لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۱

در واشنگتن چه می گذرد؟ (اول اوت)


در واشنگتن چه می گذرد؟ (اول اوت)
در واشنگتن چه می گذرد؟ (اول اوت)

پرزیدنت اوباما نخستین روز ماه اوت را به ملاقات های اداری پرداخت، دیدارهائی که در پشت درهای بسته و دور از چشم خبرنگاران انجام گرفت.

دریافت گزارش های روزانه، ملاقات با وزیر تجارت آمریکا و ملاقات و گفتگو با مشاوران ارشد در چارچوب برنامه های رئیس جمهوری آمریکا قرار داشت و هر چند که توافق انجام شده در افزایش سقف استقراض آمریکا و جلوگیری از عدم پرداخت بدهی های دولت فدرال در موعد مقرر برای تصویب قانون گزاران به کنگره آمریکا خواهد رفت اما چگونگی آن هنوز کاملاً مشخص نشده است.

کنگره آمریکا با مجموعه ای از ۳۰ هزار کارمند، ۵۳۵ نماینده و ساختمان های متعدد خود مانند شهری است که در قلب واشنگتن پایتخت آمریکا قرار گرفته است، شهری که در چند هفته گذشته نه تنها توجه آمریکائی ها بلکه تمام مراکز مالی جهان را بخود جلب کرده بود.

روز یکشنبه پس از آن که گفتگو ها بین نمایندگان دموکرات و جمهوری خواه برای تعیین سقف تازه افزایش بدهی های دولت فدرال و تصویب بودجه کشور سرانجام به توافق کشیده شد، کاخ سفید در دقایق آخر روز یکشنبه ۹ مرداد اطلاعیه ای را با این عنوان در اختیار خبرنگاران قرار داد:

توافق ۲ جانبه حزبی برای بدهی ها، یک پیروزی برای به نظم در آوردن اقتصاد و بودجه است.

در این اطلاعیه آمده است که پرزیدنت اوباما بالا بردن سقف بدهی ها را تا حداقل ۲/۱ تریلیون دلار اجازه داده و هر گونه افزایش دیگری را تا سال ۲۰۰۳ ممنوع کرده است. همین اطلاعیه می گوید که یک کمیته ۲ حزبی مسئله کاهش یک رقم ۱/۵ تریلیون دلاری را که شامل اصلاح مالیاتی می باشد؛ مورد بررسی قرارخواهد داد.

قرار است این کمیته تا روز ۲۳ نوامبر آینده نتیجه کار خود را طی گزارشی تسلیم کند و کنگره باید به پیشنهادهای این کمیسیون ۲ حزبی در ۲۳ دسامبر آینده راًی بدهد.

اطلاعیه کاخ سفید می گوید که اگر این کمیته نتواند در کار خود موفق شود، یک مکانیسم اجرائی چرخ کاهش بدهی ها را بطور متساوی – ۵۰ /۵۰ – از هزینه های داخلی و بودجه دفاعی کشور به حرکت در خواهد آورد.

در اجرای کاهش بودجه، بیمه های اجتماعی، پزشکی و برنامه هائی که برای افراد کم درآمد در آمریکا وجود دارد؛ همچنان دست نخورده باقی خواهد ماند.

این در حالی است که نقش پرزیدنت اوباما در مقام رئیس حزب دموکرات در مذاکرات دراز مدت ۲ حزب دموکرات و جمهوری خواه از حساسیت ویژه ای برخوردار بود و اظهار نظرهای متفاوتی را از سوی اعضای ۲ حزب به همراه داشت.

سایت اینترنتی « هافپُست پالیتیکز»* در مقاله ای می نویسد این توافق، تسلیم کامل دموکرات ها به جمهوری خواهان است.

از سوی دیگر، گروهی از محافظه کاران تی پارتی که یک شاخه جدید حزبی در داخل حزب جمهوری خواه است از توافق رهبران خود با حزب دموکرات و رئیس جمهوری درباره افزایش سقف بدهی های دولت فدرال خشمگین شده اند. آخرین نظر خواهی مؤسسه « گالوپ» در روزهای ۲۶، ۲۷ و ۲۸ ماه ژوئیه حاکی از آنست که در صد حمایت مردم از انجام وظائف باراک اوباما در مقام رئیس جمهوری کشور به کمترین حد خود – ۴۰ در صد - در طول ریاست جمهوری وی رسیده است.

*Huffpost Politics

XS
SM
MD
LG