لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۹

شمار جان‌باختگان اعتراضات سراسری در ایران به ۴۳۷ تن رسید


آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ اول آذر
آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ اول آذر

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از ۲۶ شهریور تا یکم آذر ۴۳۷ نفر در اعتراضات ایران جان خود را از دست داده‌اند که ۶۱ نفر از آنها کمتر از ۱۸ سال سن داشتند.

خبرگزاری هرانا تعداد بازداشت‌شدگان را هم تا پایان یکم آذر ۱۸۰۵۵ نفر اعلام کرد و افزود:« از این تعداد هویت ۳۱۶۲ تن مشخص شده است.»

با ورود به آذر ماه، در سومین ماه از آغاز اعتراضات مردمی، شمار شهرهای معترض نیز به ۱۵۵ شهر افزایش یافت. ۱۴۲ دانشگاه کشور نیز به اعتراضات پیوسته‌اند که در این میان ۵۴۹ دانشجو بازداشت شده‌اند.

تا این روز همچنین ۱۰۷۵ تجمع شهری و دانشگاهی در سراسر کشور صورت گرفته که کماکان با برخورد خشونت‌بار از سوی نیروهای امنیتی همراه بوده است.

بر اساس گزارش‌ها، بخش قابل توجهی از ۱۰۷۵ تجمع در استان‌های غربی بوده و در روز سه‌شنبه شاهد حمایت از این استان‌ها در شهرهای تهران، شیراز و زاهدان بودیم.

اعتراضات در روز سه‌شنبه جنبه دیگری نيز داشت و با اعتصاب در بخش‌های مختلف همراه شد. روز گذشته کارگران پالایشگاه یازدهم مجتمع پارس جنوبی دست از کار کشیدند و اعتصاب کردند.

بر اساس تصاویر منتشرشده در فضای مجازی، شاهد اعتصاب گسترده مغازه‌داران در شهرهای سنندج، مریوان، سقز و بانه بودیم.

کارگران پتروشیمی مسجد سلیمان نیز اول آذر ماه دست به اعتصاب زده و دلیل اعتصاب خود را سوءمدیریت و حقوق‌های پایین گارگران و حقوق‌های نجومی مدیران اعلام کردند.

در تهران نیز اعتصاب رانندگان پایانه باربری اکبرآباد در نسیم‌شهر شکل گرفت که رانندگان شعار «راننده باغیرت، حمایت، حمایت» سر دادند.

ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، همچنین اعتصاب کارکنان پیمانی پالایشگاه ۱۱ فاز ۱۳ پارس جنوبی در روز سه‌شنبه را در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان نشان داد.

کارکنان شرکت خودروسازی بهمن‌موتور در تهران نیز روز سه‌شنبه اول آذرماه، پس از اعتصاب و دست کشیدن از کار، در تجمع خود شعار «درآمد دلاری، کارگر ریالی» سر دادند.

XS
SM
MD
LG