لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۳

آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ بیست و ششم آبان


آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ بیست و ششم آبان؛ منبع آمار: هرانا
آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ بیست و ششم آبان؛ منبع آمار: هرانا

تعداد جان‌باختگان شصت روز اعتراض بی‌وقفه در شهرهای مختلف ایران به ۳۸۱ نفر رسید.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد در ۶۰ روز گذشته همزمان با تداوم اعتراضات در ایران، ۵۷ کودک و نوجوان بر اثر تهاجم نیروهای امنیتی ، جان خود را از دست داده‌اند.

به‌گزارش خبرگزاری هرانا، از آغاز اعتراضات در ایران یعنی از ۲۶ شهریور تا پایان ۲۶ آبان، دستکم ۳۸۱ تن جان‌باخته‌اند که ۵۷ نفر از آنها کودکان زیر ۱۸ سال بودند.

بر اساس گزارش این خبرگزاری در ۶۰ روز گذشته مردم در ۱۴۶ شهر کشور به خیابان‌ها آمدند و به وضع موجود اعتراض کردند. در مقابل نیروهای حکومتی ۱۶۰۸۸ نفر را دستگیر کرده‌اند که فقط هویت ۲۰۹۷ تن را اعلام کرده‌اند. در این مدت ۱۴۰ دانشگاه ایران هم صحنه اعتراضات دانشجویان بوده که در این میان ۴۹۷ دانشجو به بازداشت نیروهای امنیتی در‌آمده‌اند.

خبرگزاری هرانا همچنین اعلام کرد گلرخ ایرایی، زندانی سیاسی، با وجود گذشت نزدیک به دو ماه از زمان دستگیری، کماکان به صورت بلاتکلیف در بند قرنطینه زندان قرچک ورامین و در شرایط نامناسبی به‌سر می‌برد. خانم ایرایی چندی پیش توسط دادسرای اوین تفهیم اتهام شد.

همزمان نهادهای حقوق بشری اعلام کردند که قوه قضاییه جمهوری اسلامی، تاکنون برای دستکم ۵ تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری جاری، حکم اعدام ذیل عناوین «فساد فی الارض» و «محاربه» صادر کرده است.

خبرگزاری هرانا اعلام کرد قوه قضاییه علیه تعدادی دیگر از شهروندان بازداشتی اتهاماتی مطرح کرده که می‌تواند منجر به صدور حکم اعدام برای آنها شود. قوه قضائیه تاکنون نام و مشخصات هیچ یک از محکومان مورد اشاره را منتشر نکرده است.

سکینه رونقی ملکی خواهر حسین رونقی، در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «حسین همین الان تماس گرفته بود، انتقالش دادن بند، وضعیتش بسیار وخیم هست، طوری که پزشکان گفتند تا پنج شش روز بیشتر دوام نمی آورد و باید فورا در بیمارستان بستری شود.»


حسین رونقی از ابتدای بازداشت در اعتصاب غذای طولانی به سر می‌برد و همین موضوع باعث ایجاد مشکلات جسمانی برای او شده است.

وی هفته گذشته نیز پس از وخیم شدن شرایط جسمانی برای مداوا به بیرون از زندان اعزام شد که پس از چند ساعت مجددا به زندان بازگردانده شد.

XS
SM
MD
LG