لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۵

موزه جنگ قاتل درختان جنگل نهارخوران


درختان قربانی بناهای تجاری
درختان قربانی بناهای تجاری
ویرانی جنگل نهارخوران استان گلستان به بهانه ساخت موزه جنگ، اعتراض دوستداران محیط زیست، مردم منطقه، شورای شهر گرگان و سازمان حفاظت از محیط زیست را در پی داشته است. مجلس شورای اسلامی هم هزینه ساخت موزه را از ردیف بودجه سال حذف کرد.

با این همه، مسئول ساخت موزه با اشاره به آغاز عملیات می گوید: با حمايت ارگان‌هايي مانند استانداري، دادستان و سپاه استان خاكبرداري‌ها آغاز شده که هزینه ساخت آن نیز از ردیف اعتبار تصویبی ریاست جمهوری تامین شده و موزه تا پایان سال آینده گشایش خواهد یافت.

ابوالحسن میرکریمی، مدیرکل بنیاد حفظ آثار جنگ استان گلستان مخالفان درخت زدایی در جنگل باستانی نهارخوران را «افرادی سودجو» نامیده که می خواهند روند ساخت موزه دفاع مقدس را در مجموعه جنگلی نهارخوران منتفی کنند.»
این رزمنده پیشین ، و مدیر کنونی این بنیاد وابسته به سپاه پاسداران، می افزاید دادستانی انقلابی، استانداری، و سپاه پاسداران استان پشتیبان ساختن این موزه اند. از این رو زیربناسازی این بنای سه طبقه آغاز شده است.

سخنگوی شورای شهر گرگان حمایت دولت از ساخت این موزه و صدور مجوز قطع درختان جنگل نهارخوران در حومه گرگان را تایید کرده و افزوده: قطع درختان از مدتی پیش آغاز شده است.
درخت زدایی جنگل های باستانی در استانی رخ می دهد که جنگل هایش پیش از این دچار حوادث ناخوشایندی همچون آتش سوزیهای پیاپی (گاه عامدانه) روبرو بوده است .رویدادهایی که همراه با سیل های پیاپی فرسایش خاک را در پی داشته است. یکی از زیان های ناشی از این سیل ها ویرانی اماکن مسکونی مردم منطقه است.

پارک جنگلی نهار خوران در جنوب گرگان هرسال میزبان هزاران گردشگر از سراسر ایران است. گردشگرانی که به گفته مدیر موزه جنگ، به دلیل برگزاری جشنهای آنچنانی، ارزش های مقدس را در منطقه زیرپا می گذارند.
اما دوستداران محیط زیست منطقه می گویند این بهانه ای بیش نیست تا به بهانه ساخت موزه جنگ به ساخت و ساز بناهای مسکونی و تجاری از جمله هتل و رستوران در دل جنگل نهارخوران، بپردازند.

رئیس شورای شهر گرگان با اشاره به ادامه بریدن درختان کهنسال جنگل نهارخوران می گوید اینان می گویند ما از هيات وزيران مجوز تخريب جنگل را گرفته ايم.

براساس کمیسیون مستندسازی دولت، ده هکتار از جنگل های چند میلیون ساله هیرکانی استان گلستان به ساخت موزه جنگ اختصاص داده شده و به این بنیاد اجازه داده شده برای تامین هزینه نگهداری موزه، بناهای تجاری کناره موزه را به بخش خصوصی اجاره دهد.

کار‌شناسان محیط زیست سازمان ملل متحد هشدار داده اند اگر نابودی جنگل‌های ایران با روند فعلی ادامه یابد، تا ۳۰ سال دیگر ایران هیچ جنگلی نخواهد داشت.
XS
SM
MD
LG