لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۴

دنیس هاپربازیگر غیرمتعارف سینمای آمریکا هم صاحب ستاره ای درپیاده روی معروف هالیوود شد


دنیس هاپربازیگر غیرمتعارف سینمای آمریکا هم صاحب ستاره ای درپیاده روی معروف هالیوود شد
دنیس هاپربازیگر غیرمتعارف سینمای آمریکا هم صاحب ستاره ای درپیاده روی معروف هالیوود شد

«دنیس هاپر» بازیگر، کارگردان و تهیه کننده سینما چند ماه پس از آن که اعلام کرد که مبتلا به سرطان پروستاتی لاعلاج شده است درجمع دوستان و هواداران خود درهالیوود حاضر شد تا طی مراسمی ستاره برنزی خود را برروی یکی از آجرهای پیاده روی معروف بلوار هالیوود دریافت کند.
دنیس هاپر که برای نخستین بار درفیلم «شورش بی دلیل» در مقابل «جیمزدین» فقید ظاهر شد، بعدها دردهه ٦٠ میلادی با فیلم «ایزی رایدر» Easy Rider درکنار «پیترفوندا» و «جک نیکلسون» انقلابی در سینمای مستقل آمریکا بوجود آورد و به معروفیت جهانی رسید. این بازیگر ٧٣ ساله درطول بیش از ٥ دهه دربسیاری از فیلم های مستقل وهنری سینمای آمریکا از جمله «مخمل آبی» ساخته دیوید لینچ ایفای نقش کرده است.

هاپر که درمراسم مخصوص دریافت ستاره خود ضعیف و لاغر اما با روحیه ای مثبت به نظرمی رسید دقایقی پیش از اجرای این مراسم درحالی که کلاه کپی بزرگی برسرداشت درمقابل سینمای معروف «ایجیپشن» Egyption شهر هالیوود حاضرشد تا دوهزار و چهارصد و سومین ستاره روی پیاده روی بلوار هالیوود را دریافت کند.

دنیس هاپرهنگام دریافت ستاره افتخاری خود به حاضران گفت:«هریک از کسانی که من امروز به اینجا دعوت کرده ام وآن عده از طرفدارانم که خود برای شرکت در این مراسم به اینجا آمده اند نقش مهمی در زندگی من ایفا کرده اند و من همیشه سپاسگزار آن ها خواهم بود. آن ها دنیایی را به من هدیه کرده اند که من هرگز نمی توانستم به عنوان یک دهقان زاده اهل کانزاس حتی خواب آن را ببینم.»

صدها تن ازهواداران دنیس هاپر درپشت میله های امنیتی در کناربلوار هالیوود صف کشیدند تا این هنرمند را تشویق کنند و از مراسم اهدای ستاره به او عکس های یادگاری بگیرند. در این مراسم «لرون گوبلر»رئیس دفتربازرگانی شهر هالیوود ضمن ایراد سخنانی درباره هم بخشی های دنیس هاپر به صنعت فیلمسازی هالیوود از این بازیگر قدردانی کرد.

دنیس هاپر پیش از آن که برروی صحنه این مراسم ظاهرشود، شاهد سخنرانی دوستان وهمکاران خود ازجمله «ویگو مورتنسن» بازیگر برنده اسکار فیلم «پادشاه حلقه ها» بود. جک نیکلسون بازیگرسرشناس سینما و دیوید لینچ کارگردان معروف، جانی ماتیس خواننده و الی برود که معروفیت خود را برای خدمات بشردوستانه به دست آورده است از دیگردوستان نزدیک هاپربودند که دراین مراسم شرکت داشتند.

«ویگو مورتنسن» که در دوفیلم «دونده سرخپوست» و «لحظه شکست» با دنیس هاپر هم بازی بوده است در سخنانی درمورد او گفت:«دنیس هاپر بازیگری است که دراین دوران بی توجهی تماشاگران و منتقدین به کارهای اصیل توانسته است بارها چون ققنوسی ازمیان خاکسترخودساخته آشفتگی برخیزد و هنرناب خود را درطول سال ها زنده نگاه داشته و آن را به بهترین شکل ارائه کند.»

اعضای خانواده دنیس هاپر ازجمله دختر هفت ساله او «گیلن» در مراسم اهدای ستاره هالیوود به این بازیگرشرکت داشتند و اوهنگام بالارفتن از پله های صحنه موقت و کوچکی که برای این مراسم تعبیه شده بود به دلیل ضعف جسمانی شدید از یکی از اطرافیان کمک گرفت. هاپردرنطق کوتاه خود به حاضران گفت:«هرچیزی که من تا کنون آموخته ام از شما بوده است. اینجا(هالیوود) هم خانه و هم مدرسه من بوده است. همه شما را دوست می دارم و فقط می خواهم بگویم سپاسگزارم.»

الی برود، بشردوست سرشناس و رئیس موزه هنرهای معاصرشهرلس آنجلس اعلام کرد که به زودی نمایشگاهی از آثار عکاسی و نقاشی دنیس هاپر که سال هاست به کار عکاسی و جمع آوری آثارهنری ارزشمند اشتغال دارد در این موزه برپا خواهد شد.

برود درسخنانی گفت:«به نظرمن دنیس یکی از دارایی های هالیوود، جامعه هنری آن و شهر لس آنجلس است.»

XS
SM
MD
LG