لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۰

تذکر فرمانده سپاه به ظریف؛ امنیت ایران پشتوانه نظامی دارد نه دیپلماتیک


فرمانده کل سپاه پاسداران ایران در واکنش به سخنان روز سه‌شنبه محمد جواد ظریف که مذاکرات یکساله با ١+۵ را موجب رفع تهدیدها علیه ایران عنوان بود، امنیت ایران را ناشی از قدرت دفاعی و دستاوردهای نظامی دانست نه تلاش های دیپلماتیک.

محمد علی جعفری، فرمانده سپاه روز چهارشنبه گفت: «استحکام دیپلماسی ما در مذاکرات هسته‌ای، مدیون الهام بخشی انقلاب اسلامی و اقتدار دفاعی و امنیتی نظام مردمی ماست، نه آنکه امنیت نظام اسلامی‌مان دست‌آورد مذاکرات یکساله اخیر باشد.»

جعفری در خبری که خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سپاه پاسداران منتشر کرده است، با بیان اینکه ایران به قدرت بازدارندگی رسیده است، نقش ایران در تحولات کشورهای منطقه نظیر عراق، سوریه، لبنان و حتی بحرین را برشمرد و سپس نتیجه‌گیری کرد: «همه این عوامل باعث شد اقتدار نظام به صحنه دیپلماسی کشور منتقل شود و دستگاه دیپلماسی ما بتواند با پشتوانه‌ عظیم نفوذ انقلاب اسلامی و توانمندی‌های دفاعی و امنیتی جمهوری اسلامی در مقابل زیاده خواهی قدرت‌های استکبار ستیزی بایستد و زیر بار حرف زور آنها نرود.»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز‌ سه شنبه ۱۱ آذر ماه گفته بود: «به دنبال مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران امن‌تر شده است هیچ کس دیگر نمی‌تواند علیه مردم ما بر طبل جنگ بکوبد.»

او که در نشستی با عنوان «دپیلماسی هسته‌ای» در دانشگاه علامه طباطبایی تهران شرکت کرده بود، گفت که «فضای امنیتی علیه ایران پاشیده شده است و قدرت منطقه‌ای ایران افزایش یافته است». او این موضوع را از دستاوردهای مذاکرات هسته‌ای ایران دانسته بود.

همین سخنان ظریف بود که فرمانده کل سپاه پاسداران ایران را به واکنش واداشت. محمد علی جعفری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «مسئولان سیاست خارجی دچار اشتباه محاسباتی نشوند و دست آوردهای انقلاب اسلامی و خون هزاران شهید را همانگونه که هست و واقعیت دارد، برداشت کرده و بر اساس آن راه مقاومت و ایستادگی را دنبال کنند».

اتهام نادیده‌گرفتن دستاوردهای نظامی ایران پیشتر نیز موضوع انتقاداتی بود که از سوی سیاستمداران محافظه‌کار علیه ظریف مطرح شده بود.

وزیر خارجه ایران پیشتر در سخنانی در دانشگاه تهران گفته بود که امکانات دفاعی ایران نمی‌تواند با قدرت نظامی ایالات متحده مقابله کند. ظریف البته در همین سخنرانی ادامه داده بود که قدرت دفاعی ایران در مقاومت مردمی است.با این وجود این بخش از سخنرانی او انتقادات بسیاری را برانگیخت و یکی از چهار سوال نمایندگان مجلس بود که اردیبهشت ماه گذشته ظریف را به صحن علنی مجلس کشاند.

XS
SM
MD
LG