لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۸

مناظره چهارم دموکرات‌ها: نامزدهای انتخاباتی چه گفتند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - چهارمین مناظره نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سه شنبه شب در ایالت اوهایو برگزار شد.

این ها بخشی از گفته های هر نامزد انتخاباتی است:

جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا‌، درباره تماس پرزیدنت ترامپ با اوکراین برای تحقیقات درباره پسرش گفت: «پسر من هیچ خطایی انجام نداد. من هیچ خطایی نکردم. من سیاست دولت ایالات متحده برای ریشه کن کردن فساد در اوکراین را اجرا کردم و این چیزی است که باید بر آن تمرکز کنیم.»

سناتور کوری بوکر با تاکید بر نیاز به مهار قدرت ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در صحنه جهانی گفت: «ما نمی توانیم با رها کردن صحنه جهانی اجازه دهیم نفوذ روسیه بیشتر شود. ما نمی توانیم بگذاریم روسیه در دموکراسی های اوکراین، لتونی و لیتوانی مداخله کند و حتی تلاش هایش در دخالت در این دموکراسی ها را غیرقابل قبول عنوان نکنیم.»

پیت بوتجج، شهردار «ساوت بند» در ایندیانا، ضمن اشاره به سیاست زدایی از «دیوان عالی ایالات متحده» گفت: «ما نمی توانیم هر بار که یک کرسی خالی برای دیوان عالی پدید می آید بر سر آن در یک مناقشه ایدئولوژیک آخرالزمانی درگیر شویم. یک راه حل این است که دیوان عالی متشکل از ۱۵ قاضی باشد که تنها پنج عضو آن با اجماع ۱۰ عضو دیگر منصوب شوند.»

جولیان کاسترو، وزیر پیشین مسکن و شهرسازی دولت اوباما، با اشاره به لزوم اعتماد به آمریکا در روابط خارجی گفت: «وقتی رئیس جمهوری آمریکا توافق هسته ای ایران را که چهار سال پیش امضاء کردیم و قوی ترین قرارداد برای مهار برنامه جنگ افزار هسته ای ایران بود پاره کرد و اکنون کردهایی را که به آن ها وعده داده بودیم رها می کنیم، کیم جونگ اون برای چه باید گفته های رئیس جمهوری را درباره مهار برنامه جنگ افزار هسته ای اش باور کند.»

تولسی گبرد، نماینده کنگره از هاوایی، در پاسخ به پرسشی درباره تمایل به خروج نیروهای آمریکا از سوریه گفت: «کشتار کردها به دست ترکیه دیگر پیامد منفی جنگ برای تغییر رژیم در سوریه است. دست دونالد ترامپ به خون کردها آلوده است. اما دست بسیاری سیاستمداران کشور از هر دو حزب که از سال ۲۰۱۱ از تغییر رژیم حمایت کرده اند و بسیاری در رسانه های جریان اصلی که مشوق این جنگ برای تغییر رژیم بوده اند هم آلوده به خون است.»

سناتور کامالا هریس درباره تحقیقات برای استیضاح ترامپ گفت: «او از زمان پیروزی در انتخابات تاکنون مدام به مردم آمریکا، کارگران، ارزش های ما، امنیت ملی و در مورد اوکراین به دموکراسی ما پشت کرده است.»

سناتور ایمی کلوبشار در بحث آن چه دموکرات ها باید برای شکست ترامپ انجام دهند، به لزوم فعالیت انتخاباتی در ایالت های متغییر به لحاظ سیاسی اشاره کرد و گفت: «من این کار را با فعالیت انتخاباتی در جاهایی که راحت نیست، انجام می دهم. از این رو در پنسیلوانیا، میشیگان، ویسکانسین و سراسر اوهایو و آیوا بوده ام. معتقدم لازم است دیوار دموکراتیک آبی رنگی در اطراف آن ایالت ها بنا کنیم و ترامپ را عقب بنشانیم.»

بتو اورورک، نماینده پیشین کنگره از ایالت تگزاس، درباره کنترل اسلحه و طرح بازخرید و تصرف تسلیحات پر قدرت گفت: «اگر منطق این باشد که آن تسلیحات برای فروش خطرناک است، پس باید با اذعان به وجود ۱۶ میلیون قبضه اسلحه اِی آر ۱۵ و اِی کِی ۴۷ و خطرناک بودن شان، این منع ادامه یابد. هر کدام از این سلاح ها ابزار بالقوه ترور است.»

سناتور برنی سندرز با اشاره به حمله قلبی اخیرش و در پاسخ به پرسشی درباره شرکت در رقابت انتخابات ریاست جمهوری در ۷۸ سالگی گفت: «ما کارزار پر تحرکی را در سراسر کشور آغاز خواهیم کرد. این گونه می توانم به مردم آمریکا اطمینان خاطر دوباره بدهم. اما بگذارید از این فرصت استفاده کنم و از بسیاری از مردم در سراسر کشور شامل بسیاری از همکارانم در این مناظره برای ابراز محبت و دعاهای خیرشان تشکر کنم.»

تام استایر، میلیاردر و فعال تغییرات اقلیمی، با ایجاد ارتباط میان سیاست خارجی آمریکا و تغییرات اقلیمی گفت: «در برخورد با هر مشکل، اما به طور مشخص تغییرات اقلیمی، باید جهان را از منظر اخلاقی، تکنولوژی، مالی و بازرگانی رهبری کنیم. این سیاست نخست آمریکا، یکجانبه گرایی، بی اعتمادی و غیرقابل اعتماد بودن بدترین ایده ای است که تاکنون شنیده ام.»

سناتور الیزابت وارن در بحث خدمات درمانی و چالش روشن نکردن هزینه های آن گفت: «من تصریح کرده ام که اصولم چیست و آن این است که هزینه ها برای ثروتمندان و شرکت های بزرگ بالا خواهد رفت و برای خانواده های سخت‌کوش طبقه متوسط کم خواهد شد.»

اندرو یانگ، کارآفرین، درباره قدرت گرفتن بیش از حد شرکت های بزرگ فناوری گفت: «قطعا زیاده روی هایی در صنعت فناوری وجود دارد و در بعضی موارد خوب است که آن ها را به عدم سرمایه گذاری در کسب و کارشان واداریم. اما باید واقع‌بین هم باشیم. رقابت تمام مشکل را حل نمی کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG