لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۲

بازداشت متهمان به اقدامات تروریستی در دانمارک


بازداشت متهمان به اقدامات تروریستی در دانمارک
بازداشت متهمان به اقدامات تروریستی در دانمارک

پنج نفر که قصد انجام یک حمله تروریستی علیه روزنامه دانمارکی « ییلاند – پوستن» را داشتند، بازداشت شده اند. سرویس اطلاعات و امنیت دانمارک هویت برخی از این مظنونان را «اسلامگرایان افراطی» اعلام کرده است.

این روزنامه از زمان چاپ کاریکاتورهای جنجال برانگیز پیامبراسلام در سال ۲۰۰۵ هدف حمله بوده است.

یکی از مسئولان سرویس امنیتی دانمارک در این باره گفت آنان می خواستند به زور وارد ساختمان روزنامه در کپنهاگ شوند و کارمندان را به قتل برسانند.

مقام های رسمی هویت بازداشت شدگان را یک تونسی ۴۴ ساله، یک لبنانی ۲۹ ساله، یک پناهجوی عراقی و یک نفر که ملیت وی هنوز روشن نیست، اعلام کرده اند. سه نفر از این تعداد ساکن سوئد بودند. پلیس سوئد نفر پنجمینی را نيز دستگیر کرده است. فردی که گفته می شود یک شهروند سوئدی- تونسی تبار است.

آسوشیتد پرس به نقل از نخست وزیر دانمارک نوشته است «از شنیدن این خبر شوکه شدم، اما تروریسم موجب نخواهد شد دانمارک در ارزش های خود تجدیدنظر کند.» این افراد قرار است روز پنجشنبه به اتهام تلاش برای توسل به یک عمل تروریستی بازجویی شوند. مقام های امنیتی دانمارک و سوئد روز چهارشنبه گفتند آنان پیش از خنثی توطئه تروریستی، ماه ها از نزدیک با یکدیگر همکاری کرده اند. سرویس اطلاعات و امنیت دانمارک گفت دستگیری ها در دو منطقه خارج از کپنهاگ انجام شده است. پلیس یک قبضه مسلسل، پنج فشنگ و نوارهای پلاستیکی که می تواند به عنوان دستبند بکار رود را ضبط کرده است.

«ییلاند – پوستن» چند سال پیش کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام چاپ کرد و اعتراض مسلمانان در سراسر جهان را برانگیخت. از آن هنگام چندین حمله نافرجام علیه این روزنامه و کاریکاتوریست آن کشف شده است.

XS
SM
MD
LG