لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۰

افول زبان فرانسه می تواند نیم میلیون شغل را به خطر بیاندازد


در جهان امروز ۳۷ کشور وجود دارند که زبان رسمی‌شان فرانسوی است، يا از هر ۵ شهروند دست کم يکی به زبان فرانسوی گويش می‌کنند

گزارشی که به سفارش فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، تهيه شده است، می‌گويد، کاهش تعداد مردمی که در سراسر جهان فرانسوی صحبت می‌کنند می تواند تا سال ۲۰۲۰ با توجه به فرصت های اقتصادی از دست رفته ۱۲۰ هزار شغل و تا ۲۰۵۰ نيم ميليون شغل برای فرانسه هزينه بردارد.

ژاک آتالی، اقتصاددان کهنه کاری که اين گزارش را تهيه کرده است، گفت، «اگر تلاش عمده‌ای صورت نگيرد، ما شاهد عقب‌نشينی زبان فرانسه خواهيم بود.»

او گفت، «این کاهش می‌تواند به از دست رفتن سهم بازار شرکت‌های فرانسوی منجر شود، و به سقوط در استفاده از قانون قاره به نفع قانون تجاری آنگلوساکسون بيانجامد. چنين امری کاهش جذابیت برای دانشگاه‌ها، فرهنگ و محصولات فرانسوی و محصولات در فرانسه را بدنبال خواهد داشت.»

زبان فرانسه، که زمانی زبان بين‌المللی و زبان دربارهای عمده جهان و زبان ديپلماسی بود، در دهه‌های اخير زمينه را به انگليسی باخته است، اما این گزارش می‌گويد اتخاذ سياستهای درست، در ارتباط با آموزش و پرورش و صنايع، می‌تواند تعداد صحبت کننده به زبان فرانسه را از تعداد تخمينی ۲۳۰ ميليون در حال حاضر به ۷۷۰ ميليون تا سال ۲۰۵۰ افزايش دهد. مضافا اينکه اگر کاری در اين زمينه انجام نشود، اين تعداد تا ۲۰۵۰ به زير ۲۰۰ ميليون افت خواهد کرد.

ژاک آتالی، که پيش از اين مشاور فرانسوا میتران رئیس جمهوری پيشين فرانسه بود، به درخواست آقای اولاند، به دنبال راه‌هايی گشت تا بتوان با استفاده از آن دامنه نفوذ زبان فرانسوی را در جهت رشد اقتصادی گسترش داد. رشد اقتصادی فرانسه، بنا بر گزارش‌ها، در نیمه اول سال ۲۰۱۴ صفر بود.

رکود اقتصادی و بیکاری بيسابقه در فرانسه موجب شد تا فرانسوا اولاند اين هفته تصمیم بگيرد برای سومين بار در دوسال گذشته کابينه جديدی معرفی کند.

گزارش آتالی از تحقیقاتی بهره گرفته است که نشان داده‌اند کشورهايی که با يکديگر ارتباطات زبانی دارند ۶۵ درصد بيشتر با يکديگر مراوده و معامله می‌کنند تا کشورهايی که از نظر زبانی با هم بيگانه‌اند.

در جهان امروز ۳۷ کشور وجود دارند که زبان رسمی‌شان فرانسوی است يا از هر ۵ شهروند دستکم يکی به زبان فرانسوی گويش می‌کند. گزارش آتالی می‌گويد اين امر زبان فرانسه را تبديل به «منبع اقتصادی عظيمی» می کند که بی اندازه بلااستفاده مانده است.

با اضافه کردن داده‌ها از ۴۱ کشور ديگر که دارای اقليت های بزرگ فرانسوی زبان هستند، نظير اسرائيل، و يا کشورهايی‌که در مجاورت يک کشور فرانسوی زبان قرار دارند، نظير نيجريه، اين گزارش تعداد فرانسوی زبانهای جهان را در حدود رقمی معادل ۲۳۰ ميليون تخمين می‌زند. اين رقم شامل ۱۳۰ميليون مردمی است که زبان اصلی‌شان فرانسه است.

XS
SM
MD
LG