لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۱

اقلیت دموکرات سنای آمریکا خواهان بودجه ۸.۵ میلیارد دلاری برای مقابله با ویروس کرونا است


چاک شومر، نماینده ایالت نیویورک در مجلس سنای آمریکا و رهبر اقلیت حزب دموکرات این مجلس، خواستار افزایش چشمگیر بودجه پیشنهادی دولت برای تدابیر مقابله با ویروس کرونا شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای شومر روز چهارشنبه هفتم اسفند اعلام کرد مبلغی که دولت درخواست کرده کم است و این مبلغ باید ۸.۵ میلیارد دلار باشد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، یک روز پیشتر گفته بود برنامه اضطراری ۲.۵ میلیارد دلاری او برای مقابله با ویروس کرونا که برای قانون‌گذاران فرستاده است، در صورت شیوع این ویروس در آمریكا، این كشور را آماده می‌کند و به سایر كشورها كه آمادگی ندارند نیز کمک خواهد کرد.

سناتور شومر اقدامات دولت پرزیدنت ترامپ را «ناکافی» خوانده و گفته باید آمادگی مناسبی برای شیوع احتمالی این ویروس داشت.

پرزیدنت ترامپ در یک نشست تجاری در دهلی نو گفت: «ما برای ۲.۵ میلیارد دلار [بودجه] درخواست دادیم که اگر اتفاقی افتاد آماده باشیم و همچنین به کشورهایی که تجهیزات لازم [برای مقابله با ویروس کرونا] را ندارند، کمک کنیم.»

دفتر بودجه کاخ سفید گفت که در صورت شیوع این ویروس در آمریکا این بودجه صرف هزینه توسعه واکسن، درمان، و تجهیزات محافظتی خواهد شد. ولی دموکرات‌ها می‌گویند که این مبلغ کم است.

چاک شومر پیشتر گفته بود: «تمام چراغ‌های قرمز خطر در حال چشمک زدن هستند. ما در آستانه یک همه‌گیری جهانی هستیم و دولت هیچ برنامه‌ای ندارد.»

درخواست این بودجه با افت هزار و هشتصد واحدی ارزش سهام «میانگین صنعتی داو جونز»، یک شاخص اقتصادی بازار آزاد، طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه همزمان بود.

گسترش سریع ویروس جدید که اقتصاد جهان را تهدید می کند بازار بورس را تکان داد. هرچند پرزیدنت ترامپ گفت که فکر می‌کند چین شیوع این بیماری را تحت کنترل دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG