لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۷

آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ نوزدهم آبان


آخرین آمار جان‌باختگان اعتراضات؛ منبع آمار: هرانا
آخرین آمار جان‌باختگان اعتراضات؛ منبع آمار: هرانا

شمار جانباختگان اعتراضات در ایران به ۳۳۰ تن رسید. ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از ۲۶ شهریور تا ۱۹ آبان در راستای اعتراضات مردمی، ۵۰ کودک و ۲۸۰ بزرگسال جان خود را از دست داده‌اند.

به‌ گزارش خبرگزاری هرانا، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در این مدت ۱۵۰۹۲ نفر از معترضان را دستگیر کرده‌اند که در این میان فقط هویت ۱۹۵۴ تن را اعلام کرده‌اند. ۱۳۸ شهر در این ۵۴ روز درگیر اعتراضات بوده‌اند و ۴۴۰ دانشجو از ۱۳۷ دانشگاه کشور به‌علت اعتراض به شرایط موجود بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری هرانا همچنین گزارش داد که ۳۲ وکیل دادگستری از استان‌های کرمانشاه و کردستان با انتشار بیانیه‌ای مشترک خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی خواستار «بازگرداندن حق تعیین سرنوشت به مردم» شدند.

این وکلا در بیانیه خود نوشتند: «سالهاست که کشور ما بال در بال فقر و فلاکت و فساد، رو به اضمحلال دارد و علی‌رغم ظرفیت‌های فوق‌العاده، در انتهای صف توسعه در جهان قرار گرفته است، عامل اصلی عقب ماندگی‌ها نیز چیزی جز حکمرانی نامطلوب و وجود مسئولین ناتوان و سیاست‌های ناکارآمد نیست.»

این وکلای دادگستری اضافه کردند: «محصول حکمرانی غلط در چند دهه اخیر ، انبار باروتِ نارضایتی شهروندان است که بخشی از آن با مظلومیت مهسا منفجر شد و مردم را به رویارویی با حکومت واداشت، اکنون نیز حل این بحران و معضل عظیم در کشتار و غل و زنجیر نیست،‌باید حق تعیین سرنوشت را به مردم بازگردانید.»

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد محمدعلی عظیمی، خلبان شرکت هواپیمایی کیش ایر چهارشنبه شب ۱۸ آبان ماه، در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

عبدالحمید معصومی تهرانی، روحانی منتقد ساکن تهران با وجود گذشت ۲۵ روز از زمان دستگیری، کماکان در بازداشت و بی‌خبری به‌سر می‌برد. بی‌اطلاعی از وضعیت این روحانی نگرانی خانواده و نزدیکان وی را در پی داشته است. معصومی تهرانی روز یکشنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. ماموران ضمن تفتیش منزل این روحانی، برخی از لوازم شخصی او را ضبط کرده و با خود بردند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو نیز اعلام کرد که، علیرضا کریمی دانشجوی رشته میکروبیولوژی دانشگاه اراک روز چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۱ در جریان اعتراضات دانشجویی دانشگاه اراک بر اثر ضربات متعدد باتوم که توسط نیروهای حکومتی به سرش وارد شده دچار ضربه مغزی شده و جانش را از دست داده است.

و کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران هم ۱۹ آبان از اعزام هستی حسین‌پناهی دانش‌آموز ۱۶ ساله از بیمارستان ‎دهگلان به بیمارستان کوثر ‎سنندج خبر داد و نوشت او در اثر ضربه باتوم به سرش دچار خونریزی مغزی شده و به کما رفته است.
منابع محلی گفته‌اند پدر هستی، تهدید شده که بگوید دخترش از ماشین به بیرون پرت شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG