لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

انتخابات ۲۰۲۰ - نقشه دموکرات‌ها برای تگزاس؛ جمهوریخواهان چشم به حومه شهرهای مهم دوخته‌اند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - شهر کوچک «پراسپر» ایالت تگزاس مرتب در حال گسترش است و پیش‌بینی می‌شود از این هم بزرگتر شود. بسیار بزرگتر! به همین خاطر هنوز دو سال از ورود فروشگاه زنجیره ای «والمارت» به این شهر نگذشته بود که این شهر ۵۳ میلیون دلار را برای ساخت یک استادیوم فوتبال برای دبیرستانی در حومه دالاس هزینه کرد. سی دانش‌آموز جدید این دبیرستان از آریزونا، و تقریبا ۱۰۰ دانش‌آموز دیگر هم از کالیفرنیا آمده اند. و این تعداد همچنان رو به افزایش است.

تابلوی اعلام نتایج مسابقات این ورزشگاه با ۱۹ متر ارتفاع بزرگترین تابلو در تمام دبیرستان‌های تگزاس است. شنبه شب ترانه «دریم آن» گروه موسیقی «ایروسمیت» از صفحه بزرگ آن ورزشگاه ۱۲ هزار نفری پخش شد.

لیسا دی‌مارکو، که فرزندش عضو دسته موزیک این دبیرستان است، شنیده است «تعداد کمی لیبرال» به این منطقه نقل مکان کرده اند، ولی او شخصا هیچ کدام از آنها را نمی شناسد. او که تازه از جورجیا به تگزاس آمده است، می گوید: «این جا یک ایالت قرمز [جمهوری‌خواه] است. من توجه این‌جا به متمم دوم قانون اساسی [حق مردم برای داشتن و حمل اسلحه] را دوست دارم و از این که خیلی‌ها از آبی [حزب دموکرات] حرف می زنند، خوشم نمی آید.»

دموکرات ها این پنجشنبه با برگزاری مناظره تلویزیونی انتخابات ریاست جمهوری در هیوستون می خواهند به سراسر ایالات متحده نشان بدهند که می توانند دوباره در تگزاس پیروز شوند. مناطق حومه شهری در تگزاس، از جمله «پراسپر»، شاهد تغییر سریع بافت جمعیتی است و پس از دهه ها استیلای جمهوریخواهان، به خود رنگی لیبرال‌تر می گیرد. ولی این دگرگونی ممکن است تا سال ۲۰۲۰ رخ ندهد.

دموکرات ها سال ها بر روی افزایش جمعیت لاتین تبارها و رای دهندگان چپگرا برای تغییر رنگ تگزاس از قرمز به آبی [پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات] حساب کرده اند. اما با وجود دو پیروزی انتخاباتی در تگزاس در انتخابات سال ۲۰۱۸، هنوز راه دشواری در پیش است.

دموکرات ها امیدوارند کنترل مجلس ایالتی در تگزاس را از دست جمهوریخواهان دربیاورند و اعلام بازنشستگی پنج نماینده جمهوریخواه آن مجلس، آنها را دلگرم کرده است.

سناتور جمهوریخواه تد کروز با وجود تغییر رای چند منطقه حومه شهری به دموکرات ها با ۶ درصد اختلاف رقیبش را در سال ۲۰۱۸ شکست داد.

بحث تغییر بافت انتخاباتی تگزاس از جمهوریخواه به دموکرات موضوع تازه ای نیست و در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما نیز مطرح شده بود.

دموکرات های این ایالت این هفته اعلام کردند که قصد دارند ۱.۵ میلیون برگه درخواست رای پستی در انتخابات ۲۰۲۰ را ارسال کنند و انتظار دارند بیش از هزار سازمان‌دهنده محلی در تگزاس داشته باشند.

برای جمهوریخواهان از دست دادن بزرگترین ایالت از منظر رای کالج انتخاباتی با ۳۸ رای مسیر رسیدن به ریاست جمهوری را به شدت دشوار می کند. از زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر تاکنون، تگزاس به یک رئیس‌جمهوری دموکرات رای نداده است. دموکرات ها همچنین از سال ۱۹۹۴ تاکنون کنترل مجلس ایالتی تگزاس را در دست نداشته اند.

پرزیدنت ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ با ۹ درصد اختلاف آرا در تگزاس پیروز شد و جمهوریخواهان تقریبا دو سوم کرسی های قانونگذاری آن ایالت را در اختیار دارند.

با این وجود، جمهوریخواهان به پرزیدنت ترامپ هشدار می دهند که تگزاس را در انتخابات ۲۰۲۰ جدی بگیرد.

در شهر کوچک «پراسپر» که جمعیت آن طی یک دهه گذشته سه برابر شده و به ۲۵ هزار نفر رسیده است، از هر پنج دانش آموز جدید یک نفر از بیرون تگزاس آمده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG