لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۶

وضعيت برنامه سپر موشکی آمريکا در اروپا


وضعيت برنامه سپر موشکی آمريکا در اروپا
وضعيت برنامه سپر موشکی آمريکا در اروپا

تحقيقات جديد حاکی از مشکلات فنی و مالی در برنامه سپر موشکی آمريکا در اروپاست. ايالات متحده آمريکا می خواهد برای مقابله با خطر موشکی ايران، سپر موشکی در اروپا مستقر کند. اما برخی گزارش ها حاکی است اين برنامه با موانع تکنولوژيک روبروست.

دشواری در تشخيص و رديابی موشک ها، از جمله موانع فنی بر سر برنامه سپر موشکی آمريکا در اروپا است. اين مشکلات در گزارش هايی منعکس شده که طی هفته های اخير از سوی هئيت مشاوره علمی وزارت دفاع آمريکا و نيز دفتر حسابدهی کنگره ايالات متحده، منتشر شد.

ايده استقرار سپر موشکی در اروپا ده سال پيش در دوران رياست جمهوری جورج بوش طرح شد. آمريکا و متحدان اروپايی اش همواره تاکيد کرده اند اين طرح برای مقابله با خطر موشکی ايران است. ولی مقام های روسيه با استقرار سپر موشکی آمريکا در اروپا مخالفت کرده اند و اين طرح را در تقابل با امنيت روسيه می دانند.

در سال ۲۰۰۹ باراک اوباما با ايجاد تغييراتی در طرح اوليه سپر موشکی، هدف جديد طرح را مقابله با خطر موشک های ميانبرد ايران دانست و با خوشبينی از کارايی سپر موشکی آمريکا، سخن گفت.

باراک اوباما گفته بود: ما پيشرفت های مشخص و قابل اعتمادی در خصوص فن آوری دفاع موشکی بدست آورده ايم. روش جديد ما فن آوری کارا و به صرفه ای را به کار خواهد گرفت تا با تهديدهای کنونی مقابله کند.

اما اکنون گزارش های نهادهای مرتبط با پنتاگون و کنگره آمريکا، ترديدهايی را در خصوص تکنولوژی به کاررفته در سپر موشکی آمريکا، برانگيخته است. بر اساس اين گزارش ها، رادارهای سپر موشکی، توان لازم برای رديابی موشک های ميانبرد را نخواهند داشت و گيرنده ها از دقت لازم برای تشخيص موشک ها برخوردار نخواهند بود.

جمهوريخواهان هم که همواره منتقد سياست های دفاعی باراک اوباما بوده اند، برنامه زمانبندی رييس جمهوری آمريکا را غيرواقع بينانه ارزيابی کرده اند.

مايکل ترنر، عضو جمهوريخواه مجلس نمايندگان آمريکا و رييس يکی از کمسيون های امنيتی مجلس، گفته است به نظر نمی رسد برنامه ای که از سوی رييس جمهوری پيگيری شده با وعده های وی برای بالابردن امنيت ملی آمريکا، هماهنگ باشد.

اما مقام های دولت آمريکا همچنان با اطمينان از طرح سپر موشکی اين کشور در اروپا سخن می گويند. به گزارش اسوشيتد پرس، يکی از سخنگويان سازمان دفاع موشکی آمريکا با رد يافته های اخير گفته است رادارهای سپر موشکی آمريکا به اندازه کافی قدرتمند هستند تا موشک های ميانبرد را رديابی کنند و آمريکا قصد دارد در برنامه ای ۹ ساله، قدرت رديابی رادارها را با استفاده از فن آوری ماهواره ای، افزايش دهد.

XS
SM
MD
LG