لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۶

تجمع ائتلاف ضداسلامی در دانمارک


تجمع ائتلاف ضداسلامی در دانمارک
تجمع ائتلاف ضداسلامی در دانمارک

گروههای دست راستی از سراسر اروپا برای تشکيل يک ائتلاف ضداسلامی در دانمارک، تجمع کردند. اين تجمع هشت ماه پس از قتل عام ۷۷ نفر در نروژ توسط يک فرد متعصب ضداسلامی و چند روز پس از واقعه تيراندازی شهر تولوز فرانسه، برگزار شده است.

حدود ۲۰۰ نفر از اعضای گروههای دست راستی عمدتاً از کشورهای شمال اروپا، از جمله بريتانيا، آلمان، لهستان و چندين کشور ديگر روز شنبه در شهر راهوس دانمارک اجتماع و تظاهرات کردند.

در مدت برگزاری اين تجمع حضور گسترده پليس و نيروهای انتظامی کاملاً به چشم می خورد. آنها به تظاهرکنندگان اجازه داده بودند در يکی از پارکهای مرکز شهر راهوس سه ساعت جمع شوند.

اين تجمع هشت ماه بعد از واقعه تيراندازی نروژ و قتل ۷۷ نفر توسط آندرس برينگ بريويک و کمی بيشتر از يک هفته بعد از واقعه تيراندازی شهر تولوز فرانسه صورت گرفت که در آن ۷ نفر توسط محمد مراح، يک اسلام گرای افراطی، جان خود را از دست دادند.

شرکت کنندگان در تظاهرات روز شنبه در دانمارک می گفتند، ديدگاههای راديکال محمد مراح از مطالعه قرآن سرچشمه گرفته بود و او در واقع تعاليم و دستورات قرآن را اجرا کرده است.

اين گردهمايی آزمونی بود برای آنکه معلوم شود گروههای دست راستی اروپا تا چه حد امکان ائتلاف با ساير گروههای بين المللی را دارند.

منتقدان اين گروهها می گويند، اينگونه سازمان های حاشيه ای معمولاً با ايجاد سروصدا و خشونت می خواهند جلوی موج مهاجرت به اروپا را بگيرند.

تامی رابينسون، يکی از بنيانگذاران اتحاديه دفاع از انگلستان، که از مخالفان سرسخت آنچه که آن را اسلاميزه شدن بريتانيا می خواند است، روز شنبه در اين گردهمايی گفت: اين جنبش بزودی در سرتاسر اروپا گسترش خواهد يافت. ما بزودی مثل شعله های آتش به همه جا زبانه می کشيم. ما تا کنون در سراسر انگلستان شاهد گسترش اين جنبش بوده ايم، و حالا نوبت اروپا است. اين تازه شروع کار تشکيل اتحاديه دفاع از اروپا است.

کارشناسان امنيتی می گويند، هدف گروههای دست راستی از برگزاری تجمع روز شنبه در دانمارک ايجاد شبکه ای از فعالان سياسی دست راستی برای راه اندازی موجی عليه اسلامی شدن جامعه اروپا است.

اين تجمع در جايی برگزار شد که يکی از روزنامه های آن در سال ۲۰۰۵ با چاپ کاريکاتوری از پيامبر اسلام تا سال ۲۰۰۶ موجی از خشونت و اعتراض در ميان مسلمانان سراسر جهان به پا کرد.

اتحاديه دفاع از اروپا در سايت اجتماعی فيس بوک اعلام کرده است، هدف از اين گردهمايی به اصطلاح آنها، ضد جهادی، ايجاد زمينه ای برای يک بحث عمومی در مورد احکام شريعت، حلال، مهاجرت و استمرار پديده اسلاميزه کردن اروپا است.

XS
SM
MD
LG