لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۵

دادستان شهر‌ ری، علت مرگ ابوالفضل امیرعطایی را «برخورد جسم سنگین هنگام موتورسواری» دانست


ابوالفضل امیرعطایی از فاصله نزدیک در شهر ری هدف گلوله ماموران قرار گرفت و بعد از مدت‌ها کما و بیماری، جان باخت
ابوالفضل امیرعطایی از فاصله نزدیک در شهر ری هدف گلوله ماموران قرار گرفت و بعد از مدت‌ها کما و بیماری، جان باخت

دادستان شهر‌ ری در پی درگذشت ابوالفضل امیرعطایی، نوجوان ۱۶ ساله‌ای که طی اعتراضات شهریور‌ سال گذشته، از نزدیک مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود، گفت که او با موتورسیکلت برای خرید به منطقه دیلمان رفته بود که از پشت، «جسم سختی» به سرش برخورد کرد.

مرکز رسانه قوه قضائیه جمهوری اسلامی به نقل از محمدمهدی رحیمی نوشت که «هیچ جسم یا شیئی در سر او پیدا نشده است.»

این مقام قضایی جمهوری اسلامی عنوان کرد که نظر نهایی پزشک، تنها «برخورد جسم سنگین» بوده که این جسم نیز «مشخص نیست» چه بوده است.

وی حتی عنوان کرد که در زمان بروز حادثه، «هیچ نیروی حافظ امنیتی در منطقه محل حادثه حاضر نبوده است.»

در گذشته و پس از کشته شدن برخی از معترضان، مقامهای جمهوری اسلامی ادعاهای مشابهی مطرح کرده بودند که از سوی خانواده کشته‌شدگان اعتراضات رد شده است.

ابوالفضل امیرعطایی در سی‌ام شهریور ۱۴۰۱ در اعتراضات شهر‌ری، از فاصله نزدیک هدف یک گلوله گاز اشک آور قرار گرفت و مدت‌ها در کما بود. او پس از اینکه به هوش آمد، تنها چشم‌ها و یا انگشتان دستش را تکان می‌داد. او روز پنجم خرداد ماه جان باخت.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران نیز پس از خبر درگذشت این نوجوان ادعا کرد که مصدومیت او در جریان اعتراضات اخیر نبوده است و خانواده‌اش ادعایی در این خصوص نداشته‌اند.

این در حالی است که مریم، مادر ابوالفضل در صفحه اینستاگرام خود شلیک به پسرش را تأیید کرده است.

گفته می‌شود از خانواده او تعهد گرفته شده است تا شکایت نکنند.

از زمان کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، مقامات امنیتی برای تغییر واقعیت‌ها و تحت فشار قرار دادن خانواده جان‌باختگان تلاش زیادی کردند اما در بیشتر موارد، از جمله در همراه کردن خانواده مهسا امینی با این روایت که او «بیماری زمینه‌ای داشته» موفق نشده‌اند.

XS
SM
MD
LG