لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۷

جانی دپ در صدر فهرست بازیگران پولساز هالیوود قرار گرفت


جانی دپ در صدر فهرست بازیگران پولساز هالیوود قرار گرفت
جانی دپ در صدر فهرست بازیگران پولساز هالیوود قرار گرفت

در هالیوود دو نوع بازیگری سینما وجود دارد. نوع اول مختص بازیگران با اعتباری است که ده ها جایزه ارزشمند هنری را از آن خود می سازند و نوع دوم هم به بازیگرانی تعلق دارد که فروش بالای گیشه هر فیلمی را که در آن شرکت دارند تضمین می کنند. بازیگرانی که بتوانند این هر دو جنبه کار را با هم ادغام کنند در نتیجه صدرنشین هنر و صنعت فیلمسازی هالیوود به شمار می روند.

تا این تاریخ هیچ بازیگری نتوانسته است به اندازه جانی دپ، در ارائه یک نقش برجسته هنری موفق باشد و درعین حال بتواند فروش بالای گیشه را هم تضمین کند. این مسئله در حقیقت با بازی فراموش نشدنی جانی دپ درنقش «کاپیتان جک اسپارو» در فیلم «دزدان دریایی کارائیب» از محصولات استودیوی دیسنی ثابت شد. چرا که سه فیلم از سری این فیلم های ماجراجویانه نه تنها هنر بازیگری خاص جانی دپ را به نمایش گذاشته اند بلکه درمجموع در سراسر جهان بیش از دو ونیم میلیارد دلار فروش داشته اند.

درطول پنج سال گذشته، فیلم های دیگر جانی دپ از جمله «چارلی و کارخانه شوکولات سازی» توانسته است بیش از ۳ میلیارد دلار درآمد داشته باشد و به این ترتیب نام این هنرپیشه خوش قیافه ومحبوب هم اکنون در صدر جدول نام های پولسازهالیوود قرار گرفته است.

جانی دپ تاکنون سه بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده است. هر چند او هرگز نتوانسته است نهایتا این مجسمه طلائی را به خانه ببرد. یکی از این نامزدی های جایزه اسکار به خاطر بازی کمدی او در نقش کاپیتان اسپارو بوده است. او همچنین برای بازی در فیلم کم فروش تری به نام «در جستجوی نورلند» (Finding Neverland) نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

بنا بر گفته هیات گزینش نام های پولساز هالیوود که هر ساله توسط نشریه فوربز(Forbes) تعیین و اعلام می شود این قیافه جذاب و مهارت جانی دپ در فن بازیگری است که درهم آمیخته شده و او را در صدر فهرست بازیگران محبوب هالیوود قرار داده است.

دست اندرکاران تهیه فهرست فوربز برای به دست آوردن این جدول تازه، به بررسی کارنامه بازیگرانی که در پنج سال گذشته به نامزدی جوایز اسکار رسیده اند پرداخته اند و فروش فیلم های آن ها را جمع زده اند و به رقم های کنونی دست یافته اند. در این بررسی برای مثال کیت بلانشت، بازیگر انگلیسی تبار نقش «الیزابت»، در پنج سال گذشته چهار بار به نامزدی جوایز اسکار رسیده است اما جمع، درآمد فیلم هایی که او در پنج سال گذشته در آن ها بازی کرده است فقط به ۸۲۴ میلیون دلار می رسد. بنابراین با در نظر گرفتن مقدار درآمد فیلم های این ستاره، این رقم کافی نبود تا کیت بلانشت را در صدر فهرست ده نفری نام های پولساز هالیوود قرار دهد.

دومین نام پولساز پس از جانی دپ، «برد پیت» است. این بازیگر نیز با دریافت نامزدی در رده بندی بهترین بازیگر مرد سال جوایز اسکار برای بازی در فیلم«مورد غریب بنجامین باتون» ثابت کرد که فقط یک ابرستاره خوش قیافه هالیوود نیست. این دومین بار بود که برد پیت توانست به نامزدی جایزه اسکار برسد. موردی که خیلی به ندرت پیش می آید. درعین حال فیلم مورد غریب بنجامین باتون نیز توانست بیش از ۳۳۴ میلیون دلار فروش گیشه داشته باشد.

نام «هیت لجر» فقید به عنوان سومین پولساز هالیوود در فهرست اخیر گنجانده شده است. در طول پنج سال گذشته فیلم های هیت لجر در مجموع توانسته است بیش از یک میلیارد دلار فروش داشته باشد. او هم چنین در طول پنج سال گذشته توانسته بود دو بار نامزد جوایز اسکار در رده بندی بهترین بازیگر مرد سال شود. او پس از مرگ به خاطر بازی در نقش «ژوکر» در تازه ترین فیلم از سری فیلم های «بتمن »برنده جایزه اسکارشد.

ویل اسمیت نفر چهارم در فهرست هنرپیشه های پولساز هالیوود است و مریل استریپ که در طول زندگی حرفه ای خود توانسته است ۱۵بار نامزد جوایزاسکار شود، تنها بازیگر برجسته و پولساز زن این فهرست به شمار می رود که نامش در ردیف پنجم این جدول قرار گرفته است. این ستاره معتبر و مورد احترام هالیوود دو بار در پنج سال گذشته نامزد دریافت جوایز اسکار بهترین بازیگر زن سال شده است و دو فیلم آخر او، «مامامیا» و «جولیا و جولیا» ازپر فروش ترین فیلم های سال بوده اند و به این ترتیب فیلم های مریل استریپ توانسته اند در طول پنج سال گذشته درحدود یک میلیارد دلار فروش داشته باشند.

XS
SM
MD
LG