لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۴

بلومبرگ سرانجام در صحنه مناظره با رقبای دموکرات روبرو شد؛ شب سخت نامزد میلیاردر


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مایکل بلومبرگ تا ماه نوامبر صبر کرد تا کارزار انتخاباتی اش را برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ به راه بیاندازد اما مخالفان بلومبرگ، در مناظره چهارشنبه شب، وقت را برای حمله به سوابق سیاسی او در دوره ای که شهردار نیویورک بود و ادعاهای تبعیض جنسیتی و تعرض جنسی علیه او و جایگاهش به عنوان یک میلیاردر تلف نکردند.

مردم در سراسر ایالات متحده، پیش از مناظره چهارشنبه در ایالت نوادا، عمدتا بلومبرگ را از طریق تبلیغات تلویزیونی می شناختند. او از ماه نوامبر حدود ۴۰۰ میلیون دلار از سرمایه خود را صرف پخش تبلیغات رسانه ای کرده است.

بلومبرگ برای اولین بار مجبور بود در یک مناظره پخش زنده به پرسش های رقبای دموکرات خود در باره گذشته اش و این که چرا او باید رقیب مقابل پرزیدنت ترامپ باشد پاسخ دهد.

اولین واکنش را سناتور برنی سندرز آغاز کرد: «ما برای شکست دونالد ترامپ به بزرگترین مشارکت در تاریخ ایالات متحده نیاز خواهیم داشت. آقای بلومبرگ سیاست هایی را در شهر نیویورک مثل توقف و تفتیش اجرا کرد که آمریکایی های آفریقایی تبار و مهاجران کشورهای آمریکای لاتین را به شکلی افراطی هدف گرفته بود. این طور نمی توانید مشارکت را افزایش دهید.»

بلومبرگ با ابراز تردید نسبت به قابل انتخاب بودن سندرز پاسخ داد: «اگر او نامزد حزب باشد، دونالد ترامپ را چهار سال دیگر خواهیم داشت و این برای ما قابل تحمل نیست.»

بعد نوبت به سناتور الیزابت وارن رسید که گفت از هر کس نامزد نهایی حزب باشد حمایت خواهد کرد، ولی «با جایگزین کردن یک میلیاردر متفرعن با یکی دیگر خطر بزرگی را مرتکب می شویم».

وارن افزود: «می خواهم درباره کسی که علیه او رقابت می کنیم صحبت کنم، میلیاردری که زنان را زنیکه های چاق و همجنسگراهای صورت اسبی توصیف می کند؛ نه، در باره دونالد ترامپ حرف نمی زنم، درباره شهردار بلومبرگ صحبت می کنم. ما اگر نامزد نهایی داشته باشیم که سابقه ای دیرین از پنهان کردن اظهارنامه های مالیاتی، تعرض جنسی و حمایت از سیاست های نژادپرستانه مانند ممنوعیت ارائه وام و بیمه به فرودستان و توقف و تجسس دارد، برنده نخواهیم شد.»

بلومبرگ به مرور از مرکز توجه خارج شد و نامزدهای رقیب که در هشت مناظره قبلی حضور داشتند با هم به جدل پرداختند.

وارن، سندرز، سناتور ایمی کلوبشار از مینه سوتا، پیت بوتجج شهردار سابق ساوت بند در ایالت ایندیانا، و جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، همه بیش از بلومبرگ حرف زدند. فاصله مجموع زمانی که وارن و بلومبرگ در مناظره حرف زدند حدود سه دقیقه بود.

بلومبرگ و وارن چند بار دیگر هم به جدل پرداختند، از جمله بر سر ادعاها علیه بلومبرگ و شرکت اش در مورد تبعیض جنسیتی، تعرض جنسی، و تعدادی توافق برای عدم افشا که افراد درگیر در اتهامات امضاء کرده و پذیرفته اند با عموم در میان نگذارند.

بلومبرگ گفت: «هیچ کدام از آن ها من را به چیزی غیر از این متهم نمی کند که شاید لطیفه ای تعریف کرده باشم که دوست نداشتند. این موارد توافق هایی بین دو طرف است که می خواهند همه به چیز به سکوت برگزار شود. مساله به آن ها بستگی دارد. آن ها این توافق ها را امضا کردند و ما به آن ادامه می دهیم.»

وارن به بلومبرگ انتقاد کرد که می تواند در لحظه اعلام کند به خاطر شفافیت امضا کنندگان را از قید آزاد می کند.

بلومبرگ امتناع کرد و گفت این توافق ها با رضایت خاطر دو طرف انجام گرفته «و آن ها از این حق برخوردارند که انتظار داشته باشند خصوصی بماند».

ستاد انتخاباتی بلومبرگ می گوید حملات علیه اش نشان از پیروزی او داشت و این که او بزرگسال صحنه مناظره بود.

کوین شیکی، مدیر ستاد انتخاباتی بلومبرگ، گفت: «امشب برای او دستگرمی بود. ما کاملا انتظار داریم او به موفقیت امشب اش وقتی صحنه رقابت در سه شنبه آینده به کارولینای جنوبی منتقل می شود، ادامه بدهد.»

هر شش نامزد انتخاباتی در مناظره بعدی شرکت خواهند داشت. بلومبرگ از سوم مارس زمانی که ۱۴ ایالت به طور همزمان انتخابات برگزار می کنند عملا وارد رقابت ها می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG