لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۱

گزارش: لايحه ۳۷ ميليارد دلاری جنگ در افغانستان به تصويب مجلس نمايندگان رسيد


گزارش: لايحه ۳۷ ميليارد دلاری جنگ در افغانستان به تصويب مجلس نمايندگان رسيد
گزارش: لايحه ۳۷ ميليارد دلاری جنگ در افغانستان به تصويب مجلس نمايندگان رسيد

بين قانونگذاران حزب دموکرات مجلس نمايندگان آمريکا بر سر لايحه اعتبار اضطراری دولت پرزيدنت باراک اوباما برای جنگ در افغانستان شکاف عميقی ايجاد شده است.

اگرچه لايحه متمم اعتبار اضطراری جنگ در افغانستان به اتفاق آراء در مجلس سنای آمريکا به تصويب رسيد، ولی تقريباً شش ماه طول کشيد تا پرزيدنت باراک اوباما بتواند اکثر قانونگذاران دموکرات هم حزب خود را در مجلس نمايندگان متقاعد سازد تا لايحه را به تصويب برسانند.

عليرغم شکاف عميقی که بين قانونگذاران حزب دموکرات مجلس نمايندگان آمريکا بر سر لايحه متمم اعتبار اضطراری برای جنگ در افغانستان وجود داشت، پس از تلاش کاخ سفيد واشنگتن سرانجام لايحه متمم اعتبار اضطراری ۳۷ ميليارد دلاری دولت با ۳۰۸ رأی موافق در مقابل ۱۱۴ رأی مخالف در مجلس نمايندگان آمريکا به تصويب رسيد.

پيشتر کنگره آمريکا حدود ۱۳۰ ميليارد دلار برای جنگ در افغانستان و عراق اختصاص داده بود.

از سال ۲۰۰۱ تا بحال در مجموع کنگره آمريکا بيش از يک تريليون دلار اعتبار برای جنگ در افغانستان و پاکستان به تصويب رسانده است.

روز چهارشنبه، ريچارد هالبروک، فرستاده ويژه آمريکا در افغانستان و پاکستان، برای ادای پاره ای از توضيحات و بويژه دفاع از برنامه های اقتصادی و رفاهی آمريکا در افغانستان در مقابل قانونگذاران کميته تخصيص اعتبارات مجلس نمايندگان آمريکا، حضور يافت. آقای هالبروک با همصدايی با دولت، نشر ده ها هزار مدرک سری نظامی آمريکا پيرامون جنگ در افغانستان را در وبسايت ويک ليک محکوم کرد. او گفت باورم نميشود کسانيکه سوگند ياد کرده اند تا از کشور دفاع کنند قسم خود را تا اين حد نقض کنند.

ريچارد هالبروک در پاسخ به پرسش استيون راتمن، قانگزار حزب دموکرات از ايالت نيوجرزی، پيرامون اتهامات موجود در مورد کمک پاکستان به طالبان گفت پرزيدنت اوباما سال گذشته خواستار تجديد نظر در روابط آمريکا با پاکستان شد که در اين راه گامهای اساسی برداشته شده و اقدامات و تدابير ديگری در جريان است.

XS
SM
MD
LG