لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۸

تاثیر پیاده روی بر محافظت مغز از ابتلا به آلزایمر


تاثیر پیاده روی بر محافظت مغز از ابتلا به آلزایمر
تاثیر پیاده روی بر محافظت مغز از ابتلا به آلزایمر

پژوهشگران دریافته اند مغز سالمندانی که به طور مرتب ده کیلومتر در هفته پیاده روی می کنند، کمتر تحت تاثیر آسیب های دوران سالخوردگی قرار می گیرد.

اندازه مغز افراد در دوران سالمندی کاهش می یابد و کوچک تر شدن مغز پیامدهایی همچون ابتلا به بیماری هایی چون آلزایمر و مشکلاتی همچون فراموشی و از دست دادن حافظه را تشدید می کند.

نتایج تحقیقات دانشمندان حاکی است فعالیت هایی مثل پیاده روی می تواند از کوچک تر شدن اندازه مغز سالمندان جلوگیری کند و آن را در اندازه طبیعی نگه دارد.

محققان آمریکایی برای کشف ارتباط بین پیاده روی بیشتر افراد سالمند در مبارزه با آلزایمر، ۲۹۹ داوطلب با معدل سن ۷۸ سال که مبتلا به فراموشی نبودند را مورد آزمایش قرار داده و میزان پیاده روی آن ها در طی یک هفته را ثبت کردند.

این دانشمندان پس از گذشت ۹ هفته مغز افراد شرکت کننده را اسکن کردند و آن ها را اندازه گرفتند. این آزمایش پس از گذشت چهار سال روی همان افراد تکرار شد تا احتمال ابتلای این افراد به بیماری فراموشی مورد بررسی قرار گیرد.

یافته های کرک اریکسون، استاد دانشگاه پیتزبرگ و نویسنده این پژوهش حاکی است که حجم ماده خاکستری مغز افرادی که هفته ای ده تا چهارده کیلومتر پیاده روی کرده بودند، بزرگتر از افرادی بود که زیاد پیاده روی نکرده بودند.

دانشمندان همچنین دریافتند که پیاده روی طولانی تر از ده تا چهارده کیلومتر در هفته تاثیری بر افزایش حجم بخش خاکستری مغز ندارد.

آن ها تاکید کرده اند در شرایطی که هنوز داروی قطعی و موثری برای درمان بیماری آلزایمر کشف نشده است، سالمندان با پیاده روی می توانند به پیشگیری از ابتلا به بیماری های مغزی و بهبود وضعیت سلامت خود کمک کنند.

نویسندگان این مقاله تحقیقی می گویند: «نتایج ما فرضیه های پیشین را ثابت می کند مبنی بر این که فعالیت های جسمی، سلول های مغز را تحریک و در نتیجه امکان افزایش حجم بخش خاکستری مغز را افزایش می دهد».

دکتر اریکسون افزوده است: «اثبات این امر که ورزش مرتب در میانسالی به حفظ سلامت مغز و بهبود حافظه و نحوه تفکر افراد در دوران سالمندی کمک می کند، دلیل دیگری است بر این واقعیت که ورزش مرتب برای حفظ سلامت عمومی افراد در همه رده های سنی ضروری است».

نتایج این تحقیق که با بودجه «موسسه ملی سالمندی ایالات متحده» تکمیل شد، در نسخه اینترنتی ماه اکتبر نشریه «نورولوژی» منتشر شد.
XS
SM
MD
LG