسردگی ( ۲۵/۶ درصد) در سه تا شش ماه اولیه تولد نوزاد مشاهده شده است.

در حالی که ابتلای مادران به افسردگی پیش و پس از تولد نوزاد، برای دانشمندان پدیده شناخته شده ای قلمداد می شود، اما محققان اطلاعات اندکی در مورد رواج افسردگی، پیامدها و عوامل خطرناک ناشی از آن بین مردانی که تازه پدر شده اند، دارند.

نویسندگان این گزارش تحقیقی اذعان کرده اند که ابتلای پدران به افسردگی پیش و پس از تولد نوزاد نمایانگر یک امر نگران کننده سلامت عمومی است.

پروفسور جیمز پالسون، متخصص اطفال و یکی از محققان این پژوهش ۴۳ تحقیق در مورد ۲۸۰۰۴ شرکت کننده را با مطالعه شیوع افسردگی بین پدران، درمدت زمان بین تولد نوزاد تا یک سال پس از تولد نوزاد را مورد بازبینی قرار داده است.

دکتر پالسون می گوید: « بیشتر اوقات، دوران نوزادی واقعاً برهه خوشایندی نیست و برای پدرانی که نمی توانند در مراحل مراقبت از نوزادمشارکت داشته باشند، تنش و استرس بسیار به همراه دارد.

عوامل روانشناسی همچون فقدان حمایت اجتماعی، تنش های خانوادگی، انزوا و فشارهای مالی همواره از جمله عوامل موثری هستند که مادران و پدران را به طور یکسان به افسردگی دچار می کند.

پروفسور پالسون می گوید افسردگی پدر و مادر بر فرزندانشان نیز اثر می گذارد و پیش از شروع مدرسه به اختلال های رفتاری و احساسی دچار خواهند شد.

سیدنی لی دنیس، استاد پرستاری دانشگاه تورنتو که در مورد پیشگیری و درمان افسردگی زنان در دوران بارداری و پس از تولد نوزاد تحقیق می کند می گوید تحقیقات حاکی از آن است که عوامل استرس زای تولد نوزاد بر پدرها هم تاثیر می گذارد و آن ها هم از بی خوابی و خستگی های ناشی از مراقبت از نوزاد رنج می برند.

وی می افزاید: « احساس اندوه، عدم حس خوشحالی، تغییر اشتها و تغییر الگوی خواب از جمله نشانه های افسردگی هستند. افسردگی معمولاً با نگرانی و اضطراب مراقبت از نوزاد همراه است.»

دکتر پالسون می گوید پیشگیری و درمان والدین افسرده باید به جای تمرکز بر فرد، بر زوج و کل خانواده متمرکز شود.

وی می گوید والدین باید درصدد یافتن راه هایی باشند که بر موانعی همچون تعصبات اذعان به بیماری افسردگی پدران پس از تولد نوزاد غلبه کنند.

یافته های این تحقیق در « نشریه انجمن پزشکی آمریکا » منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG