لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۸

محاکمه مهاجم مسلمان به کاریکاتوریست دانمارکی


محاکمه مهاجم مسلمان به کاریکاتوریست دانمارکی
محاکمه مهاجم مسلمان به کاریکاتوریست دانمارکی

یک کاریکاتوریست دانمارکی که چند سال پیش کارتون پیامبر اسلام را کشیده بود، در برابر دادگاهی در این کشور گفت «هنگام حمله این مرد با تبر به خانه اش، مرگ را به چشم خود دیده است.»

کورت وسترگارد ۴ سال پیش کارتون پیامبر اسلام را کشید و در پی آن جوانی سومالیایی به نام محمد گیله در ۱۱ دی ماه سال گذشته مصادف با شب سال نو مسیحی با تبر به خانه وی حمله کرد.

مرد ۲۹ ساله سومالیایی در دومین روز دادگاه در آرهوس دومین شهر بزرگ دانمارک گفت «تنها قصد ترساندن کورت وسترگارد را داشتم.» اما کریستین دیرمان بازپرس پرونده می گوید «این مرد متهم است که به قصد کشتن آقای وسترگارد وارد خانه او شده و علاوه بر آن، با همان تبر به دو مامور پلیس حاضر در صحنه هم حمله کرده است.»

کارتون کورت وسترگارد یکی از ۱۲ کارتون پیامبر اسلام بود که در ۸ مهر ماه ۱۳۸۵ در روزنامه «جیلاند پوستن» دانمارک به چاپ رسید و چندین ماه اعتراض و تظاهرات در کشورهای مسلمان در پی داشت. پلیس دانمارک به دلیل تهدیدهایی که پس از انتشار کارتون پیامبر اسلام علیه کورت وسترگارد صورت می گرفت، حمام خانه وی را به صورتی تجهیز کرده تا صاحبخانه بتواند در مواقع خطر در آن پناه گیرد. در حمله سال پیش هم وسترگارد که با دختر ۵ ساله یکی از دوستانش در خانه تنها بود، بلافاصله خود را در حمام پنهان کرد و سپس به پلیس تلفن زد.

کورت وسترگارد در مصاحبه با خبرنگاران گفت «مهاجم در حالی که ناسزا می گفت، چنان با شدت با تبر به در حمام می کوبید که خانه می لرزید. از یک سو می توان گفت که من قربانی اسلام افراطی شده ام، و از سوی دیگر این سومالی است که قربانی افراط گرائی اسلامی شده است.»

مقام های امنیتی دانمارک از دو سال پیش رفت و آمدهای متهم پرونده به سومالی و شرکت او در پروژه کمک های بشر دوستانه در آن کشور را زیر نظر داشته اند. به گفته مقام های رسمی، محمد گیله متهم این پرونده با شبه نظامیان گروه افراطی الشباب سومالی در ارتباط است. اما یکی از سخنگویان الشباب این موضوع را رد کرده است.

در حالی که بازپرس پرونده معتقد است دومین حمله به خانه کورت وسترگارد در دو سال گذشته را باید اقدامی تروریستی تلقی کرد، نیلز کریستین استراوس وکیل مدافع متهم بر این باور است که اقدام این جوان سومالیایی ربطی به تروریسم ندارد.

جوان سومالیایی متهم این پرونده که خود را مسلمانی معتقد می خواند و از ۱۴ سال پیش مقیم دانمارک است، در دادگاه گفت «زمانی تصمیم گرفتم به وسترگارد حمله کنم که در اینترنت خواندم که او به این کار خود افتخار هم می کند.»

کورت وسترگارد ۷۵ ساله که ۴ سال پیش در کاریکاتورش عمامه پیامبر اسلام را به صورت بمبی در حال انفجار ترسیم کرده بود، تا آن زمان هنرمندی ناشناس بود که بیش از دو دهه با مطبوعات دانمارک همکاری می کرد.

XS
SM
MD
LG