لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۱

«مرگ، یک کمدی خیلی جدی»، نگاهی طنز آمیز به ایرانیان ساکن بورلی هیلز


«مرگ، یک کمدی خیلی جدی»، نگاهی طنز آمیز به ایرانیان ساکن بورلی هیلز
«مرگ، یک کمدی خیلی جدی»، نگاهی طنز آمیز به ایرانیان ساکن بورلی هیلز

نمایشنامه «مرگ، یک کمدی خیلی جدی» که درآخرهفته گذشته در لس آنجلس درسالنی با گنجایش ١٢٠٠ نفر، جمعیت کثیری از ایرانیان ساکن این شهر را به سالن تئاتر «ویلشایر ایبل» کشاند، تازه ترین نوشته مشترک دو هنرمند ایرانی تبار، فریبرزداودیان و امیر اوهبسیان است که به زبان انگلیسی و با همکاری کارگردان و بازیگران ایرانی و آمریکایی اجرای موفقی داشت.

این نمایش داستان خنده آور یک تاجر ایرانی – آمریکایی و یهودی تبار ساکن بورلی هیلز است که پس از شنیدن خبر ازدست دادن ثروت خود در جریان یک کلاهبرداری دچار سکته قلبی می شود. «دیوید» شخصیت اصلی نمایش با بازی فریبرز داودیان، پس ازرویارویی با فرشته مرگ در مقابل دروازه های بهشت سرگردان می ماند و در آنجا با شخصیت های دیگر نمایش از جمله خاخام کنیسه ای که او سال ها به آن تعلق داشته است روبرو شده و دچار وسوسه های شیطانی می شود. در این سفر طنزآمیز به دنیای پس از مرگ، «دیوید» با نگاهی دوباره به زندگی زمینی اش می کوشد تا در نهایت به نوعی رستگاری برسد.

درصحنه های به شدت خنده آور دیگری از نمایش «مرگ، یک کمدی خیلی جدی» تماشاگر با شرایط زندگی، باورها، فرصت های از دست داده و پشیمانی های قهرمان داستان و چگونگی روابط او با نزدیکانش، از جمله همسر، فرزندان و رهبر مذهبی اش آشنا می شود.

اما درواقع نمایش «مرگ ، یک کمدی خیلی جدی» با کارگردانی زیرکانه «جان کیلام» نوعی تجلیل از زندگی است و شوخی و مزاحی است با بلاهت و نابخردی آدم هایی که در دنیای مادی پیرامون خود گم شده اند. دنیایی که در آن دویدن مهاجران ایرانی به دنبال «رویای آمریکایی» به تمسخر گرفته می شود. دنیایی که به شدت نیاز دارد تا حتی برای چند لحظه کوتاه هم که شده به خود آمده و به زندگی پرزرق و برق اما گاه از هم گسیخته و خالی خود نگاهی دوباره بیاندازد.

امیر اوهبسیان که با فریبرزداودیان در کارنوشتن نمایش «مرگ یک کمدی خیلی جدی» همکاری داشته است داستان این نمایش می گوید:«ما کوشیده ایم در این نمایش همه چیز را همانطور که هست نشان بدهیم. یعنی ما آینه را درمقابل تماشاگر گذاشته ایم و چیزی که شما روی صحنه می بینید در واقع انعکاسی است از واقعیت های جامعه امروزی ما.»

«مرگ، یک کمدی جدی» یک بار دیگر اوهبسیان و فریبرز داودیان که در دهه ٩٠ میلادی با دو نمایش موفق «عروسی» و «قرارملاقات با ناشناس» Blind Date با هم همکاری داشتند را در کنارهم قرار می دهد. فریبرز داودیان در مورد این کار مشترک تازه می گوید: «فرهنگ ایرانی ما پر از درس های آموزنده درباره لحظه های پرارزش زندگی است. اما متاسفانه این درسی است که غالبا یادگیری آن مشکل است و ما انسان ها همواره همان اشتباهات همیشگی را تکرار می کنیم. من امیدوارم که در نمایش مرگ ،یک کمدی خیلی جدی، توانسته باشم این پیام را یک بار دیگر با تماشاگرانم تقسیم کنم . من در این راه از طنز استفاده کرده ام که به نظرمن خیلی بهتر و سریع تر می تواند بردل تماشاگر بنشیند.»

فریبرز، امیر و «ماز جبرانی» که امروزه یکی از موفق ترین هنرمندان کمدی استند آپ به شمار می رود در آن زمان مشترکا شرکت تهیه «لیکوئید پروداکشن» Liquid Production را پایه گذاری کردند و چند نمایش به زبان فارسی و انگلیسی برروی صحنه آوردند.

فریبرز داودیان، بازیگر نقش اول نمایش «مرگ، یک کمدی خیلی جدی»، نمایشنامه نویس، تهیه کننده و نیز پایه گذار شرکت «سابلایم انترتینمنت» Sublime Entertainment و «آدام فیلمز» Adam Films است. فریبرز یکی از چهره های محبوب ایرانی آمریکایی رادیو تلویزیونی است که آخرین کار تئاتری او به نام «خانواده ٩٩ سنتی» نیز یکی از پرفروش ترین محصولات شوهای کمدی صحنه ای لس آنجلس به شمار می رود که در سراسر آمریکا در میان جوامع مختلف ایرانی این کشور از استقبال شدید تماشاگران برخوردار شد.

داودیان علاوه بر کارهای نمایشی، درکار تهیه فیلم های سینمایی نیز دست داشته و فیلم «آمریکای زیبا» به کارگردانی «بابک شکریان» و باشرکت بازیگران ایرانی را تهیه کرده و خود نیز در آن شرکت داشته است. فیلم دیگری که فریبرز به عنوان تهیه کننده با آن همکاری داشته فیلم The Dog Walker است که وارد جشنواره های سینمایی شده و جایزه بهترین فیلم Cine Coast Festival را به دست آورده است. او هم چنین تهیه کننده و بازیگر فیلم دیگری به نام «اوتیس ای» Otis E بوده است.

فریبرز داودیان فیلم مستندی نیز از نخستین سفر خود پس از سال ها زندگی در آمریکا به ایران ساخته است. این فیلم که «ایران خانه من » نام دارد در جشنواره فیلم لس آنجلس به نمایش درآمد. اما یکی از آخرین فیلم های سینمایی فریبرز، «سنگسار ثریا میم» بوده است که برای نخستین بار در سال ٢٠٠٨ در جشنواره فیلم تورنتو به نمایش درآمد. او در حال حاضر در حال اتمام فیلم تازه ای است به نام «عذرخواهی».

شوی کمدی «مرگ، یک کمدی جدی» از ریتم، طرح ، فرم و کارگردانی جالب توجهی برخوردار است و مهارت فریبرز داودیان در ارائه دیالوگ های خنده آور در حین حفظ انرژی و روند نمایش و ارتباطی که او به عنوان بازیگر با تماشاگر خود برقرار می کند چشمگیر وقابل توجه است. هم چنین بازی های ارزنده بازیگران دیگر نمایش از جمله «پیر آدل» بازیگر آمریکایی و یکی از اعضای گروه تئاتر«اکتورز گنگ» Actor's Gang- کمپانی که تیم رابینس بازیگرو فعال سیاسی معروف پایه گذار آن است - در نقش «ربای منیشویتز» و رکسانا رستگار، در نقش همسر ایرانی و بورلی هیلزی «دیوید» که با یک بازی راحت و روان به ما نشان می دهد که به نوع زندگی مادی گرایی که جزو روال پذیرفته شده جامعه اوست تن درداده و آن را حق مسلم خود می داند.

رکسانا رستگار که در طول سال ها زندگی در لس آنجلس در زمینه رقص و تئاتر فعالیت های مستمری داشته است درباره نقش خود در این نمایش می گوید: «من خودم در بورلی هیلز بزرگ شده ام و هنوز هم همینجا زندگی می کنم و احساس می کنم که انگار تمام عمرم خودم را برای بازی در این نقش آماده می کرده ام. درعین حال ایفای این نقش به من فرصتی داده است تاارزش ها و ارجهیت های یک جامعه مهاجر و به هم پیوسته را بررسی کرده و مورد تجزیه و تحلیل قرار بدهم. بسیاری ازناگفته ها و مسائلی که همیشه در جامعه یهودیان مهاجر ایرانی یک «تابو» به شمار می رفت از طریق شخصیت من در این نمایش بازگوشده است.»

XS
SM
MD
LG