لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۱

نامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا به زودی با رای دهندگانی متنوع تر روبرو می شوند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماراتن تعیین رقیب پرزیدنت دونالد ترامپ برای انتخابات ماه نوامبر توجه خود را بر دو رقابت بعدی در ایالت نوادا در غرب و ایالت کارولینای جنوبی در جنوب شرقی متمرکز کرده اند.

نامزدهای دموکرات در هر دو ایالت با رای دهندگانی به لحاظ نژادی متفاوت تر از رای دهندگان در آیووا و نیوهمپشایر با اکثریت جمعیت سفیدپوست روبرو هستند.

رای دهندگان مهاجر از کشورهای آمریکای لاتین و آمریکایی های آفریقایی تبار سهم قابل توجهی از رای دهندگان در ایالت نوادا و کارولینای جنوبی را به خود اختصاص می دهند.

تا کنون تنها درصد اندکی از نمایندگان اعزامی به مجمع ملی حزب دموکرات در ماه ژوئیه تعیین شده اند. اما انتخابات ۲۲ فوریه در نوادا و یک هفته پس از آن در کارولینای جنوبی می تواند موجب غربال شدن میدان رقابت شده و بر انتخابات ۳ مارس موسوم به «سه شنبه بزرگ» تاثیر بگذارد. در سوم مارس ۱۴ ایالت با صدها نماینده صحنه رقابت خواهند بود.

در انتخابات در نیوهمپشایر، سناتور برنی سندرز با شکست رقبای میانه رو به پیروزی رسید. پیت بودجج، شهردار پیشین ساوت بند در ایالت ایندیانا، اولین همجنسگرای نامزد انتخابات ریاست جمهوری، دوم و سناتور ایمی کلوباشار در پی عملکردی قوی در مناظره هفته قبل سوم شد. سناتور الیزابت وارن چهارم و جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، هم پنجم شد. بایدن که ماه ها در نظرسنجی های سراسری به عنوان بهترین گزینه برای شکست ترامپ معرفی شده بود در آیووا هم در رتبه چهارم قرار گرفته بود.

نظرسنجی ها در کارولینای جنوبی بایدن را پیشتاز نشان می دهند، اما این نظرسنجی ها مربوط به قبل از دو شکست او در آیووا و نیوهمپشایر است. بایدن امیدوار است بتواند سومین حضورش در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری را در کارولینای جنوبی احیا کند.

وارن که در نظرسنجی های اولیه از جمله نامزدهای محبوب محسوب می شد مانند بایدن تاکید دارد که این تازه آغاز راه رقابت هاست. ستاد انتخاباتی وارن بیش از یک هزار نفر را در ۳۱ ایالت آمریکا و شهر واشنگتن استخدام کرده است.

کلوباشار در نوادا و کارولینای جنوبی و در ایالت های «سه شنبه بزرگ» که ساز و کار انتخاباتی گسترده ای را می طلبد با باد مخالف روبرو است. اما او می کوشد با پخش تبلیغات انتخاباتی از پس این چالش بربیاید. ستاد انتخاباتی کلوبشار اعلام کرد در چند ساعت پس از بسته شدن حوزه های رای گیری در نیوهمپشایر بیش از ۲.۵ میلیون دلار کمک مالی جمع آوری کرد.

مایکل بلومبرگ، شهردار پیشین نیویورک و کارآفرین متمول، که در رقابت های انتخاباتی در ماه فوریه حضور نداشته است، «سه شنبه بزرگ» پا به صحنه رقابت ها می گذارد. بلومبرگ ۳۰۰ میلیون دلار از ثروت شخصی اش را به پخش تبلیغات انتخاباتی و استخدام کارمند در ایالت های صحنه رقابت در سوم مارس اختصاص داده است.

مایکل بلومبرگ که زمانی جمهوریخواه بود، بعد مستقل شد و اکنون خود را دموکرات معرفی می کند، ممکن است در مناظره چهارشنبه شب در کنار سندرز، بوتجج، کلوبشار، وارن و بایدن حضور پیدا کند. او از نظر دریافت کمک های مالی و محبوبیت در نظرسنجی ها به حد نصاب تعیین شده حزب دموکرات برای حضور در مناظره بعدی رسیده است.

چند نامزد دموکرات از پیش بلومبرگ را متهم کرده اند که می کوشد با ثروت هنگفت اش نامزدی حزب را خریداری کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG