لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

شش ایالت دیگر در نبرد بعدی دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری رای می‌دهند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - شش ایالت دیگر، سه شنبه هفته بعد، در ماراتون تعیین نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رای خواهند داد. جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، و سناتور برنی سندرز از ایالت ورمانت برای پیشتازی دوئل می کنند.

سندرز چهارشنبه گفت: «من جو بایدن را دوست دارم. فکر می کنم انسان با مرامی است. اما ما نگاه بسیار متفاوتی به آینده این کشور داریم. جو ایده های خودش را درباره آینده دارد و من ایده های خودم را.»

این دو نامزد انتخابات نگاه بسیار متفاوتی به بیمه خدمات درمانی دارند؛ سندرز خواهان یک نظام بیمه درمانی دولتی و پایان دادن به بیمه های درمانی خصوصی است. اما بایدن می خواهد «بیمه درمانی مقرون به صرفه» موسوم به «اوباماکر» که اکنون بودجه بیمه سلامت را در ایالت متحده کنترل می کند، بهبود یابد.

در تقویم انتخابات مقدماتی حزب دموکرات، سه شنبه نوبت به ایالت های میشیگان و میزوری در غرب میانه، واشنگتن و آیداهو در غرب، میسیسیپی در جنوب و داکوتای شمالی می رسد. دموکرات های ساکن دیگر کشورها هم در یک انتخابات مقدماتی جمعی رای می دهند که از پیش آغاز شده و ۱۰ مارس پایان می یابد.

«فایوترتی ایت»، وبسایت پیش بینی های سیاسی، می گوید انتظار می رود سندرز در میشیگان و واشنگتن، دو ایالت با بیشترین نماینده اعزامی به مجمع ملی حزب در ماه ژوئیه، و همچنین در آیداهو، داکوتای شمالی و در میان دموکرات های خارج از آمریکا پیروز شود. بایدن در ایالت های میزوری و میسیسپی بخت بالایی برای موفقیت دارد.

اما رویدادهای انتخابات «سه شنبه بزرگ» نشان داد بر روی پیش بینی های قبل از انتخابات نمی توان چندان حساب کرد.

پیش از انتخابات شنبه گذشته در کارولینای جنوبی کمتر کسی بخت بالایی برای جو بایدن قائل بود. اما او پس از یک پیروزی قاطع در آن ایالت در «سه شنبه بزرگ» هم در ۱۰ ایالت از ۱۴ ایالت صحنه رقابت سندرز را شکست داد.

ستاد انتخاباتی سندرز پخش تبلیغات تلویزیونی را در ایالت فلوریدا آغاز کرده است که در آن باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا، از سندرز تمجید می کند. فلوریدا ۱۷ مارس صحنه رقابت دو جانبه بایدن و سندرز خواهد بود.

ستاد انتخاباتی بایدن این ادعا را که اوباما از سندرز حمایت می کند به پرسش گرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG