لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۱:۰۹

سرخط خبرها

کنگره جزئیایی از پیشنویس بودجه ۷۵۰ میلیارد دلاری سال ۲۰۲۰ آمریکا را علنی می‌کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - «کمیته نیروهای مسلح سنای ایالات متحده» از پیش نویس لایحه ۷۵۰ میلیارد دلاری سیاست دفاعی پرده برداشته است که اجازه تولید بیشتر جت های «اف ۳۵» شرکت «لاکهید مارتین» را داده و در صورتی که آنکارا خرید سیستم دفاع موشکی «اس ۴۰۰» روسیه را دنبال کند، عملا به مشارکت ترکیه در برنامه «اف ۳۵» پایان می دهد.

«کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان ایالات متحده» که در کنترل دموکرات ها قرار دارد در هفته های پیش رو نسخه خود را ارائه خواهد داد که پیش از تصویب باید با نسخه سنای تحت کنترل جمهوریخواهان یکی شود.

این لایحه تشکیل «نیروی فضایی» را به عنوان واحدی جداگانه ولی بخشی از «نیروی هوایی آمریکا» تائید کرده است.

نماینده آمریکایی ویژه ای هم تعیین می شود تا به وضعیت اعضای سابق داعش که در بازداشتگاه هایی در سوریه هستند، رسیدگی کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

اعظم خضری جوادی از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر به زندان و شلاق محکوم شد

اعظم (نسرین) خضری جوادی یکی از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران

اعظم خضری جوادی یکی از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران از سوی دادگاه انقلاب به هفت سال زندان و ۷۴ ض ربه شلاق محکوم شد.

کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران روز دوشنبه ۲۸ مرداد گزارش داد که اعظم (نسرین) خضری جوادی یکی از اعضای اتحادیه آزاد کارگران و یکی از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر، از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب بابت اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت کشور»، «تبلیغ علیه نظام» و «اخلال در نظم عمومی» مجموعا به هفت سال زندان و ۷۴ ضربه شلاغ محکوم شده است

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات خانم خضری جوادی در تاریخ ۱۵ مردادماه سال جاری برگزار شده است و بر اساس حکم صادر شده، این فعال کارگری به احکام تکمیلی مانند «محرومیت استفاده از گوشی هوشمند و اقلام مشابه» و «ممنوعیت عضویت در احزاب و گروه‌ها و دستجات سیاسی و اجتماعی» نیز محکوم شده است.

این فعال کارگری و کارگر بازنشسته تجهیزات پزشکی و بازنشسته تأمین اجتماعی روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت در تجمع روز جهانی کارگر مقابل مجلس شورای اسلامی بازداشت و روز چهارشنبه ۸ خرداد ، پس از ۲۹ روز بازداشت با تودیع وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان قرچک ورامین آزاد شد.

پس از بازداشت گروهی از شهروندان و فعالان مدنی در روز جهانی کارگر، صفحه فارسی توئیتر وزارت خارجه آمریکا در پیامی از بازداشت فعالان کارگری ایران در روز جهانی کارگر انتقاد کرد.

وزارت خارجه آمریکا گفته است که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا ۲۰ روز بعد از خروج رسمی از پیمان موشکی با روسیه یک فروند موشک کروز را آزمایش کرد

جزیره «سن نیکولاس» کالیفرنیا در صد کیلومتری شهر لس آنجلس در اقیانوس اطلس قرار دارد.

ایالات متحده یک موشک کروز میانبرد را در کالیفرنیا آزمایش کرد. این نخستین آزمایش موشکی آمریکا بعد از خروج از پیمان منع موشک‌های میان‌برد هسته‌ای با روسیه موسوم به آی‌ان‌اف (INF) است.

سی‌ان‌ان در گزارش این آزمایش به بیانیه وزارت دفاع ایالات متحده استناد کرد و نوشت این موشک در جزیره «سن نیکولاس» کالیفرنیا از سکوی پرتاب متحرک زمینی خود شلیک شده و پس از طی حدود پانصد کیلومتر به هدف اصابت کرده است.

سرهنگ کارلا گلیسون، از مقام‌های وزارت دفاع آمریکا، اظهار داشت: «فعلا در حال ارزیابی نتایج این آزمایش هستیم.»

ایالات متحده ابتدای مرداد به طور رسمی از پیمان «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» با روسیه خارج شد.

ایالات متحده پیشتر بارها روسیه را به نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد متهم کرده بود.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در سال ۱۹۸۷ و در دوران جنگ سرد بین میخائیل گورباچف، رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی، و رونالد ریگان، رئیس جمهوری وقت آمریکا، امضا شده بود و بر اساس آن، توسعه و کاربرد تمام موشک های هسته ای و غیرهسته ای کوتاه و میان برد، به استثنای موشک های دریایی، منع می شد. اما نقض مکرر این پیمان توسط روسیه سرانجام موجب شد که ایالات متحده از آن خارج شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

محمد تقی فلاحی یک معلم دیگر عضو کانون صنفی معلمان به زندان و شلاق محکوم شد

محمدتقی فلاحی، از اعضای کانون صنفی معلمان

محمدتقی فلاحی، دبیرکل کانون صنفی معلمان تهران، از سوی دادگاه به هشت ماه زندان و ۱۰ ضربه شلاق محکوم شد.

«حسین تاج» وکیل «محمدتقی فلاحی» از اعضای کانون صنفی معلمان با انتشار متنی در حساب توئیتری خود نوشت که محمد تقی فلاحی از بابت اتهام «اخلال در نظم» به تحمل ۸ ماه زندان و ۱۰ ضربه شلاق محکوم شده، که این حکم به مدت سه سال به تعلیق درآمده است.

به گفته این وکیل دادگستری، این حکم روز دوشنبه ۲۷ مرداد به آقای فلاحی ابلاغ شده است.

محمدتقی فلاحی روز ۱۲ اردیبهشت در آخرین دقایق تجمع مسالمت‌آمیز روز معلم ایران پس از خواندن قطعنامه پایانی تجمع که موضوع آن مربوط «مطالبات صنفی معلمان و خواسته‌‌های آنها از دولت» بوده است به همراه «رسول بداقی» یکی دیگر از اعضای کانون صنفی معلمان توسط ماموران لباس شخصی بازداشت شد.

این فعال حقوق صنفی، ۶ روز پس از بازداشت در تاریخ ۱۸ اردیبهشت با تودیع قرار به صورت موقت و تا پابان مراحل دادرسی از زندان آزاد.

این اولین بار نیست که برای معلمان در ایران احکام زندان و شلاق صادر می‌شود، اواسط تیر ماه سال جاری نیز حمید رحمتی، از اعضای کانون صنفی معلمان اصفهان، از سوی شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو شهرضا به سه سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت ۲ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده است.

همچنین اواخر فروردین، «عطااللە احسنی» معلم ساکن دیواندرە، از سوی دادگاه کیفری این شهرستان به هفت سال زندان محکوم شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرونده «میترا استاد» در قدم‌های پایانی؛ ادعای جدید وکیل سابق نجفی: اسلحه دیگری برای قتل استفاده شد

در حالی که پرونده محمدعلی نجفی درباره قتل میترا استاد، با بخشش او توسط خانواده مقتول، به پایان نزدیک می شود، وکیل پیشین آقای نجفی می‌گوید که میترا استاد با اسلحه آقای نجفی به قتل نرسیده است.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل آقای نجفی در پرونده قتل همسرش که در ادامه کار از وکالت او برکنار شد، دوشنبه ۲۸ مرداد در گفت و گویی که در وبسایت روزنامه رسالت منتشر شد، اعلام کرد که در صحنه قتل خانم استاد ۹ گلوله از دو اسلحه شلیک بود، اما پوکه های چهار گلوله نبود.

او گفت: «اسلحه آقای نجفی که مجوز آن را از سازمان قضایی نیروهای مسلح گرفته بود، یک کلت ۷۶۵ بود؛ اما اسلحه ای که خانم استاد آن به قتل رسید یک اسلحه ۹ میلیمتری بود. وقتی از آقای نجفی پرسیدم چطور چنین چیزی ممکن است، گفت که نمی داند.»

به گفته آقای طباطبایی، آقای نجفی با وجود این تناقضات و ابهام‌ها، اصرار داشت که مرتکب قتل شده است.

میترا استاد، همسر دوم محمدعلی نجفی، روز سه‌شنبه ۷خرداد با شلیک گلوله به قتل رسید. ساعاتی پس از انتشار این خبر محمدعلی نجفی به قتل همسرش اعتراف کرد، اما گفت «من به قصد کشتن نرفتم و می‌خواستم بترسانمش.»

او با اذعان به اختلاف شدید با میترا استاد گفت که یکی از «نهادهای امنیتی» سخنان او را شنود می‌کرد و در اختیار همسر دومش قرار می‌داد. ادعایی که وزارت اطلاعات آن را تکذیب کرد.

دادگاه اتهام قتل عمد از سوی نجفی را «محرز» دانست و با توجه به تقاضای خانواده مقتول، حکم به قصاص نجفی داد، با این حال با بخشش شاکیان اجرای حکم قصاص منتفی شد. پیش بینی می شود محمدعلی نجفی از نظر جنبه عمومی جرم قتل، تنها با محکومیت چندساله زندان مواجه شود.

محمدعلی نجفی، سیاستمدار سرشناس ایرانی که پس از انقلاب در سمت‌های مختلف از وزارت تا معاونت ریاست جمهوری فعالیت کرد، بیش از یک سال پیش از شهرداری تهران کناره گیری کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک سریال انیمیشن حادثه‌ای با محوریت «الویس پریسلی» تولید می‌شود

شبکه اینترنتی نتفلیکس از آغاز تولید یک سریال انیمیشن جدید با عنوان «مأمور کینگ» (به انگلیسی: Agent King) که شخصیت اصلی آن «الویس پریسلی» خواننده فقید آمریکایی است، خبر داد.

به نوشته نشریه «ورایتی»، پدید آورندگان اصلی این سریال حادثه ای و طنزآمیز، «پریسیلا پریسلی» همسر الویس پریسلی که پیش از مرگ الویس از او جدا شد و «جان ادی» هستند که با همکاری چند شرکت فیلمسازی، مأمور کینگ را تولید می کنند.

در این مجموعه، الویس پریسلی خواننده‌ای است که از طرف دولت برای مبارزه علیه گروهی موسوم به «نیروهای تاریکی» دعوت می‌شود. او با هدف خدمت به کشور این درخواست را می پذیرد و در تقش یک مأمور مخفی درگیر ماجراهای مختلفی می شود.

به نوشته نشریه «ورایتی» پریسیلا پریسلی درباره این سریال می گوید: «الویس پریسلی از دوران نوجوانی رویای ابرقهرمانی، مبارزه با تبهکاران، و نجات دادن جهان را در سر داشت. حالا سریال مامور کینگ این رویای او را محقق می کند.»

خبر آغاز این پروژه هنری در چهل و دومین سال درگذشت «الویس پریسلی» سلطان سبک «راک اند رول» اعلام می شود و نتفلیکس امیدوار است با پخش این سریال، رضایت خاطر طرفداران این اسطوره موسیقی را جلب کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وداع با یک یخچال طبیعی از بین‌رفته در ایسلند؛ آیندگان خواهند فهمید بشر با تغییرات اقلیمی چه کرد

شماری از دانشمندان، مقامات دولت ایسلند، و فعالان محیط زیست در مراسمی گرد هم آمدند و با یخچال طبیعی «اکجوکول» بدرود گفتند.

این در واقع یک مراسم یادبود نمادین بود که با شعر، سخنرانی، و لحظه ای سکوت به زیبایی برپا شد.

مرگ این یخچال طبیعی در سال ۲۰۱۴ اعلام شده بود؛ ولی گواهی فوت نمادین آن تازه صادر شده است.

گستره این یخچال طبیعی حدود ۱۵ کیلومتر مربع بود و آب پاکیزه ساکنان منطقه را تأمین می کرد.

مری رابینسون، رئیس جمهور پیشین ایرلند در سخنانش گفت «مرگ نمادین یک یخچال طبیعی هشداری به ما است برای اینکه اقدامی انجام دهیم.»

این، نخستین یخچال طبیعی ایسلند بود که ذوب شد اما به گفته کاترین یاکوبسدوتیر، نخست وزیر ایسلند، تمامی توده‌های یخی این کشور طی ۲۰۰ سال آب خواهند شد.

خانم یاکوبسدوتیر گفت زمانی برای از دست دادن نیست و نتیجه بحران اقلیمی را داریم مشاهده می کنیم.

در این مراسم یادبود، لوحی برای «اکجوکول» ساخته شده است که میزان دی اکسید کربن را اندازه گیری می کند. بر روی این لوح پیامی برای نسل آینده حک شده است که می گوید: «این لوح یادبود برای این است که بگوییم ما از آنچه در حال رخ دادن است و اقداماتی که باید صورت گیرد آگاه هستیم. تنها شما خواهید دانست که آیا [در انجام آن اقدامات] موفق بوده ایم یا نه.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نفتکش ایرانی بعد از ترک جبل الطارق، به جای سوریه به سمت یونان حرکت کرد

نفتکش ایرانی «گریس ۱»، که اخیرا نام خود را به «آدریان دریا ۱» تغییر داده است، جبل‌الطارق را ترک و به سمت یونان حرکت کرده است.

به گزارش رویترز، کشتی «آدریان دریا ۱» براساس اطلاعاتی که از سوی سایت‌های ردیابی مسیر حرکت کشتی‌ها منتشر شده، به سمت بندر کالاماتا در یونان حرکت می‌‌کند.

این نفتکش حدود یک ماه و نیم پیش از سوی ماموران نیروی دریایی بریتانیا و مقام‌های دولت محلی جبل‌الطارق به دلیل نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف شده بود.

دادگاهی در جبل‌الطارق هفته گذشته حکم رفع توقیف این نفتکش را صادر کرد. جبل‌الطارق اعلام کرده است که مقام‌های جمهوری اسلامی تضمین داده‌اند این کشتی به سمت سوریه حرکت نخواهد کرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی همواره گفته‌اند که مقصد این کشتی سوریه نبوده است. آن‌ها همچنین دادن تضمین درباره مقصد این کشتی را رد می‌کنند.

براساس گزارش‌ها این نفتکش حامل دو میلیون بشکه نفت ایران بود. مقام‌های جبل‌الطارق در زمان توقیف این نفتکش گفته بودند «شواهد محکمی» دارند که نشان می‌دهد این نفتکش عازم سوریه بود.

پس از رفع توقیف این نفتکش، دولت بریتانیا به ایران هشدار داد به تضمین‌هایی که در مورد نفتکش گریس۱ و محموله آن به دولت جبل‌الطارق داده و موجب آزادی آن شده است، پایبند بماند و هشدار داد که بریتانیا به جمهوری اسلامی ایران یا هیچکس دیگری اجازه نخواهند داد تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه حکومت سوریه را زیر پا بگذارد.

وزارت خارجه آمریکا نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور خدمه نفتکش ایرانی گریس-۱ را به دلیل آن‌که مشغول کمک به سپاه پاسداران و انتقال نفت به سوریه بودند، تحریم خواهد کرد.

ایالات متحده همچنین روز جمعه گذشته با استناد به تحریم‌های آمریکا و مبارزه با پولشویی و تروریسم، دستور توقیف این نفتکش ایرانی و محموله آن را صادر کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فساد در ایران| مدیرعامل ایران‌خودرو به دلیل «افزایش عمدی قیمت‌ها» برکنار شد

هاشم یکه‌زارع مدیرعامل برکنار شده ایران‌خودرو

در حالی که پیشتر برخی از نمایندگان مجلس از وجود فساد در شرکت‌های خودروسازی ایران خبر داده بودند، سخنگوی دولت نیز گفت که مدیرعامل ایران‌خودرو برکنار شده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت، روز دوشنبه ۲۸ مرداد به نقل از وزیر صنعت معدن و تجارت ایران اعلام کرد که «هاشم یکه‌زارع» از مدیرعاملی ایران‌خودرو برکنار شده و «عباس علی‌آبادی» جایگزین او خواهد شد.

ربیعی دلیل برکناری مدیرعامل ایران‌خودرو را افزایش دادن قیمت‌ها عنوان کرده و گفت که او «به صورت عمدی و بدون هماهنگی» قیمت محصولات این شرکت را افزایش داده است.

برکناری مدیرعامل ایران‌خودرو در شرایطی است که ماه‌ها است بازار آشفته خودرو با افزایش قیمت‌ها روبرو است. در روزهای گذشته هم سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از وجود «فساد کلان» و «مافیای قدرت» در صنعت خودروسازی خبر داده بود.

سرنوشت شرکت سایپا به عنوان یکی دیگر از شرکت‌های خودرو سازی ایران نیز بی شباهت به ایران‌خودرو نیست، به طوری که اخیرا خبر بازداشت تعدادی از مدیران شرکت سایپا و مدیران نمایندگی های این شرکت منتشر و اعلام شد که «جواد سلیمانی» مدیر عامل سایپا نیز از ماه‌ها پیش ممنوع الخروج است.

این درحالی است که بهرام پارسایی، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، گفته بود که شرکت های سایپا و ایران‌خودرو باید اعلام ورشکستگی کنند.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حکم ۱۰سال زندان «ارس امیری» در دادگاه تجدیدنظر تایید شد

ارس امیری در اسفند۹۶ بعد از ورود به ایران توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد

دادگاه تجدید نظر، حکم ۱۰ سال زندان «ارس امیری» دانشجو و کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا را عینا تایید کرده است.

محسن عمرانی پسرخاله ارس امیری با اعلام این خبر در صفحه توئیتر خود نوشت که «بعد از گذشت سه ماه از صدور حکم دادگاه بدوی ارس، بدون حضور متهم و وکیل، حکم دادگاه بدوی تایید شد (۱۰ سال) و دو سال هم بعد اون ممنون الکار و ممنوع الخروج شد!»

ارس امیری کارمند شورای فرهنگی بریتانیا که بارها برای ملاقات با اعضای خانواده خود به ایران سفر کرده بود، اسفند سال ۹۶، پنج روز بعد از ورود به ایران، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از مدتی در سال ۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

این دانشجوی ایرانی دانشگاه کینگستون بریتانیا پس از آزادی بار دیگر در شهریور ۱۳۹۷ بازداشت و اردیبهشت ماه سال جاری به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

طی سال‌های اخیر چند ایرانی مقیم بریتانیا پس از سفر به ایران بازداشت شده‌اند. از جمله نازنین زاغری که حدود سه سال پیش هنگام بازگشت به لندن توسط ماموران سپاه به همراه دختر خردسالش در فرودگاه امام تهران بازداشت و از سوی دادگاه به ۵ سال زندان محکوم شد.

بازداشت دوتابعیتی‌ها در ایران سابقه دار است و تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

در حال حاضر علاوه بر ارس امیری و نازنین زاغری رتکلیف، چندین تن از شهروندان آمریکایی و غیرآمریکایی - از جمله سیامک و باقر نمازی، مایکل وایت، و ژیو وانگ - در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اعتراض زنان به وضعیت زندان قرچک ورامین؛ افزایش خودزنی و خوردن فله‌ای قرص آرامبخش

سالن زندان قرچک ورامین (شهرری) که گفته می شود قبلا سوله مرغداری بوده و حالا بیش از هزار زن در آن زندانی هستند.

حدود ۲۰۰ تن از زندانیان زن زندان قرچک ورامین در اعتراض به وضعیت بهداشتی و معیشتی در این زندان نامه‌ای به مدیر کل زندان‌های استان تهران نوشتند.

در این نامه که شنبه ۲۶ مرداد در برخی از وبسایت های مدافع حقوق بشر منتشر شد، زندانیان خطاب به حشمت‌الله حیات‌الغیب نوشتند که وضعیت غذای زندان بسیار نامناسب است، آب آشامیدنی کم است، و زندانیان ناچار به خرید پوشاک گران و بی‌کیفیت فروشگاه زندان هستند.

این زندانیان در نامه خود با اعلام اینکه دیگر توان رفع نیازهای معیشتی و بهداشتی خود را ندارند، نوشته‌اند: «عده ای از ما به دلیل همین فشارهایی که دیده نمی شود دست به خودزنی، خوردن مشت مشت قرص برای آرامش روان[،] قرض گرفتن، [و] به اجبار تن به انجام کارهای دیگران دادن [زده] ایم.»

زندانیان همچنین اعلام کردند که «چون همان غذای بی‌کیفیت مدتی است به میزان کافی داده نمی‌شود» از دریافت غذا در روز شنبه خودداری کردند.​

در روزهای گذشته همچنین عاطفه رنگریز، فعال کارگری و یکی از زندانیان زن در زندان قرچک ورامین، در نامه‌ای با انتقاد از وضعیت این زندان نوشته بود: «به قولی قرچک نام مستعار جهنم است.»

یک زندانی سابق زندان قرچک، پیش از این در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت: «هیچ قانونی در زندان قرچک وجود ندارد و هیچ زندانی از حقوق اولیه خود به عنوان یک زندانی برخوردار نیست. ماموران زندان به خودشان اجازه می‌دهند که به زنان زندانی فحاشی کنند و یا آنها را مورد تحقیر قرار دهند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پلیس ترکیه ۴۱۸ نفر را به اتهام رابطه با حزب کارگران کردستان بازداشت کرد

پلیس ترکیه اعلام کرد ۴۱۸ نفر را در شهرهای مختلف این کشور و به اتهام رابطه با حزب کارگران کردستان، پ.ک.ک، بازداشت کرده است.

به گزارش رویترز، وزارت کشور ترکیه در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که این ۴۱۸ نفر در ۲۹ استان مختلف ترکیه بازداشت شده‌اند.

به گفته پلیس ترکیه عملیات بازداشت افرادی که با «گروه‌های تروریستی» در ارتباط هستند، هم‌چنان ادامه دارد.

وزارت کشور ترکیه صبح امروز هم اعلام کرده بود که شهرداران سه شهر این کشور به اتهام رابطه با حزب کارگران کردستان از سمت خود برکنار شده‌اند.

عدنال میزراکل شهردار دیاربکر، احمد ترک شهردار ماردین و بدیا اوزگوکچه شهردار وان، شهردارانی هستند که از سمت خود کنار گذاشته شده‌اند.

هر سه این افراد در جریان انتخابات ۳۱ مارس ۲۰۱۹ ترکیه به عنوان شهردار انتخاب شده بودند.

ترکیه چند سال پیش هم برخی شهرداران شهرهای کردنشین این کشور را به اتهام رابطه با حزب کارگران کردستان برکنار کرده بود.

ترکیه حزب کارگران کردستان را یک گروه تروریستی می‌داند. دولت ایالات متحده نیز نام پ‌ک‌ک را در اکتبر ۱۹۹۷ به فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی اضافه کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وقوع چند انفجار در افغانستان باعث زخمی شدن ده‌ها نفر شد

به دنبال رخ دادن چندین انفجار در شهر جلال‌آباد در افغانستان، ده‌ها نفر زخمی شده‌اند.

به گزارش رویترز، این انفجارها هم‌زمان با برگزاری جشن‌های صدمین سالگرد استقلال افغانستان رخ داده است.

این انفجارها در رستوران‌ها و میدان‌های شهر رخ داده است. گفته می‌شود نزدیک به ده بمب منفجر شده است.

به گفته مقام‌های پلیس این انفجارها تاکنون باعث زخمی شدن ۳۴ نفر شده است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله‌ها را به عهده نگرفته است. اما هر دو گروه طالبان و دولت اسلامی (داعش) در این منطقه عملیات انجام می‌دهند.

آخر هفته گذشته و بر اثر بمب‌گذاری در یک مراسم عروسی ۶۳ تن کشته شده و ۲۰۰ نفر هم زخمی شده بودند. گروه دولت اسلامی مسئولیت آن‌ حمله را به عهده گرفته بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

عباس واحدیان شاهرودی یکی دیگر از امضاء کنندگان بیانیه استعفای خامنه‌ای بازداشت شد

عباس واحدیان شاهرودی و دخترش هنگامه

در ادامه بازداشت برخی امضاء کنندگان بیانیه درخواست استعفای رهبر جمهوری اسلامی، این‌بار گزارش‌ها حاکی از بازداشت «عباس واحدیان شاهرودی» یکی دیگر از این امضاء کنندگان است.

کانال رسمی تلگرام ۱۴ تن از فعالان مدنی و سیاسی داخل ایران، این خبر را تایید کرده و نوشت که ماموران امنیتی شامگاه روز یکشنبه با حضور در منزل «عباس واحدیان شاهرودی» یکی از امضا کنندگان بیانیه موسوم به ۱۴ نفر با «ضرب‌و‌شتم وی در برابر دیدگان خانواده»، آقای شاهرودی را بازداشت و به مکان نامعلوم منتقل کردند.

رضا مهرگان یکی دیگر از امضا‌کنندگان نامه درخواست استعفا از آیت الله خامنه‌ای نیز در این باره در حساب توییتری خود نوشت که او پس از بازداشت به «اطلاعات مشهد» منتقل شده است.

چندی پیش نیز گروهی از فعالان سیاسی که در اعتراض به حکم ۱۳ سال زندان برای «کمال جعفری یزدی» از امضاکنندگان بیانیه استعفای خامنه ای مقابل دادگستری مشهد تجمع کرده بودند، توسط پلیس و نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

حوریه فرج زاده، جواد لعل محمدی، محمد حسین سپهری و عبدالرسول مرتضوی، فاطمه سپهری، پوران ناظمی، هاشم خواستار و محمد نوریزاد از جمله افرادبازداشت شده هستند که پیشتر بیانیه ۱۴ نفره درخواست استعفای خامنه‌ای را امضاء کرده بودند و پیش از این نیز برخی از آن‌ها تهدید به قتل شده بودند.

وزارت خارجه آمریکا می گوید رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی و نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

در ایران هر گونه انتقاد از رهبر جمهوری اسلامی با محکومیت سخت مجازات می شود.

برخورد با نویسندگان نامه درخواست استعفای خامنه ای در حالی است که چند هفته پس از امضای این نامه، رضا مهرگان هم یکی از امضاکنندگان آن، با انتشار ویدئویی در شبکه های اجتماعی اعلام کرد که توسط افراد ناشناس با شوکر مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

انفجار تانکر حمل سوخت در اوگاندا باعث مرگ دست‌کم ۱۰ نفر شد

وقوع یک تصادف و به دنبال آن انفجار یک تانکر حمل سوخت در اوگاندا، باعث مرگ دست‌کم ۱۰ نفر شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، پلیس اوگاندا اعلام کرد که این حادثه در منطقه‌ای در غرب این کشور رخ داده است.

براساس اطلاعیه پلیس، این حادثه پس از آن رخ داد که این تانکر کنترل خود را از دست داد و به دو ماشین دیگر برخورد کرد. براساس آن‌چه پلیس اعلام کرده، به دنبال این برخوردها، سه انفجار کوچک هم رخ داد و چندین مغازه دچار آتش‌سوزی شدند.

پلیس و نیروهای امدادی تاکنون اجساد ۹ نفر را از محل حادثه خارج کرده و قرار است آزمایش‌های تعیین هویت روی آن‌ها انجام گیرد. یک جسد هم هنوز در محل حادثه و زیر تانکر حمل سوخت باقی مانده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

 متهمان پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات به زندان محکوم شدند 

وکیل مدافع اولیای دم کشته شدگان حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد علوم تحقیقات، از محکوم شدن تمامی ۲۲ نفر متهم پرونده به زندان خبر داد.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه ۲۸ مرداد به نقل از حسام نواب صفوی در رابطه با جزییات حکم دادگاه پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد گفت که دادگاه کیفری دو تهران تمام ۲۲ متهم پرونده، از جمله پیمانکار دانشگاه آزاد، را به زندان محکوم کرده است و همچنین دانشگاه آزاد تا ۵ سال حق انتخاب مسئول ترابری دانشگاه را ندارد و این کار باید با نظارت دادستانی انجام شود.

این وکیل دادگستری با بیان این که این حکم قطعی نیست از بیان جزئیات آن خودداری کرده است.

در دی ماه سال گذشته و در پی واژگونی اتوبوس دانشجویان در محوطه دانشگاه علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد ۱۰ نفر کشته و بیش از ۲۰ نفر زخمی شدند.

پیش از این نیز دادستانی تهران «دانشگاه آزاد» و «پیمانکار» را مقصر حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان واحد علوم و تحقیقات اعلام کرده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شرکت ملی نفت چین واردات نفت را از ونزوئلا متوقف کرد

عکس از آرشیو

شرکت ملی نفت چین در ماه جاری میلادی واردات نفت خود را از ونزوئلا متوقف کرده است.

رویترز به نقل از «دو منبع ارشد ساکن پکن» - بدون ذکر نام - نوشت که شرکت ملی نفت چین تصمیم گرفته است واردات نفت را از ونزوئلا متوقف کند.

دلیل این تصمیم شرکت ملی نفت چین، تحریم‌های تازه ایالات متحده علیه ونزوئلا عنوان شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، پانزدهم مرداد ماه با صدور یک فرمان اجرایی حکم توقیف اموال و دارایی‌های دولت ونزوئلا را در ایالات متحده صادر کرده بود.

براساس این فرمان، علاوه بر مسدود شدن دارایی‌های ونزوئلا، هرگونه معامله با این نهادها، ممنوع شده است. همچنین نیکلاس مادورو رئیس جمهوری و خورخه آریزا وزیر امور خارجه ونزوئلا و همچنین برخی دستیاران مادورو تحریم شدند.

ایالات متحده پیشتر هم تحریم‌هایی علیه ونزوئلا وضع کرده بود، از جمله تحریم شرکت نفتی دولتی این کشور.

چند روز پس از صدور این فرمان اجرایی، جان بولتون مشاور امنیت ملی ایالات متحده، در صفحه توئیتر خود نوشته بود شرکت‌ها و افرادی که «از رژیم نامشروع نیکلاس مادورو در ونزوئلا حمایت کنند، می‌توانند تحت تحریم‌های آمریکا قرار بگیرند.»

خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا زمستان سال گذشته ضمن اعلام غیرقانونی بودن انتخابات برگزار شده در این کشور، براساس یک ماده قانون اساسی این کشور، خود را به عنوان رئيس جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد.

ایالات متحده و بیش از ۵۰ کشور جهان، از جمله اتحادیه اروپا و برخی کشورهای آمریکای لاتین، ریاست جمهوری موقت گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند.

در مقابل کشورهایی چون روسیه، کره شمالی، روسیه و ایران از حامیان نیکلاس مادورو هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

زمزمه‌هایی از ممنوع شدن استفاده دوچرخه‌های «بیدود» برای زنان در تهران به گوش می‌رسد

رهبر جمهوری اسلامی دوچرخه سواری زنان را در اماکن عمومی و در معرض دید نامحرم، حرام دانسته بود.

برخی کاربران در شبکه های اجتماعی از محدودیت استفاده از دوچرخه‌های اپلیکیشن بیدود در تهران برای زنان خبر می دهند.

بنابر گزارش‌ها برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی، افرادی که قصد استفاده از دوچرخه‌های «بیدود» را دارند در روند ثبت نام و پس از تعیین جنسیت با «خطا» روبرو می‌شوند و قادر به ادامه ثبت نام این دوچرخه ها نیستند.

این کاربران نوشته اند که با تغییر جنسیت از زن به مرد مشکل ثبت نام نیز برطرف می‌شود و امکان کرایه این دوچرخه ها نیز وجود دارد.

شهرداری تهران با همکاری شرکتی خصوصی به نام «بیدود»، چندوقتی است که دوچرخه‌های کرایه‌ای را در نقاط مختلف پایتخت در اختیار شهروندان تهرانی قرار داده است .

حال در شرایطی گزارش‌ها درباره محدودیت جنسیتی برای کرایه دوچرخه در این نرم افزار منتشر شده که در سایت بیدود مشخصات کاربران این دوچرخه تنها «کلیه شهروندان بالای ۱۳ سال» عنوان شده است نه جنسیت.

گزارش‌های تایید نشده حاکی از نقش «برخی نهادها» در اعمال این محدودیت‌ها برای جلوگیری از استفاده زنان از این دوچرخه هاست.

تا کنون هیچ مرجع رسمی درباره علت وجود این محدودیت اظهارنظری نکرده است.

پیش از این نیز زنان در موضوعی مشابه با خطاهای نرم‌افزاری در زمان خرید بلیت فوتبال از سایت بلیت فروشی مواجه شده بودند که زیر نظر فدراسیون فوتبال است. موضوعی که پس از آن مشخص شد راهکاری برای جلوگیری از ورود زنان به استادیوم‌ها بوده است.

جمهوری اسلامی بارها مخالفت خود را با دوچرخه سواری و موتورسواری زنان اعلام کرده در حالی که در قانون هیچ ممنوعیتی برای این موضوع وجود ندارد.

اما پیش از این نیز آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در سال ۹۵ در پاسخ به پرسشی درباره دوچرخه سواری زنان، آن را در اماکن عمومی و در معرض دید نامحرم، حرام دانسته بود.

برخورد با دوچرخه سواری زنان در برخی از شهرهای ایران نیز افزایش یافته از جمله در اصفهان که پس از انتقاد امام جمعه اصفهان، دادستانی این استان، به نیروی انتظامی دستور داده است تا جلوی زنان دوچرخه سوار را بگیرد و دوچرخه آن‌ها را به پارکینگ منتقل کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دولت ترکیه شهرداران سه شهر را به اتهام «عضویت در پ‌ک‌ک» برکنار کرد

عکس از آرشیو

دولت ترکیه شهرداران سه شهر را به اتهام حمایت از «گروه‌های تروریستی» و «نشر پروپاگانداری تروریستی» از سمت خود برکنار کرد.

به گزارش رویترز، دولت ترکیه شهرداران سه شهر«دیاربکر»، «وان» و «ماردین» را برکنار و در حال حاضر اداره امور این شهرها را به استانداران سپرده است.

وزارت کشور ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرده است که این افراد دارای «جرایم» مختلفی بوده‌اند، از جمله «عضویت در گروه تروریستی پ‌.ک‌.ک و نشر پروپاگاندای تروریستی».

هر سه شهردار برکنار شده از اعضای حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) هستند.

حزب حاکم ترکیه در انتخابات چند ماه پیش، در سه شهر بزرگ استانبول، ازمیر و آنکارا شکست خورد. برخی تحلیل‌گران یکی از دلایل این شکست را استراتژی حزب دموکراتیک خلق‌ها در عدم معرفی نامزد در برخی شهرها عنوان کرده بودند.

منتقدان این حزب همواره آن را به داشتن رابطه با حزب کارگران کردستان، پ.ک.ک، متهم می‌کنند.

ترکیه حزب کارگران کردستان را یک گروه تروریستی می‌داند. دولت ایالات متحده نیز نام پ‌ک‌ک را در اکتبر ۱۹۹۷ به فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی اضافه کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

 پس از بخشیده شدن قصاص| «محمدعلی نجفی» به حکم دادگاه علیه خود اعتراض کرد

محمدعلی نجفی به قتل میترا استاد همسرش اعتراف کرده بود.

علی رغم بخشش قصاص «محمدعلی نجفی» از سوی خانواده «میترا استاد»، این متهم به صدور حکم دادگاه علیه خود اعتراض کرده است.

خبرگزاری تسنیم روز دوشنبه ۲۸ مرداد به نقل از یک منبع آگاه نوشت که محمدعلی نجفی متهم این پرونده به صدور حکم دادگاه علیه خود اعتراض کرده است و این پرونده برای رسیدگی به دیوانعالی کشور ارجاع می‌شود.

اشاره نشده است اعتراض نجفی به کدام بخش حکم صادره است.

پیش از این برادر میترا استاد در ۲۳ مرداد اعلام کرده بود که خانواده خانم استاد، محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران که به جرم قتل همسر دوم خود، به قصاص محکوم شده بود، را بخشیده‌اند.

با توجه به رضایت شاکیان، پیش بینی می شود محمدعلی نجفی از نظر جنبه عمومی جرم قتل، تنها با محکومیت چندساله زندان مواجه شود.

میترا استاد، همسر محمدعلی نجفی، روز سه‌شنبه ۷خرداد با شلیک گلوله به قتل رسید. ساعاتی پس از انتشار این خبر محمدعلی نجفی به قتل همسرش اعتراف کرد.

پیش از این اتهامات آقای نجفی «قتل عمد» میترا استاد، «حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز» و «ایراد صدمه بدنی عمدی» با تقاضای اولیای دم مبنی بر قصاص اعلام شده بود.

در پی قتل میترا استاد، دادگاه اتهام قتل عمد از سوی نجفی را «محرز» دانسته و با توجه به تقاضای خانواده مقتول، حکم به قصاص نجفی داده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آسوشیتدپرس: ایالات متحده با رهبر حزب حاکم ونزوئلا تماس‌هایی داشته است

ایالات متحده به شکل مخفیانه با دیوسدادو کابیو، رهبر حزب حاکم ونزوئلا و از افراد نزدیک به نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور، تماس گرفته است.

آسوشیتدپرس به نقل از «یک مقام ارشد دولت ترامپ» - بدون ذکر نام - نوشت کابیو ماه گذشته در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، با فردی که در تماس نزدیک با دولت فعلی آمریکا است، دیدار کرده است. گفته می‌شود قرار است دیدار دومی هم انجام شود، اما هنوز این اتفاق رخ نداده است.

از کابیو به عنوان قدرتمندترین مرد ونزوئلا پس از مادورو یاد می‌شود.

به نوشته آسوشیتدپرس، این دیدار در حالی انجام شده است که مقام‌های بلندپایه دولت مادورو و متحدان نزدیک او، به دنبال تضمین‌هایی هستند که در صورت برکناری مادورو، محاکمه نخواهند شد.

کابیوی ۵۶ ساله از قدرتمندترین سیاست‌مداران ونزوئلا است و حوزه نفوذ خود را در دولت و نیروهای امنیتی گسترش داده است. او از سوی ایالات متحده به فساد گستره، قاچاق مواد مخدر و حتی تهدید به مرگ یک سناتور آمریکایی متهم است.

منبع آسوشیتدپرس گفته است که تماس‌های مشابهی با دیگر مقام‌های بلندپایه ونزوئلا گرفته شده است. ایالات متحده مایل است در جریان خواسته‌های آنان برای برکناری مادورو و انتقال قدرت قرار گیرد.

ونزوئلا در سال‌های اخیر با بحران‌های اقتصادی مختلف مواجه بوده و از زمستان گذشته بحران سیاسی هم در این کشور اوج گرفته است.

خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا زمستان سال گذشته ضمن اعلام غیرقانونی بودن انتخابات برگزار شده در این کشور، براساس یک ماده قانون اساسی این کشور، خود را به عنوان رئيس جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد.

ایالات متحده و بیش از ۵۰ کشور جهان، از جمله اتحادیه اروپا و برخی کشورهای آمریکای لاتین، ریاست جمهوری موقت گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند.

در مقابل کشورهایی چون روسیه، کره شمالی، روسیه و ایران از حامیان نیکلاس مادورو هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ پیش از بازگشت به کاخ سفید: ایران می‌خواهد مذاکره کند

پرزیدنت ترامپ در پایان تعطیلات تابستانی و قبل از حرکت از نیوجرسی به سمت واشنگتن با خبرنگاران گفتگو کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در بازگشت از تعطیلات ده روزه خود، به موضوع آزادی نفتکش ایرانی واکنش نشان داد.

پرزیدنت دونالد ترامپ که یکشنبه ۲۷ مرداد نیوجرسی را به مقصد واشنگتن ترک می‌کرد، در پاسخ به سوالی درباره رفع توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق گفت ایران می‌خواهد با واشنگتن مذاکره کند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «ایران می‌خواهد گفت‌وگو کند؛ ولی آنها واقعا نمی دانند چطور شروع کنند. ببینید، آنها مردمی بسیار باغرور هستند؛ اما اقتصاد آنها در حال سقوط است. تورم به بالاترین حد خود رسیده است. آنها وضعیت خیلی بدی دارند. آنها نمی توانند نفت‌شان را بفروشند. از زمان آغاز تحریم‌ها فروش نفت ایران کمتر هم شده است. حتی از آن چیزی که ما فکر می‌کردیم کمتر نفت می‌فروشند.»

اظهارات پرزیدنت ترامپ تنها چندساعت بعد از اعلام حرکت قریب‌الوقوع اَبرنفتکش ایران از جبل الطارق است.

ابرکشتی گریس۱ که میانه تیرماه به ظن قاچاق نفت به سوریه و به دلیل تحریم‌های اتحادیه اروپا توسط دولت جبل الطارق توقیف شده بود، هفته پیش رفع توقیف شد. رویترز روز یکشنبه ۲۷ مرداد گزارش داد این ابرنفتکش با تغییر نام به «آدریان دریا یک» جبل الطارق را ترک می‌کند.

پرزیدنت ترامپ در حالی روز یکشنبه از تمایل جمهوری اسلامی برای مذاکره با آمریکا گفت که روز جمعه گذشته نیز او در یک نشست انتخاباتی در شمال شرقی آمریکا گفت که جمهوری اسلامی و چین به دنبال توافق با ایالات متحده هستند.

پرزیدنت دونالد ترامپ که پنجشنبه شب ۲۴ مرداد برای سخنرانی در جمع هواداران خود به شهر منچستر در ایالت نیوهمشایر رفته بود، در بخشی از سخنرانی خود به ایران اشاره کرد و گفت: «شما دیدید که ما به فاجعه [توافق هسته‌ای] ایران خاتمه دادیم... ما به آنها ۱۵۰ میلیارد دلار پول دادیم [که] ۱.۸ میلیارد آن پول نقد بود. پول نقد! ... [اما در ازای آن] هیچ چیزی به دست نیاوردیم. آنها هم می‌خواهند توافق کنند. چین می‌خواهد توافق کند. و بگذارید به شما بگویم، که ایران هم می‌خواهد توافق کند؛ چون تحریم‌ها برای آنها خوب نیست و آنها از این مسئله خوشحال نیستند. باید ببینیم کار چطور پیش می‌رود؛ ولی کار در دست کاردان است.»

رئیس جمهوری ایالات متحده پنجشنبه ۱۷ مرداد در پیامی در حساب توئیتر خود نوشت: «ایران دچار مشکل اقتصادی جدی است. آنها در نهایت استیصال می‌خواهند با ایالات متحده صحبت کنند.»

پیش از این هم دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در جمع گروهی از هواداران خود گفته بود که جمهوری اسلامی ایران به شدت خواهان مذاکره برای رسیدن به یک توافق است.

پرزیدنت ترامپ پیش از این اعلام کرد که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، اما رهبر جمهوری اسلامی مذاکره با آمریکا را رد کرده است.

بعد از اینکه پرزیدنت ترامپ در هفته های اخیر چندبار گفت که قصد دارد به ایران کمک کند اما با افزایش تنش‌ها، او هفته پیش نسبت به مذاکره و توافق احتمالی با جمهوری اسلامی ابراز بدبینی کرد و گفت: «برایم سخت‌تر می‌شود که بخواهم با ایران مذاکره و توافق بکنم؛ چون آنها رفتار خیلی بدی دارند.»

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. ایران تهدید به بستن تنگه هرمز کرد و در دو حادثه نیز جمهوری اسلامی به خرابکاری در نفتکش های دیگر کشورها متهم شد. ایالات متحده شواهد حمله ایران به نفتکش ها در دریای عمان و همچنین حمله به پهپاد آمریکا در حریم بین المللی را به شورای امنیت سازمان ملل در ابتدای تیرماه گزارش کرد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است. برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اواخر تیرماه گفته بود که پرزیدنت ترامپ در رسیدن به هدف تعیین شده مبنی بر تغییر دادن رفتار رهبران جمهوری اسلامی ایران، مصمم و جدی است و ایران باید بسیار مراقب باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پلوسی: ما رابطه عمیق و دیرینه‌ای با اسرائیل داریم

بخش فارسی صدای آمریکا – رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده روز جمعه روابط ایالات متحده با اسرائیل را «عمیق و دیرینه‌» توصیف کرد و گفت که روابط آمریکا با اسرائیل می‌تواند در برابر آن چه که او ضعف پرزیدنت دونالد ترامپ و نخست وزیر بنیامین نتانیاهو خواند، مقاومت کند.

نانسی پلوسی در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «ما رابطه عمیق و دیرینه‌ای با اسرائیل داریم؛ [رابطه‌ای] که می‌تواند در برابر دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو تاب آورد ... ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که ضعف آنها مانعی در مسیر روابط رو به رشد ما باشد.»

اشاره خانم پلوسی به ممنوع کردن بازدید دو عضو کنگره آمریکا از اسرائیل است.

وی تصریح کرد که تعهد ایالات متحده به اسرائیل به رهبران دو کشور وابسته نیست. این اظهارات نشان می‌دهد ممانعت از ورود الهان عمر و رشیده طلیب به اسرائیل، کمک‌های خارجی آمریکا به این کشور را – که کنگره باید تصویب کند – مختل نخواهد کرد.

رئیس مجلس نمایندگان گفت که تصمیم دولت بنیامین نتانیاهو برای ممانعت از سفر از پیش برنامه‌ریزی‌شده این دو عضو مجلس نمایندگان به اسرائیل موجب «اندوه بسیار شدید» او شده است؛ اما افزود این باعث نمی‌شود که او به دیگر اعضای کنگره توصیه کند که از سفر به اسرائیل خودداری کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پژوهش جدید: آتشفشان‌های مدفون از دوره ژوراسیک در استرالیا کشف شد

یک پهنه گسترده آتشفشانی در استرالیا کشف شده است که به دوره ژوراسیک (دوره دایناسورها) باز می گردد. دانشمندان اکنون موفق شده‌اند تصویری از این شبکه آتشفشانی را که میلیون ها سال زیر زمین خاموش بوده اند، ترسیم کنند.

به گزارش سایت علمی «لایو ساینس»، بنا به یک مطالعه جدید این آتشفشان‌ها - حدود ۱۰۰ تا از آنها - بین ۱۸۰ تا ۱۶۰ میلیون سال گذشته شکل گرفته و مساحتی نزدیک به ۷,۵۰۰ کیلومتر مربع را پوشانده است.

این منطقه که در دوره ژوراسیک چشم اندازی گدازه ای بود، زیر صد ها متر سنگ، در حوضه‌های «کوپر» و «ارومانگا» - نواحی بیابانی‌ای که به خاطر نفت خیز بودن و داشتن گازهای طبیعی شهرت دارند – دفن شده است.

این شبکه آتشفشانی که احتمالاً در دوره ژوراسیک بسیار فعال بود، امروز خاموش است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نماینده آمریکا در امور افغانستان حمله داعش به یک مراسم عروسی در کابل را محکوم کرد

نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان روز یکشنبه ۲۶ مرداد حمله انتحاری گروه تررویستی داعش را به یک مراسم عروسی در غرب کابل محکوم کرد.

زلمی خلیل‌زاد در توئیتی نوشت: «ما داعش و حمله فجیع دیروز به یک تالار عروسی کابل را، که ده‌ها خانواده بی‌گناه افغان را کشت ... محکوم می‌کنیم.»

وی با تاکید بر لزوم تسریع روند صلح افغانستان گفت: «موفقیت در اینجا افغان‌ها را در موقعیت بسیار قوی‌تری برای شکست داعش قرار خواهد داد.»

پیشتر، واشنگتن پست روز جمعه ۲۵ مرداد گزارش داد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، قصد دارد در نشستی با حضور زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، آخرین تحولات مربوط به صلح افغانستان را بررسی کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

معترضان هنگ کنگی به دلیل اظهارات بازیگر چینی «مولان» خواستار تحریم فیلم شدند

«کریستال لیو ییفی»، بازیگر چینی تبار فیلم «مولان» از سرکوب معترضان توسط پلیس دولت هنگ‌کنگ دفاع کرده است.

در پی حمایت «کریستال لیو ییفی»، بازیگر چینی تبار فیلم «مولان» از سرکوب معترضان هنگ کنگی توسط پلیس این کشور، کارزار اینترنتی بزرگی برای تحریم محصول جدید شرکت دیزنی آغاز شده است.

تارنمای «رولینگ استون» در گزارشی به نقل از سی‌ان‌ان نوشته است که «لیو ییفی»، مشهور به کریستال، تصویری از روزنامه حکومتی «پیپلز دیلی» چین با عنوان «من از پلیس هنگ کنگ حمایت می کنم، حالا مرا بزن» را در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی «ویبو» بازنشر داده که اشاره آن به ضرب و شتم یک خبرنگار چینی در فرودگاه هنگ کنگ توسط معترضان است.

هر چند اظهارات لیو ییفی، بازیگر نقش اصلی فیلم مولان که گفته می‌شود شهروند آمریکا نیز هست، با واکنش های مثبتی در چین همراه شد، ولی اعتراضات زیادی را به ویژه در توئیتر به دنبال داشت و گروهی از کاربران با راه اندازی هشتگ «#مولان را تحریم کنید» (#BoycottMulan) خواستار تحریم این فیلم شدند.

شرکت دیزنی هنوز واکنش خاصی نسبت به این موضوع نداشته است و از پاسخگویی به رسانه ها خودداری می کند.

در هفته های اخیر سرکوب خشونت آمیز معترضین هنگ کنگی از سوی نیروهای ضد شورش با انتقادات زیادی در کشورهای مختلف جهان همراه بوده است.

دیزنی در سال ۱۹۹۸ انیمیشن مولان را روانه بازار کرد که بیش از سیصد میلیون دلار در گیشه فروخت و بسیار موفق بود.

فیلم جدید مولان ماه مارس سال آینده میلادی اکران می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

انیماتور ژاپنی برنده جایزه اسکار با جایزه افتخاری ویژه در لس آنجلس مورد تقدیر قرار می‌گیرد

هایائو میازاکی، خالق برخی از مشهورترین انیمیشن های ژاپنی، جایزه موسوم به «بینش خلاقه اسکلار» را که امسال برای دومین بار اعطا می شود، دریافت می‌کند.

به نوشته نشریه ورایتی، آقای میازاکی متولد توکیو است و آثار محبوب و تحسین شده زیادی از جمله «شهر اشباح»، «قصر متحرک هاول»، «پونیو»، و «نائوشکا از دره باد» را در کارنامه حرفه ای خود دارد.

او سه بار نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین انیمیشن بلند شده است و در سال ۲۰۰۳ این جایزه را برای «شهر اشباح» دریافت کرد.

جایزه افتخاری اسکار در سال ۲۰۱۴ به هایائو میازاکی اعطاء شد
جایزه افتخاری اسکار در سال ۲۰۱۴ به هایائو میازاکی اعطاء شد

در سال ۲۰۱۴، جایزه اسکار یک عمر دستاورد به این هنرمند ژاپنی تعلق گرفت.

این هنرمند و کارگردان ۱۰ فیلم بلند و ۱۱ مجموعه تلویزیونی تهیه کرده است.

او در دهه ۸۰ میلادی با همکارش ایسائو تاکاهاتا به آمریکا آمد تا روی انیمیشن «نیمو کوچولو» کار کند اما آنها با تهیه کننده دچار اختلاف شدند و به ژاپن برگشتند و استودیوی انیمیشن سازی «جیبلی» را پایه گذاری کردند.

در سال ۱۹۸۴، انیمیشن «نائوشکا از دره باد» ساخته «میازاکی» این استودیوی انیمیشن سازی را سر زبانها انداخت و آن را تبدیل به یکی از پردرآمدترین و مشهورترین استودیوهای انیمیشن سازی در ژاپن کرد.

جایزه بینش خلاقه اسکلار در مراسم شام «رایمن آرتس» در روز بیست و پنجم ماه اکتبر (سوم آبان) به این انیماتور برجسته ژاپنی اعطاء خواهد شد.

سازمان غیر انتفاعی «رایمن آرتس» از آقای میازاکی به عنوان کسی که به ارتقای هنر تصویری قصه‌گویی کمک و ژانر انیمیشن را متحول کرده، یاد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دانشمندان فسیل یک طوطی عظیم الجثه ماقبل تاریخ را کشف کردند

طوطی عظیم الجثه ماقبل تاریخ - نقاشی از براین چو، دانشگاه فلیندرز

دانشمندان یک طوطی عظیم الجثه را به فهرست جانوران ماقبل تاریخ اضافه کردند.

به گزارش رادیوی عمومی ملی «ان پی آر»، با مطالعه فسیل این جانور تخمین زده می‌شود که این طوطی عظیم الجثه قدی به اندازه یک کودک خردسال انسان داشته است.

دوران ما‌قبل تاریخ یا پیشاتاریخ اشاره به زمان پیش از ثبت و ضبط تاریخ و اختراع خط توسط انسان دارد.

پیشینه استخوان های فسیل شده این پرنده که توسط پژوهشگران استرالیایی در سال ۲۰۰۸ در نیوزیلند کشف شده بود، به ۱۶ تا ۱۹ میلیون سال پیش باز می گردد.

استخوان های این پرنده یک دهه دست نخورده در قفسه باقی مانده بود تا این که دانشمندان به تازگی آن را مطالعه کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جبل الطارق فشار آمریکا برای ادامه توقیف نفتکش ایرانی را رد کرد

ابرنفتکش ایرانی قصد دارد جبل الطارق را ترک کند.

بخش انگلیسی صدای آمریکا – مسئولان در جبل الطارق روز یکشنبه جدیدترین درخواست ایالات متحده برای عدم ترخیص نفتکش ایرانی که ماه پیش توقیف شده بود، را رد کردند.

بر اساس بیانیه‌ای که حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در بریتانیا، منتشر کرده است، انتظار می‌رفت این نفتکش که رفع توقیف شده یکشنبه شب جبل‌الطارق را ترک کند.

دولت جبل الطارق روز یکشنبه گفت اجازه رفع توقیف گریس-۱ را می‌دهد؛ زیرا تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران – که در جبل الطارق قابل اجرا هستند – به مراتب محدودتر از تحریم‌های ایالات متحده است.

واشنگتن در آخرین تلاش برای ممانعت از این کار، روز جمعه با استناد به تحریم‌های آمریکا و مبارزه با پولشویی و تروریسم، حکم توقیف این نفتکش ایرانی و محموله آن را صادر کرد.

نفتکش ایرانی گریس ۱ سیزدهم تیرماه سال جاری از سوی دولت محلی جبل‌الطارق و ماموران نیروی دریایی بریتانیا به دلیل نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه، توقیف شده بود. اما یک دادگاه در جبل‌الطارق روز گذشته حکم به رفع توقیف این نفتکش داد.

براساس گزارش‌ها این نفتکش حامل دو میلیون بشکه نفت ایران بود. مقام‌های جبل‌الطارق در زمان توقیف این نفتکش گفته بودند «شواهد محکمی» دارند که نشان می‌دهد این نفتکش عازم سوریه بود. مقام‌های جمهوری اسلامی اما این ادعا را تکذیب کرده بودند.

پس از رفع توقیف این نفتکش، دولت بریتانیا به ایران هشدار داد به تضمین‌هایی که در مورد نفتکش گریس۱ و محموله آن به دولت جبل‌الطارق داده و موجب آزادی آن شده است، پایبند بماند و هشدار داد که بریتانیا به جمهوری اسلامی ایران یا هیچکس دیگری اجازه نخواهند داد تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه حکومت سوریه را زیر پا بگذارد.

وزارت خارجه آمریکا نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور خدمه نفتکش ایرانی گریس-۱ را به دلیل آن‌که مشغول کمک به سپاه پاسداران و انتقال نفت به سوریه بودند، تحریم خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فیلم «در جستجوی فریده» از طرف ایران برای شرکت در اسکار فرستاده شد؛ روایت دختری سرراهی که از هلند به ایران رفت

بنیاد فارابی اعلام کرد که فیلم مستند «در جستجوی فریده» از میان ۱۰ فیلم برگزیده به عنوان نماینده ایران به اسکار سال ۲۰۲۰ فرستاده شد.

«در جستجوی فریده» ماجراهای دختری ایرانی است که توسط یک زوج هلندی به فرزندی گرفته شده و در هلند بزرگ شده است. او در خلال جستجوهایش با سه خانواده روبرو می شود که ادعا می کنند خانواده واقعی او هستند. او به رغم ترس و وحشتی که از سفر به ایران دارد به آنجا می رود تا خانواده اش را پیدا کند. ماجرای سفر او به ایران در این فیلم مستند روایت می شود.

فیلم مستند «در جستجوی فریده» از طرف ایران به عنوان نماینده این کشور در اسکار انتخاب شد
فیلم مستند «در جستجوی فریده» از طرف ایران به عنوان نماینده این کشور در اسکار انتخاب شد

«قصر شیرین» از رضا میرکریمی و «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی نیز جزو انتخاب های نهایی هیأت تصمیم گیرنده بود.

همچنین فیلمهای مطرح دیگری چون «مغزهای کوچک زنگ زده» از هومن سیدی ، «بمب، یک عاشقانه» از پیمان معادی، «آشغال های دوست داشتنی» از محسن امیر یوسفی و «شبی که ماه کامل شد» از نرگس آبیار از نگاه برخی از منتقدان گزینه های مناسبی برای معرفی به اسکار بودند.

این نخستین باری است که یک فیلم مستند از طرف ایران به آکادمی اسکار معرفی می شود. بسیاری از این انتخاب به عنوان «انتخابی عجیب» یاد کردند که در جلسه ای «محرمانه» برگزیده شد و خبرش نیز نیمه شب ایران منتشر شد.

برخی نیز از این انتخاب استقبال کرده اند و می گویند زن این فیلم شباهت زیادی به زنان امروزی ایران دارد و ژانر مستند نیز سزاوار تجلیل است.

فیلم «در جستجوی فریده» توسط آزاده موسوی و کوروش عطائی تهیه و کارگردانی شده است.

در بخش بهترین فیلمهای خارجی اسکار، فیلمهای انیمیشن و مستند نیز پذیرفته می شوند.

در سالهای اخیر دو فیلم از اصغر فرهادی توانست جایزه بهترین فیلم خارجی اسکار را کسب کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

داعش مسئولیت حمله انتحاری به یک مراسم عروسی در افغانستان را بر عهده گرفت

این حمله شنبه شب در یک عروسی ۶۳ کشته و ۱۸۲ زخمی برجای گذاشت.

گروه دولت اسلامی موسوم به داعش مسئولیت حمله انتحاری به یک مراسم عروسی در پایتخت افغانستان که دهها کشته برجای گذاشت را بر عهده گرفت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه ۲۶ مرداد نوشت که منابع این گروه مسئولیت این حمله را پذیرفته‌اند.

یک بمبگذار انتحاری شنبه شب در بخش مردانه یک سالن عروسی در غرب کابل جلیقه انفجاری خود را منفجر کرد. سخنگوی وزارت داخله افغانستان تعداد تلفات این حمله را ۶۳ کشته و ۱۸۲ زخمی اعلام کرده است. این مرگبارترین حمله در سال جاری در افغانستان بوده است.

این حمله انتحاری در زمانی رخ داده است که طالبان و ایالات متحده برای یک توافق صلح و مذاکره با دولت افغانستان در تلاش هستند.

جان بس، سفیر ایالات متحده در افغانستان، در صفحه توئیتر خود ضمن محکوم کردن این حمله، با قربانیان و خانواده‌های‌شان ابراز همدردی کرد و نوشت: «هیچ کس، به ویژه کودکان بی گناه، نباید در معرض چنین حمله‌ای قرار گیرند.»

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز با انتشار یک توئیت، حمله شب گذشته به یک تالار عروسی در کابل را به شدت محکوم کرد و نوشت که در حال حاضر اولویتش رسیدگی به خانواده قربانیان است.

پیشتر سازمان ملل از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان ابراز نگرانی کرده بود. براساس گزارش سازمان ملل، در نیمه اول سال ۲۰۱۹ میلادی، ۳۱۸۲ شهروند افغانستان در جریان جنگ علیه گروه‌های شبه‌نظامی، کشته یا زخمی شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG