لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۶

گزارش: در آستانه انتخابات ميان دوره ای تأييد صلاحيت ها در کنگره به تأخير می افتد


گزارش: در آستانه انتخابات ميان دوره ای تأييد صلاحيت ها در کنگره به تأخير می افتد
گزارش: در آستانه انتخابات ميان دوره ای تأييد صلاحيت ها در کنگره به تأخير می افتد

در صحنه سياست داخلی آمريکا دو موردی که دموکراتها در دستور کار روزهای باقيمانده از اين هفته قرار داده اند تأئيد صلاحيت خانم اِلنا کِيگِن برای عضويت در ديوان عالی کشور و همچنين تأئيد صلاحيت يک ژنرال بازنشسته به عنوان مدير اطلاعات ملّی آمريکا است. اما مخالفتِ تقريباً يک پارچۀ جمهوريخواهان که در پی کسب اکثريت در مجلس نمايندگان در انتخابات ميان دوره ای پيش رو هستند اين کار را دشوار کرده است.

پتريک لای هی سناتور دموکرات از ايالت ورمانت سخنران اول جلسۀ روز سه شنبه صحن سنا در ارتباط با تأئيد نامزدی عضويت الِنا کِيگِن در ديوان عالی آمريکا گفت در هفته های اخير سناتور ها تلاش کرده اند تا با سئوالات خود اِلنا کِيگن را به مردم آمريکا بشناسانند. سناتور ايالت ورمانت در تأئيد نامزد برگزيده از سوی اوباما گفت می دانيم که بعضی از جمهوريخواهان نداشتن تجربۀ قضاوت خانم کيگن را زير سئوال برده اند امّا با توجه به مدرک تحصيلی او که از هاروارد معتبر ترين دانشگاه آمريکا کسب شده است و نظر مثبت بسياری از جمله انجمن حقوقدانان آمريکا، می بايست او را شايستۀ عضويت در ديوان عالی کشور قلمداد کرد.

امّا پيش از رأی گيری جف سِشنز سناتور جمهوريخواه با تکيه بر مواضع ديگر جمهوريخواهان مخالف خود را با اين گزينش اعلام کرد. در ادامۀ مخالفتهای جمهوريخواهان با ديگر گزينۀ پرزيدنت اوباما، سه سناتور جمهوری خواه که از عدم دريافت مدارک درخواستی شان از کاخ سفيد رنجيده اند تهديد کرده اند که روند تأئيد صلاحيت جيمز کلَپر، نامزد مقام مديريت اطلاعات ملّی را متوقف خواهند کرد. شامگاه روز دوشنبه جان مک کين، سناتور جمهوريخواه ايالت آريزونا، با تأئيد اين خبر گفت ماداميکه گزارش درخواست شده دريافت نشود سناتور مک کين تعيين صلاحيت او را معلق نگهميدارد.

جان مک کين به خبرنگاران گفت گزارشی در ارتباط با سيستمهای اطلاعاتی را حدود يک سال و نيم پيش از درياسالار بلر، مدير سابق اطلاعات ملّی درخواست کرد ولی تا کنون دريافت نکرده است. استفاده از چنين ابزاری برای متوقف کردن ادامۀ روند تأئيد صلاحيت در سنا، می تواند جميز کلَپر را دست کم تا پايان تعطيلات يک ماهۀ کنگره از تصدی مديريت اطلاعات ملّی دور نگهدارد.

صلاحيت ژنرال بازنشسته جيمز کلَپر هفتۀ گذشته به اتفاق آراء در کميتۀ اطلاعات سنا تأئيد شده بود و سناتور مک کين نيز از آن پشتيبانی کرده بود. کاخ سفيد می گويد دولت اوباما مشتاق است به سئوالات سناتور مک کين در اين ارتباط پاسخ دهد امّا تأخير بيش از اين را نمی تواند برای اين انتصاب مهّم تحمل کند. تام کوبرن، سناتور ايالت اوکلاهُما و کيت باند، سناتور ايالت ميسوری ديگر سناتور های جمهوريخواه هستند که با تهديد به متوقف کردن روند تأئيد صلاحيت کلَپر از دولت اوباما می خواهند گزارش ارزيابی تهديد های ناشی از زندانيان آزاد شده از زندان گوانتانامو را فاش کند.

سناتور باند يکی از اعضای متنفذ کميتۀ اطلاعات سنا می گويد از هر وسيله ای برای بدست آوردن اين گزارش استفاده خواهد کرد. مقام مديريت اطلاعات ملّی از سال ۲۰۰۵ بوجود آمده است و مدير سابق آن درياسالار دنيس بلر در ماه مه با پذيرفتن قصور اطلاعاتی سازمان خود که منجر به حادثۀ نافرجام بمب گذاری در يک هواپيمای آمريکايی در روز کريسمس سال گذشته شد از مقام خود کناره گيری کرد و در پی آن جميز کلپر از سوی پرزيدنت اوباما برای اين مقام نامزد شد. در صورت تأئيد صلاحيت، آقای کلَپر چهارمين مدير اين بخش اطلاعاتی آمريکا خواهد بود.

XS
SM
MD
LG