لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

دموکرات‌های کنگره از وزارت خارجه آمریکا می‌خواهند اسناد اوکراین را تحویل دهد


آدام شیف در کنار نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا
آدام شیف در کنار نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دموکرات ها تحقیقات خود برای استیضاح پرزیدنت ترامپ را با درخواستی از وزارت خارجه آمریکا پیگیری می کنند. آنها با صدور احضاریه هایی از وزارت خارجه خواسته‌اند اسناد مربوط به اعمال فشار پرزیدنت ترامپ بر اوکراین به منظور آغاز تحقیقاتی که به لحاظ سیاسی برای او موثر بوده است را تحویل دهد.

قانونگذاران می گویند وزارت خارجه ایمیل ها، پیامک ها، مکاتبات دیپلماتیک، و دیگر اطلاعات چند ماه گذشته را، که به طور مستقیم مربوط به گسترش تحقیقات استیضاح است، تحویل نمی دهد.

ادم شیف، الیوت اِنگِل، و کَرولاین مَلونی، روسای کمیته های اطلاعات، امور خارجه، و نظارت در مجلس نمایندگان ایالات متحده، گفته اند که این اطلاعات «در کانون پرسش های محوری تحقیقات قرار دارد: تلاش های رئیس جمهوری برای فشار بر اوکراین به منظور آغاز تحقیقاتی که به منافع شخصی و سیاسی او، و نه منافع ملی، کمک می‌کند.»

این سه قانونگذار دموکرات می گویند این اسناد شامل تماس های دیپلمات ها با مقام ها در کی‌‏یف و اطلاعاتی پیش و پس از مکالمه تلفنی پرزیدنت ترامپ با ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، است که در آن از اوکراین خواسته شده تحقیقاتی را درباره جو بایدن، یکی از رقبای دموکرات پرزیدنت ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰، و پسر او، هانتر بایدن، عضو هیات مدیره وقت شرکت گاز طبیعی بوریسما در اوکراین، آغاز کند.

به گفته قانونگذاران، اگر وزارت خارجه به روند خود در بی‌اعتنایی به احضاریه کنگره در مورد این اسناد ادامه دهد این کار مانع تراشی در عمل کنگره به وظایف قانونی اش در نظارت بر فعالیت دولت محسوب می شود و می تواند «موجب این استنتاج شود که عدم تحویل این اسناد حاکی از این است که آنها موید درستی ادعاها علیه رئیس جمهوری و دیگران است.»

تحقیقات مجلس نمایندگان بر یافتن اطلاعاتی درباره تصمیم پرزیدنت ترامپ به توقف چند ماهه کمک نظامی حدودا ۴۰۰ میلیون دلاری آمریکا به اوکراین متمرکز است.

روز چهارشنبه، لارا کوپر، معاون مدیرکل وزارت دفاع آمریکا در امور روسیه و اوکراین، در جلسه ای پشت درهای بسته در کنگره، که با پنج ساعت تاخیر برگزار شده بود، حاضر شد. علت این تاخیر این بود که شماری از قانونگذاران جمهوریخواه تلاش داشتند وارد این جلسه غیرعلنی شوند.

این قانونگذاران می خواهند اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان جلسات را علنی برگزار کرده و متن مصاحبه های قبلی با شهود را منتشر کند. دموکرات ها می گویند جلسات علنی به دنبال تحقیقات برگزار خواهد شد.

ادم شیف گفت تحقیقات پشت درهای بسته انجام می گیرد تا شهود فرصت نداشته باشند اظهارات خود را بر مبنای گفته های دیگران تنظیم کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG