لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۹

دیدگاه| هزینه توطئه خنثی شده ترور در دانمارک برای ایران چیست


مقالهای از ریک نوآک در روزنامه واشنگتن پست

دولت دانمارک، پس از این که آژانس های اطلاعاتی اش تهران را مقصر توطئه خنثی شده قتل یک ایرانی مخالف در خاک آن کشور معرفی کردند، برای تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران فشار می آورد. این توطئه پیشتر در ماه سپتامبر کشف و منجر به یک عملیات بزرگ پلیس شد که طی آن دانمارک خیابان ها و پل های سراسر کشور را بست.

آژانس های امنیتی دانمارک تازه این هفته فاش کردند که آن عملیات مانع طرح قتل یک عضو جنبش جدایی طلب عرب موسوم به «گروه الاحوازیه» شده بود. مظنون ایرانی تبار دو هفته پیش دستگیر شد.

این بازداشت می تواند کمکی به پرزیدنت ترامپ باشد که در مجاب کردن متحدان اروپایی به پیروی از او در خروج از برجام مشکل داشته است.

ایران که زیر فشارهای فزاینده آمریکا قرار دارد، واقعه دانمارک را تلاشی برای لطمه زدن به روابط اروپا با ایران عنوان می کند.

«آژانس اعتبارات صادرات دانمارک» در پایان سال گذشته، هشت بانک ایرانی را برای دریافت خطوط اعتباری یا تضمینی تائید و عهد کرده بود در برابر فشارهای آمریکا برای دست کشیدن از این روابط مقاومت کند. یورن فِرِدسگارد، مدیر آن آژانس، گفت: «اگر بازگشت تحریم ها انتقال پول از ایران را غیرقانونی کند، ما صدمات مالی ناشی از آن را جبران خواهیم کرد، ما به بانک ها در این خطر کمک می کنیم.»

رویدادهای این هفته فضای بسیار متفاوتی ایجاد کرده است. لارس لوکه راسموسن، نخست وزیر دانمارک، ضمن دستور به وزیر خارجه اش برای فراخواندن سفیر آن کشور از تهران، گفت اقدامات بیشتر علیه ایران در اتحادیه اروپا به بحث گذاشته خواهد شد. معلوم نیست هر گونه تحریم جدیدی بر آینده توافق هسته ای ایران چه اثری بگذارد. مقام های اروپایی از انتقاد آشکار از ایران در این هفته خودداری کرده اند.

صنم وکیل، پژوهشگر «انستیتو رویال امور بین الملل» در لندن، می گوید: «تحریم ها می تواند به گونه ای حساس انجام شود که افراد به جای کشور هدف قرار بگیرند. اما این واقعه کار بریتانیا، فرانسه و آلمان را برای دفاع از توافق هسته ای دشوارتر می کند.»

هر چند اعضای سرویس های اطلاعاتی اروپا ظن دارند که عدم واکنش اروپا به حملات قبلی مشوق عملیات گسترده تر بعدی بوده است، بعضی کارشناسان می گویند نبرد سخت میان تندروها و اصلاح طلبان میانه رو بر سر قدرت در ایران به خیابان های اروپا کشیده شده است.

دولت ترامپ یقینا چنین برداشتی از توطئه های اخیر ندارد.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG