لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۸

دموکرات‌ها میلیون‌ها دلار هزینه می‌کنند تا کنترل مجالس ایالتی را در اختیار بگیرند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - دموکرات ها در آمریکا هنوز ضربه ناشی از پیروزی «تی پارتی» در انتخابات سال ۲۰۱۰ را پشت سر نگذاشته اند. در آن انتخابات جمهوریخواهان کنترل فرمانداری های شش ایالت دیگر را به اردوگاه خود افزودند و با شکست نزدیک به ۷۰۰ قانونگذار ایالتی عضو حزب دموکرات، اکثریت را در ۲۱ مجلس ایالتی در دست گرفتند. حال دموکرات ها با صرف میلیون ها دلار در رقابت های ایالتی می کوشند ورق را برگردانند.

در حوزه انتخابیه منطقه مرفه نشین دالاس در تگزاس، شان تِری، چالش‌گر دموکرات، ۲۳۵ هزار دلار برای رقابت بر سر یک کرسی مجلس ایالتی گردآوری کرده است. این رقمی شگفت آور برای یک انتخابات محلی است که هنوز بیش از یک سال دیگر تا زمان برگزاری آن مانده است. در ویرجینیا، جمهوریخواهان اکثریت شکننده ای را در مجلس ایالتی دارند، اما دموکرات ها برای اولین بار طی سال ها در گردآوری کمک های مالی جمهوریخواهان را پشت سرگذاشته اند. دموکرات ها حتی مبالغی را در ایالت به شدت جمهوریخواه لوئیزیانا هزینه می کنند.

حزبی که اختیار مجالس ایالتی را در دست بگیرد نقشی تعیین کننده در روند تقسیم بندی حوزه های انتخابیه برای یک دهه پیش رو خواهد داشت. جمهوریخواهان در آغاز دهه جاری از این روند به نفع خود استفاده کردند. اکنون دموکرات ها می خواهند همین دستور کار را دنبال کنند.

این امر از آن جایی تعیین کننده است که «دیوان عالی ایالات متحده» در حکمی اعلام کرد در حل اختلافات سیاسی بر سر تعیین حوزه های انتخابیه دخالتی نخواهد کرد. این حکم شامل حوزه های انتخابیه ای که بر مبنای خطوط نژادی ترسیم شده است، نمی شود؛ اما در دیگر موارد اختیار عمل گسترده ای به ایالت ها در ترسیم حوزه های انتخابیه داده شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG