لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۷

«خانه آزادی» نسبت به افول دموکراسی در اروپای مرکزی و شرقی هشدار می‌دهد


اعضای گروه‌های نئونازی در تاریخ ۸ فوریه ۲۰۲۰ در تظاهراتی در بوداپست، مجارستان، ‌دیده می‌شوند. عکس از بایگانی.
اعضای گروه‌های نئونازی در تاریخ ۸ فوریه ۲۰۲۰ در تظاهراتی در بوداپست، مجارستان، ‌دیده می‌شوند. عکس از بایگانی.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - «خانه آزادی»، نهاد ناظر بر دموکراسی در جهان مستقر در ایالات متحده، در تازه ترین گزارش خود نسبت به «افول چشمگیر دموکراسی» در سراسر اروپای مرکزی، منطقه بالکان، و اوراسیا هشدار می‌دهد و می‌گوید بسیاری از رهبران در آن مناطق در صدد برداشتن هرگونه مانع سد راه قدرت‌شان هستند.

«خانه آزادی» در گزارش سالانه‌اش موسوم به «کشورها در گذار» که ششم ماه مه منتشر شده است می‌نویسد: «شمار فزاینده ای از رهبران در کشورهای اروپای مرکزی و اروپای شرقی حتی از تظاهر به عمل به قواعد دموکراسی دست کشیده‌اند. آنها آشکارا نهادهای دموکراتیک را هدف حمله قرار می‌دهند و برای محدود کردن آزادی‌های فردی تلاش می‌کنند.»

در این گزارش ذکر شده که حملات به نهادهای دموکراتیک می تواند با همه گیری جاری ویروس کرونا سرعت یابد؛ اما مایکل آبراموویتز، رئیس «خانه آزادی»، گفت که این بحران سلامت یک «نقطه انحناء» را نیز پدید آورده است که پس از عبور از آن اوضاع می تواند بیش از پیش رو به وخامت بگذارد یا ممکن است دموکراسی دوباره احیا شود.

آبراموویتز تاکید کرد، امید می رود که تجربه این بیماری همه گیر «اهمیت حکمرانی شفاف و پاسخگو را به تصویر کشیده و تقاضاهای تازه برای تغییر را سرعت بخشد.»

«خانه آزادی» می گوید شمار کشورهای دارای دموکراسی در میان ۲۹ کشور پوشش داده شده در این گزارش تازه در پایین ترین سطح خود، یعنی تنها ۱۰ کشور، قرار دارد.

متوسط امتیاز منطقه برای شانزدهمین سال پیاپی افت کرده است.

بنا بر این گزارش افول اصلاحات دموکراتیک خود را در دستکاری چارچوب های انتخاباتی به سود افراد در قدرت، به حاشیه راندن پارلمان ها، و کارزارهای تخریب رسانه های مستقل و جامعه مدنی نشان می دهد.

در این گزارش همچنین آمده است که در بسیاری از کشورها نهادهای قضایی و حاکمیت قانون، با پر کردن دادگاه ها از افراد وفادار (به حکومت) و وضع قوانین محدود کننده استقلال قضایی، هدف قرار گرفته است. بیشترین افول در شش کشور جمهوری چک، گرجستان، لیتوانی، مونته نگرو، لهستان، و اسلواکی رخ داده است.

کشورهای مجارستان، صربستان و مونته نگرو به طور کامل از طبقه بندی دموکراسی ها خارج شده و تحت دولت های گذار و رژیم های دوگانه قرار گرفته اند.

مجارستان بیشترین نزول را در ۲۵ سال تاریخ گزارشگری «خانه آزادی» داشته است.

لهستان وضعیت نسبتا مشابهی دارد. در این گزارش روسیه در گروه رژیم های استبدادی قرار دارد.

کوزوو، مقدونیه شمالی، ارمنستان، اوکراین، و ازبکستان در جدول خانه آزادی سیر صعودی داشته اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG