لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۶

ديدار ژنرال دمپسی با رهبران عربستان سعودی


ژنرال مارتين دمپسی، رييس ستاد مشترک نيروهای مسلح آمريکا، به کويت و عربستان سعودی سفر کرده و از عراق و افغانستان نيز بازديد خواهد کرد.

رييس ستاد مشترک نيروهای مسلح آمريکا در ديدار با رهبران عربستان سعودی در مورد عراق، ايران، مناقشه فلسطينی ها و اسراييل و سرمايه گذاری عربستان سعودی در برنامه فروش نظامی خارجی، مذاکره کرد.

مارتين دمپسی گفت، عربستان بسيار نگران نفوذ ايران در عراق و بحرين است و آنرا يک فرصت واقعی بی ثبات سازی تلقی ميکند.

وی همچنين در مصاحبه با شبکه تلويزيون الحره درباره چالشهای پيش رو در عراق، صحبت کرد.

رييس ستاد مشترک نيروهای مسلح آمريکا گفت: منافع ايران در عراق علاوه بر منافع سياسی و اقتصادی جنبه ديگری دارد و آن تلاش برای جلب عراق به همراهی با ديدگاههای تهران است و عراق به آن واقف است و بايد در زمينه نفوذ ايران در آن کشور تعادلی ايجاد کند. ايران آرزوهای سلطه طلبانه ای در حوزه های اقتصادی و ايدنُولوژی سياسی در منطقه خليج فارس دارد، و کشورهای منطقه نيز به اين امر آگاه هستند.

ژنرال دمپسی دستيابی ايران به توانايی اتمی را يک تهديد منطقه ای و جهانی خواند و در مورد حفاظت منطقه در برابر اين تهديد گفت: خروج از عراق بمعنی خروج از منطقه نيست و اتحاد و نزديکی ما با همه کشورهای منطقه ادامه دارد. تقويت روابط منطقه ای ما بعنوان پيامی است به ايران مبنی بر اينکه آنها به يک تهديد اتمی در منطقه بدل نخواهند شد.

مقام ارشد نظامی آمريکا دليل مخالفت با يک ايران اتمی را با اشاره به اعمال کنونی حکومت ايران چنين توصيف کرد: آنها اعلام کرده اند عليه بيشتر آنچه ما باور داريم هستند و يک دولت اتمی با اين طرز فکر و باور غيراخلاقی، خطرناک است.

ژنرال دمپسی در مورد مصر نيز گفت: من بعنوان يک فرد نظامی از روش همتاهای خود در چگونگی حفاظت از مردم و روند به ثمر رساندن انتخابات بسيار تحت تأثير قرار گرفته ام که به آنچه گفته اند عمل کرده اند و بايد بگويم مقامهای نظامی مصر در شرايط بسيار مشکل بسيار خوب عمل کرده اند.

ژنرال دمپسی در مورد نگرانی از سلفی ها و اخوان المسلمين در انتخابات مصر گفت: گروهها در موضع مسؤليت در می يابند ميان عمل با حرف تفاوت است و انجام آن چندان کار آسانی نيست.

XS
SM
MD
LG