لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۴

تظاهرات عليه رياضت اقتصادی در اسراييل


Israel protests
Israel protests
برنامه های اقتصادی جديد دولت اسراييل از جمله افزايش ماليات با مخالفت و تظاهرات شهروندان آن کشور روبرو شد.

هزاران نفر شبانگاه شنبه در خيابان های تل اويو گرد آمدند تا به برنامه های سخت اقتصادی دولت که زندگی شهروندان آن کشور را مشکل کرده است، اعتراض کنند.
ب
رگزارکنندگان تظاهرات می گويند علت عمده اين گردهمايی شبانه، تصويب برنامه های رياضت اقتصادی دولت و افزايش ماليات است. تدابيری که محبوبيت بنيامين نتانياهو نخست وزير را کاهش داده است.

يک تظاهرکننده می گويد: ما برای تظاهرات عليه دولت ثروتمندان جمع شده ايم. دولتی که می خواهد ماليات بيشتری بر طبقه متوسط و کارگر، دانشجويان و فقرا اعمال کند در حالی که ميليارد ها دلار از ماليات شرکت های بزرگ ميلياردر ها و ميليونر ها کاسته شده است. ما با اين کار مخالفيم.

خيابان های تل آويو تنها صحنه تظاهرات کسانی نبود که به تدابير اقتصادی دولت معترض بودند. گروه ديگری نيز به اجباری نبودن خدمت سربازی برای طلاب يهودی اعتراض می کردند.

در حالی که زنان و مردان در اسراييل برای چند سال مجبور به خدمت در ارتش هستند ده ها هزار يهودی ارتودوکس افراطی از خدمت سربازی اجباری معافند.

ديوان عالی اسرائيل اخيرا معافيت اين يهوديان افراطی از خدمت سربازی را غيرقانونی اعلام کرده است . اکثريت سکولار اسراييل اين معافيت را ناعادلانه می داند در حالی که اين طلاب که گويا تمام وقت خود را صرف مطالعه مطالب دينی می کنند می گويند آنان با خدمت به خدا در واقع به کشور خدمت می کنند.

اين يکی از مسائل عمده مورد اختلاف در اسراييل است و در دولت ائتلافی نبيامين نتانياهو نيز شکاف عميقی ايجاد کرده است.
XS
SM
MD
LG