لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۶

رابرت دونیرو پنجمین رئیس آمریکایی هیئت داوران جشنواره کن در ده سال اخیر


رابرت دونیرو پنجمین رئیس آمریکایی هیئت داوران جشنواره کن در ده سال اخیر
رابرت دونیرو پنجمین رئیس آمریکایی هیئت داوران جشنواره کن در ده سال اخیر

رابرت دونیر، بازیگر سرشناس سینمای آمریکا و بدعت گزارجشنواره «ترایبکا» درشهر نیویورک به عنوان رئیس هیئت داوران بخش مسابقات شصت و چهارمین جشنواره سینمایی کن انتخاب شد. این جشنواره در اواخر ماه مه آینده در جنوب فرانسه برگزار خواهد شد.

این سومین باری است که «رابرت دونیرو» به عنوان رئیس جشنواره سینمایی کن انتخاب می شود. پیش تر این بازیگر دو بار در دهه ٨٠ میلادی به ریاست هیئت داوری این فستیوال رسید و در سال ١٩٧٦ نیز شاهد برنده شدن فیلم «راننده تاکسی» Taxi Driver بود که در آن زمان جایزه نخل طلائی این جشنواره را از آن خود ساخت.

آخرین فیلمی که با شرکت رابرت دونیرو در «کن» به نمایش درآمد فیلم طنزآمیز «چه اتفاقی افتاد» بود که در سال ٢٠٠٨ به عنوان فیلم پایانی این جشنواره به نمایش درآمد.

اعلام این خبر هم زمان با موفقیت کم نظیر فیلم کمدی «فاکرهای کوچک» با شرکت «رابرت دونیرو» بود که در اواخر ماه دسامبر گذشته برروی پرده سینماها آمد و این روزها در فرانسه تماشاگران زیادی را به سینماها کشانده است.

دعوت از دونیر برای رهبری هیئت ژوری جشنواره سینمایی «کن» نوعی سرسپاری و تقدیر از این شخصیت سینمایی از سوی دست اندرکاران فستیوال است. رابرت دونیروی ٦٧ ساله امسال دهمین سال برگزاری جشنواره سینمایی «ترایبکا» را نیز جشن خواهد گرفت.

دونیرو به خبرنگار نشریه سینمایی ورایتی گفته است:«حضور در دو جشنواره کن و ترایبکا موجب خواهد شد تا من بیش از هر زمان دیگری وظیفه خطیر انتخاب فیلم هایی را بر عهده بگیرم که نماینده سینمای جهان در بالاترین سطوح به شمار می روند.»

رابرت دونیرو در ادامه این سخنان افزود:« اینگونه جشنواره ها در ایجاد ارتباط بین جوامع مختلف بین المللی نقش عمده ای ایفا می کنند و تاثیرات فرهنگی ماندگاری دارند.»

رابرت دونیرو، پنجمین شهروند آمریکایی است که در طول ده سال گذشته به ریاست داوران بخش اصلی جشنواره کن رسیده است. او به همراه دیگر اعضای هیئت گزینش، برندگان جوایزی چون نخل طلائی و بهترین بازیگر مرد و زن سال را انتخاب خواهد کرد.

سینماگران آمریکایی دیگری که در طول دهه گذشته به ریاست هیئت گزینش جشنواره سینمایی «کن » انتخاب شده اند عبارت اند از:دیوید لینچ ، کوئنتین تارانتینو، شاون پن و تیم برتون. دنیرو همچنین بعد از ایزابل هوپر بازیگر برجسته سینما و تئاتر فرانسه و شان پن، سومین بازیگری است که از سال ٢٠٠٢ تاکنون این وظیفه را عهده‌دار می‌شود.

رابرت دونیرو در سال ١٩٧٥ برای ایفای نقش در دومین فیلم «پدرخوانده » اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل را دریافت کرد بعدها برای ایفای نقش اول «گاو خشمگین» Raging Bull یک بار دیگر به این جایزه دست یافت. او هم چنین برای بازی در فیلم های «راننده تاکسی»، «شکارچی گوزن» و «تنگه وحشت» به نامزدی دریافت جوایز اسکار رسید.

XS
SM
MD
LG