لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۲

در مناظره سوم ده نامزد دموکرات چه گذشت؛ اختلاف بر سر موضوعات و انتقاد مشترک از دونالد ترامپ


بخش انگلیسی صدای آمریکا - ده دموکرات پیشتاز در رقابت های درون حزبی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پنج شنبه شب بر سر طیفی از مسائل با یکدیگر به تقابل سیاسی پرداختند، اما در عین حال فردی را هدف حمله قرار دادند که می خواهند در انتخابات ۲۰۲۰ از قدرت در کاخ سفید کنار بگذارند: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جمهوریخواه آمریکا.

سناتور کاملا هریس از ایالت کالیفرنیا ترامپ را متهم کرد که به «نفرت، ارعاب و ترس افکنی» متوسل شده و طی دو سال و نیم دوره ریاست جمهوری اش ۱۲ هزار دروغ گفته است.

بتو اوروک، نماینده پیشین کنگره از ایالت تگزاس، گفت فرد تیراندازی که در اوایل ماه اوت در «ال پاسو» مکزیکی ها را هدف گرفته و ۲۲ نفر را کشت به دلیل کارزار ترامپ علیه ورود مهاجران از مرز مکزیک «تحت تاثیر رئیس جمهور ما قرار داشت».

جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری، سناتور الیزابت وارن از ایالت ماساچوست و سناتور برنی سندرز از ایالت ورمانت، سه نامزد دموکرات که بر مبنای نظرسنجی ها در میان رقبا پیشتاز هستند، هم حملاتی علیه ترامپ داشتند.

بایدن گفت تاخیر در تلاش ها برای درمان سرطان، آلزایمر و بهبود آموزش را نمی پذیرد: «وقتی از دونالد ترامپ خلاص شویم، فرصت های فراوانی خواهیم داشت.»

اصلاح نظام بیمه درمانی موضوع غالب بر این مناظره تلویزیونی بود که سه ساعت به طول انجامید. در مقطعی بایدن، وارن و سندرز بر سر نحوه تغییر سیاست های درمانی بحثی داغ داشتند.

مناظره پنج شنبه اولین بار بود که بایدن و وارن کنار هم ایستادند.

سندرز و وارن از بیمه درمانی همگانی دولتی که در دیگر دموکراسی های غربی معمول است، حمایت می کنند.

بایدن از تغییرات تدریجی در جهت بهبود سیاست های درمانی در سراسر کشور دفاع کرد. معاون پیشین باراک اوباما گفت سندرز و وارن نمی توانند منابع مالی لازم برای تغییرات مورد نظرشان را تامین کنند.

وارن ادعا کرد «با بیمه همگانی دولتی هزینه ها کاهش خواهد یافت».

سندرز افزود «در مقابل طمع و فساد صنایع داروسازی خواهیم ایستاد».

اما سناتور امی کلوبشار از ایالت مینه سوتا گفت بر مبنای طرح سندرز ده ها میلیون نفر بیمه خصوصی شان را از دست خواهند داد.

حولیان کسترو، وزیر مسکن و شهرسازی دولت اوباما، بایدن ۷۶ ساله را به دلیل حافظه ضعیف اش هدف حمله قرار داد و به او انتقاد کرد که نمی تواند از اعتبار سیاست های مثبت دولت اوباما استفاده کند، اما از قبول مسئولیت درباره سیاست های غلط آن شانه خالی کند.

شماری از دموکرات ها از جنگ تعرفه ای ترامپ با چین انتقاد کردند.

سناتور کوری بوکر از ایالت نیوجرسی گفت: «سیاست آمریکا نخست مورد نظر دونالد ترامپ عملا به سیاست آمریکا تنها تبدیل شده است. این رئیس جمهوری است که روابطش با دیکتاتورها بهتر از متحدان آمریکا است.»

مناظره در هیوستون سومین سری از مناظره های منتهی به انتخابات ۲۰۲۰ بود که از اواخر ژوئیه آغاز شده است.

جمهوریخواهان در بیرون ساختمان محل مناظره با در دست داشتن یک پرچم بزرگ، نامزدهای دموکرات را سوسیالیست عنوان می کردند: «سوسیالیسم اقتصاد هیوستون را نابود خواهد کرد. سال ۲۰۲۰ به ترامپ رای بدهید.»

ترامپ پیش بینی کرده است که یک نفر از میان بایدن، وارن و سندرز نامزد نهایی حزب دموکرات و رقیب انتخاباتی او خواهد بود.

پیت بوتجج، شهردار ساوت بند در ایالت ایندیانا، و اندرو یانگ، کارآفرین آسیایی تبار، دو نامزد دیگر مناظره دیشب بودند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG